לדלג לתוכן

משתנה (מתקן)

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
משתנה

דף זה מכיל ציטוטים כלליים בנושא מִשְׁתָּנָה.


  • "ישנם חילוקי דעות לגבי המצאת המשתנה הגברית הראשונה בעולם, אבל מי שרשם את הפטנט על שמו היה אנדרו רנקין האמריקני בשנת 1866. מאז גברים ברחבי העולם נוהגים לפקוד את השירותים הציבוריים, וליהנות מההמצאה היעילה שמאפשרת להם להטיל את מימהם בעמידה. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהתדמית השלילית שדבקה בהן במהלך השנים לגבי רמת ההיגיינה הנמוכה." ~ נטלי כהן (מקור)
  • "בשירותים מופרדים נשים יודעות שרק נשים נמצאות שם, והן עושות מה שהן רוצות בזכות זה. הן מרגישות בנוח בשירותים שלהן, וגבר מבוגר שיסתובב עלול לפגוע בטריטוריה שלהן ובתחושת הביטחון שלהן. זה נכון גם בצד השני. לא מתאים לדעתי שנשים יסתובבו בשירותי גברים עם בנן משום שיש שם משתנות, איברים אינטימיים שעלולים להיות חשופים. לא הייתי רוצה שגבר ייכנס לשירותי הנשים, גם אם הוא מלווה את בתו. אני בחיים לא אכנס לשירותי גברים, ולא משנה מה הסיבה." ~ אביבית שי (מקור)
  • "דוגמה לאפליה נגד נשים שנובעת מהתעלמות ממידע, ושנמצאת ממש מתחת לאפנו, אפשר לראות בכל פעם שמגיעים למקום הומה. בעוד שהגברים נכנסים ויוצאים מחדרי השירותים ביעילות ובזריזות, כמעט תמיד משתרך תור ארוך אל מחוץ לשירותי הנשים. לכאורה, כל זה קורה בסביבה שוויונית. לחדרי השירותים של שני המגדרים הרי מוקצים אותו מספר של מטרים רבועים. אלא שמכיוון שבשירותי גברים יש גם תאים וגם משתנות, קצב השימוש בחלל למטר מרובע גבוה בהרבה מזה שמתרחש בינתיים בשירותי הנשים הסמוכים." ~ קריאדו פרז (מקור)
  • "בכל אירופה יש משתנות גם בחדרי שירותים שמיועדים לשני המינים. זה עניין של היגיינה, ותאמינו או לא – עם קצת אימון, גם נשים יכולות להשתמש במשתנות." ~ טימותי ריצ'י (מקור)
  • "תחת משטר הכיבוש, הרחובות היו ריקים, אבל המשתנות היו מלאות." ~ רוג'ר פיירפיט
  • "בתחילת המאה ה־19 הורה מושל מחוז הסן רמבוטו לבנות טורים של משתנות – מבנים פאליים עם צנרת מובנית שאיפשרו לאוכלוסייה הגברית של פריז להשתין יחסית בכבוד. עם זאת, יתר האוכלוסייה לא זכתה בפינוק כזה: למרות שבעירייה שקלו לבנות שירותים לנשים, החליטו שהם יתפסו יותר מדי מקום בשטח ציבורי. עברו יותר ממאה שנים עד שנשים פריזאיות זכו ל'מותרות' מסוג זה. למרות ההתעלמות מצורכיהם של יותר ממחצית מתושבי פריז, המשתנות הבסיסיות של רמבוטו הפכו עם השנים יותר ויותר מורכבות מבחינה אדריכלית, ולבסוף הפכו למבנה שמזכיר צריח של טנק. העיצוב, שדגם שלו בגודל אמיתי מוצג בתערוכה, הפך בסופו של דבר למראה שכיח ולחלק בלתי נפרד משדרות פריז." ~ דיגבי וארד־ארדן
  • "המשתנות הותקנו בטענה סקסיסטית: גברים לא יכולים לשלוט בעצמם ולכן החברה כולה צריכה להסתגל. המרחב הציבורי חייב להשתנות כדי שיהיה להם כמה שיותר נוח. זה אבסורד, אף אחד לא צריך להשתין ברחוב." ~ ארגון 'סולידריות נשית' על התקנת משתנות בפריז (מקור)
  • "בסוף המאה ה‭19־‬ לא היה כל כך פשוט להשתין בחוצות. המשתנות הראשונות הוקמו החל מ־1870-‬ בערים הגדולות, כולל ברלין, והן יועדו אך ורק לגברים. 'בית הקפה בעל שמונה הפינות' כינו בשעשוע תושבי ברלין את המבנה המתומן והנאה שהוקם בז'נדארמנמארקט וכלל שבע עמדות הטלת מים וגג לתאורת גז ואוורור." ~ אלדד בק

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: משתנה (מתקן)