משה כלפון הכהן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

הרב משה כַלְפוֹן הכהן, המכונה גם מוהרמ"ך‏ (י"ב בשבט ה'תרל"ד - י"ח בטבת תש"י, 1874 - 1950), מגדולי רבני תוניסיה ושימש כרבה הראשי של ג'רבה. כתב חיבורים רבים, בהם ספרי מוסר, דרשות ושו"ת. היה תומך נלהב של הציונות ופעל כל חייו לשיבה לארץ ישראל. נפטר בג'רבה ערב עלותו ארצה. בחשוון תשס"ו (אוקטובר 2005) הועלו עצמותיו לישראל ונטמנו בירושלים בהלוויה רבת משתתפים.

  • "וכן גם בהיות אחד מאחינו בית ישראל עושק את אחד מאחינו בית ישראל – אין להעלים עין. וראוי לעזור ולהושיע את הנעשק. ואף גם זאת, בהיות הנעשק נוכרי אשר לא מאחינו בית ישראל, וכן גם אם העושקו איש נוכרי ראוי לעשות כל האפשר ברישיון הממשלה ירום הודה להציל את הנעשק. ועוד זאת יתירה, שגם בהיות העושק איש מאחינו בית ישראל והנעשק נוכרי, ראוי גם כן בבוא מעשה כזה (אם כי רחוק מאוד מן המציאות) לעמוד לימין הנעשק. כי תועבת ה' כל עושה עוול. ובצדק ויושר מתנהג כל העולם כולו. ועין רואה ואוזן שומעת (דבר מוכח הוא ש), כל מקום שהעושק והחמס מתרבים – היישוב המדיני (=החברתי) הולך לאחור ולא לפנים. וכל מקום שהצדק והיושר מתרבים היישוב המדיני הולך לפנים ולא לאחור."
  • "חינוך הדור החדש לשאיפות השלום, הצדק והיושר והאמת התמידי. ספרי חינוך למושכלות המידות הטובות. לבל תהיה עוד שנאה. וגר זאב עם כבש."
  • "בימינו נתפשטה הדעה לבחור בחופש ובחירות ולהתרחק מכל כפייה והכרח (ובלא כפייה) תגדל מאוד הנדבה כפלי כפליים מהדרוש, וכל הנותנים נותנים בלב שלם ובנפש חפצה בלב שלם בלתי כל התאחדות ומעצורים... וגם בזמננו עינינו הרואות בכמה מוסדי צדקה אשר הייתה בהם הערכה (=מיסוי) ... מלאים תלונות וצמצומים... ונגד זה כמה מוסדי צדקה היו בנדבת לבב איש איש כרצונו ונקבץ יותר ויותר מהערך הנדרש ונגמר כל אותו מוסד בתכלית השלום וההשקט."