מפגשים מהסוג האישי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
לוגו הסדרה

מפגשים מהסוג האישי היא קומדיית מצבים אמריקאית זוכת מספר פרסי אמי של רשת NBC, שכללה שש עונות שהופקו בין השנים 1996 - 2001. הסדרה מגוללת את סיפורם של ארבעה חייזרים אשר נשלחו לכדור הארץ בגוף של דמויות אנושיות במסווה של משפחה, כדי לחקור את המין האנושי.

על פיזיקה[עריכה]

  • "ומה הופך את האקדחים של השוטרים לכל־כך מגניבים? פיזיקה! אנרגיה קִינֶטִית מייצרת את המהירות שבה הכדור נפלט מהקָנֶה, בזמן שהתקדמות תנועת הקליע וצפיפות החומר שלו קובעים את הנזק שייגרם למטרה שלו! אקדחים לא הורגים אנשים, פיזיקה הורגת אנשים!" ~ דיק מנסה להלהיב את תלמידיו במסגרת עבודתו כמרצה לפיזיקה באוניברסיטה, באמירה שמוציאה את תחום הפיזיקה דווקא במובן שלילי (עונה שלישית, פרק 18 – "הפיזיקה של להיות דיק")

על התנהגות המין האנושי[עריכה]

  • (אומר בקול) "טוב, מי מהאנשים הללו הוא אלוהים? [...] (אומר למארי) תדאגי להציג אותי אחר־כך, כי אני רוצה לקבל תשובות." ~ דיק, בחוסר הבנת דברי הכומר בכנסייה אשר אומר "התאספנו כאן, לפני אלוהים", עקב חוסר הכרתו את משמעות המילה "אלוהים", מתאר כך את הדבר הבלתי ניתן להשגה, שכל האנושות הייתה רוצה למצוא ולהבין (עונה ראשונה, פרק 2 – "Post Nasal Dick")
  • "מה הטעם בדמוקרטיה, אם כולם הולכים להצביע בצורה שגויה?" ~ דיק בביקורת על צורת השלטון של העולם המערבי כמו גם ביקורת על יכולת השיפוט של רוב בני האדם

סאלי: "דון, מה קורה לאנשים? הם נולדים משוגעים או שיום אחד השפיות שלהם פשוט קורסת?"
השוטר דון: "אם רק היינו יודעים, סאלי. רגע אחד ג'וני־נורמלי הקטן עושה את סיור הדיווח השגרתי שלו ורגע לאחר־מכן יש ערימה של מאבטחי בנק מתים וג'וני משתמש בסבתא כמגן אנושי." ~ בשיחה על ההתנהגות ההפכפכה של שוטר מסוים, אשר קיימת כתופעה אנושית אצל רבים, שיכולה במצב קיצוני להגיע עד כדי פסיכוטית וכמו לא אנושית (עונה שנייה, פרק 25 – "סיוט ברחוב דיק: חלק 1")

הארי: "האאא, הדואר! איך היה נראה יום בכדור הארץ בלי הדואר?"
טומי: "בטח ממש דומה ליום ראשון." ~ טומי משיב באבחנה שכבר יש יום כזה שבו אין חלוקת דואר בארצות הברית[1] (עונה רביעית, פרק 6 – "דיק סולומון של האינדיאנה סולומונס")

על התנהגות שני המינים האנושיים[עריכה]

  • "נשים. אתה לא יכול לחיות איתן, ובכל זאת הן בכל מקום." ~ הארי מחליף את חלקו השני של הביטוי הידוע האומר: "ואי־אפשר לחיות בלעדיהן" (פרק 1 – "מוחות וביצים")
  • "גברים, את לא יכולה לחיות איתם." ~ ג'ודית', שעובדת עם מארי ודיק, בהערה צינית שמשמיטה מהביטוי הידוע (שנאמר במקור על נשים), את חלקו השני האומר "ואת לא יכולה לחיות בלעדיהם." (עונה שנייה, פרק 19 – "דיק ילד רע")
  • "אתה לא יכול לחיות איתן ואתה לא יכול לקיים יחסי מין הטרוסקסואלים בלעדיהן." ~ דיק באמירה שמהווה עוד שיבוש בהקשר לביטוי הידוע, ומציגה את המין הגברי כמו נזקק למין הנשי רק לצורכי סקס
  • "אנשים משתנים למען אהוביהם כל הזמן. לדוגמה, אני הפסקתי לשים אפטר־שייב ואוגוסט הפסיקה להגיד לי להפסיק לשים אפטר־שייב." ~ טומי בתיאור שבעצם רק מראה שגברים משנים את הרגליהם בשביל בנות זוגן, וכמו מעיד שהנשים מכתיבות את התנהלות מערכת היחסים (עונה שנייה, פרק 4 – "בתולה גדולה וכועסת מהחלל החיצון")
  • "נשים תמיד מתנהגות בצורה כזו בוגרת, אבל ממש בקלות הן ירדו עד לרמה שלך." ~ דיק בתיאור הנשים כצבועות ביכולתן להתנהג בילדותיות כדי להחזיר לגברים המתנהגים בילדותיות, כשהוא מתאר בכך גם את הגברים באור יותר שלילי של בעלי רמת התנהגות נמוכה מלכתחילה.

סאלי: "למה אני חייבת להיות האישה?"
דיק: "הפסדת." ~ לאחר שהם מקבלים את גופי האנוש שלהם בהגיעם לכדור הארץ (עונה ראשונה, פרק 1 – "מוחות וביצים")

דיק: "אלוהים אדירים, מה את עושה?"
סאלי: "כנראה שאני דולפת!"
דיק: "ובכן, תפסיקי!" ~ במהלך שיחה שבה סאלי מתארת לדיק משהו שריגש אותה ומתחילה לבכות, לפני שהם מכירים את תופעת הבכי האנושית, ובנוסף בפרק שגם עוסק בתופעה הרווחת של הבדלי התנהגות אנושית בין נשים שהן רגישות לגברים שמעדיפים להסתיר רגשות (פרק 4 – "דיק ממאדים, סאלי מנוגה")

אפיון דמותו של דיק[עריכה]

  • "פקחת את עיניי! אני חייב ללמוד לשחרר, לנוע קדימה ולהתרכז בדבר הכי חשוב בחיי... אנייי!" ~ דיק מגיע מבחינתו לתובנה בתגובה להערת אחד מתלמידיו, כשלמעשה הוא מתאר את הדבר שממילא מאפיין את התנהגותו כבר מתחילת הסדרה (עונה שלישית, פרק 1 – "כיף עם דיק וג'נט: חלק 1")

דיק: מארי, יש משהו שאני חייב לספר לך. אני מגיע מעולם אחר."
מארי: "וזה דבר חדש?" ~ מארי משבשת את ניסיון וידויו של דיק שהוא חייזר, בהפיכתו לביטוי השגרתי שנאמר על אנשים שמתנהגים בצורה מוזרה (עונה ראשונה, פרק 2 – "Post Nasal Dick")

דיק: "דוקטור אולברייט, האם הייתי אידיוט מושלם?"
מארי: "הווו... אף אחד לא מושלם." ~ עונה לו בהעלבה במסווה של נחמה, שהוא גם אידיוט, וגם לא מושלם (עונה ראשונה, פרק 3 – "יום ההולדת הראשון של דיק")

אפיון דמותו של הארי[עריכה]

גברת דובצ'ק: (להארי שהתחפש לחייזר לכבוד חג "ליל כל הקדושים") "או, הארי, אתה חייזר."
הארי: "לא, אני לא! (מבין שהיא מתכוונת לתחפושת שלו) אני מתכוון, כן, אני כן."

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ יום ראשון בארצות הברית ובמדינות הנוצריות מקביל ליום שבת ביהדות ובישראל, כיום מנוחה שבו סגורים בתי עסק רבים.