לדלג לתוכן

ניקולאוס קופרניקוס

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ניקולאוס קופרניקוס

ניקולאוס קופרניקוס (19 בפברואר 1473 - 24 במאי 1543), אסטרונום, מתמטיקאי וכלכלן פולני שפיתח את המודל ההליוצנטרי שלפיו כוכבי הלכת סובבים את השמש.

מתוך חיבורו "על תנועתם של גרמי השמים" (1543)[עריכה]

מבוא[עריכה]

  • "לבסוף עלינו להציב את השמש עצמה במרכזו של היקום. מדובר בתהליך שיטתי של מאורעות ובהרמוניה של היקום בכללו, אילו רק ידענו לעמוד בפני העובדות, כמו שאומרים: 'בשתי עיניים פקוחות'."
  • "אינני כה מאוהב בדעותיי עד כי אתעלם מכל אשר אחרים חושבים עליהן. אני יודע שפילוסוף אינו מקובל על אנשים רגילים משום שמשימתו היא לגלות את האמת שבכל הדברים, במידה שאלוהים מאפשר זאת לבינתו של האדם. ואף על פי כן אני טוען שעלינו להישמר מדעות מוטעות לחלוטין. חשבתי שאלה שיודעים שמוסכמה בת מאות שנים מאשרת את התפיסה שהארץ ניצבת במרכזם של השמים, יחשיבו לשיגעונית את ההכרזה שהארץ נעה."

ספר 1, פרק 8[עריכה]

  • "כאשר ספינה צפה על פני המים המלחים רואים את תנועתה משתקפת בכל דבר סביב, בעוד שנדמה להם שהם עומדים בו במקום. באותו אופן, תנועתה של הארץ יכולה ללא ספק ליצור רושם שהיקום כולו סובב סביבה."

ספר 1, פרק 10[עריכה]

  • "אינני חושש לומר כי הירח סובב סביב הארץ, וכי הארץ סובבת סביב השמש יחד עם כל יתר כוכבי הלכת. מרכז היקום נמצא בקרבת השמש. יתר על כן, היות שהשמש נשארת קבועה במקומה, מה שנראה לנו כתנועה של השמש אינו אלא תנועתה של הארץ."

מיוחס[עריכה]

  • "לדעת שאנחנו יודעים מה שאנחנו יודעים, ולדעת שאנחנו לא יודעים מה שאנחנו לא יודעים – זהו ידע אמיתי."

נאמר עליו[עריכה]