נאום השבטים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
הנשיא ריבלין נושא את נאום השבטים בכנס הרצליה, 7 ביוני 2015

נאום השבטים הוא נאום של הנשיא ראובן ריבלין בו הצביע על ארבעה שבטים מרכזיים בחברה הישראלית: החילוני, הדתי־לאומי, החרדי והערבי. הנאום נישא בכנס הרצליה, 7 ביוני 2015.


  • "תהליכים דמוגרפיים ותרבותיים מעצבים מחדש את פניה של החברה הישראלית בעשורים האחרונים: מחברה המורכבת מרוב ומיעוט ברורים, לחברה המורכבת מארבעה מגזרים או 'שבטים' מרכזיים שמתקרבים זה אל זה בגודלם: חילונים, דתיים־לאומיים, חרדים וערבים."
  • "בשנות ה־90 החברה הישראלית הייתה חברה הבנויה מרוב ברור ומוצק, שלצדו מיעוטים. רוב ממלכתי־ציוני גדול, שלצדו שלושה מיעוטים: מיעוט דתי־לאומי, מיעוט ערבי ומיעוט חרדי. התמונה הזאת אולי קפאה בראשו של רוב הציבור הישראלי, של התקשורת, של המערכת הפוליטית. אבל המציאות בינתיים השתנתה בתכלית."
  • "כיתות א' היום מורכבות מכ־38% חילונים ('ממלכתיים'), כ־15% דתיים לאומיים ('ממלכתיים דתיים'), כרבע ערבים וקרוב לרבע חרדים. דבר אחד ברור: התהליכים הדמוגרפיים המעצבים מחדש את פניה של החברה הישראלית – יצרו למעשה 'סדר ישראלי חדש'."
  • "אנו מוכרחים לשאול בכנות, מה משותף לכל המגזרים הללו? האם יש לנו שפה אזרחית משותפת, אתוס משותף? האם יש לנו מכנה ערכי משותף שבכוחו לחבר את כל המגזרים הללו יחד, במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית? בעבר, שימש צה"ל כמכשיר המרכזי לעיצוב הישראליות, ואולם בסדר הישראלי המתהווה, קרוב למחצית האוכלוסייה אינה משרתת בצה"ל."
  • "האם אנחנו, בני הציבור הציוני, מסוגלים להשלים עם כך ששתי קבוצות משמעותיות, מחצית האוכלוסייה העתידית בישראל – אינן מגדירות את עצמן ככאלה? אינן צופות בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום העצמאות? אינן שרות את ההמנון בעיניים נוצצות? האם אנחנו בכלל נכונים לוותר על השירות בצבא, כ'כרטיס הכניסה לישראליות' ולמשק הישראלי? ותחת זאת, להסתפק בשירות אזרחי או קהילתי? ומנגד, האם המגזר הערבי והחרדי נכונים לתרום את חלקם לעיצובם של ישראליות זאת, והמשק הישראלי, לשירות אזרחי או קהילתי, מתוך תחושת אחריות ומחויבות?"
  • "מי שלא מוכן לשאול את השאלות האלה היום, הוא אינו ציוני יותר ולא לאומי יותר – אלא מתעלם מהאתגר המשמעותי ביותר, המונח בפני המפעל הציוני היום. אם חפצי חיים אנחנו, אם חזון המדינה היהודית והדמוקרטית הוא חלום חיינו ומשאת נפשנו הרי שאנו נדרשים היום להישיר מבט אמיץ למציאות הזאת. וזאת, מתוך מחויבות עמוקה למצוא, יחד, תשובות לשאלות מתוך נכונות לשרטט, יחד, כל שבטי ישראל, חזון משותף, של תקווה ישראלית."
  • "בשנה הראשונה לכהונתי פעלתי בניסיון לעורר כל צד בתוכנו, לראות את הצד האחר – גם כשזה קשה. לשמוע אותו – גם כשזה צורם. להושיט לו יד. בתום שנה זאת, אני עומד כאן בפניכם, מתוך רצון לומר את הדברים בצורה גלויה וברורה. מתוך תחושה עמוקה שהחברה הישראלית זקוקה היום לקריאת השכמה. אני קורא היום לכולכם, התגייסו יחד איתי לאתגר. אני שותף של כל מי שמוכן לתת את חלקו במשימה הזאת. אני כאן לשירותכם, לשירותה של החברה הישראלית כולה. רק כך, יחד ובשותפות, נוכל לחדש תקווה ישראלית."

נאמר עליו[עריכה]

  • "נאום השבטים של הנשיא ריבלין, משנת 2015, הנכיח את קיומו של 'סדר ישראלי חדש'." ~ ידידיה שטרן
  • "הנשיא כולל יחדיו 'ארבעת מגזרים אלו', אך החלוקה ביניהם, כפי שברור לכול, והאתגר שהם מציבים לחברה הישראלית, אינם שווים. המגזר הדתי־לאומי והמגזר הממלכתי, שהנשיא מכנה 'בני הציבור הציוני', הם שותפים לאתוס אחד. הם משרתים בצה"ל וחולקים ערכים לאומיים משותפים, למרות ההבדלים המפרידים ביניהם. האתגר מתמקד אפוא במקום אחר, אצל החרדים והערבים." ~ גבריאל כהן

קישורים חיצוניים[עריכה]