לדלג לתוכן

עזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
תמונות וקבצים

במקרים מסוימים ניתן להעלות תמונה המוגנת בזכויות יוצרים תחת תנאי שימוש הוגן.

תנאים ומגבלות[עריכה]

מדריך זה אינו דן בהיבט החוקי שבשימוש ההוגן. עליכם לוודא קודם העלאת התמונה כי השימוש בו הוא אכן שימוש הוגן. לא ניתן להעלות תמונות שיצרתם בעצמכם תחת מסגרת כללי שימוש הוגן. אם אתם יוצרי התמונה, אנא העלו את התמונה ברישיון חופשי לויקיציטוט העברי או לוויקישיתוף. למידע נוסף בנושא רישוי, ראו כאן. למידע נוסף בנושא העלאת תמונות ברשיון חופשי, ראו כאן.

אופן העלאת תמונה במסגרת כללי שימוש הוגן[עריכה]

צילום מסך של טופס העלאת תמונת שימוש הוגן לוויקיציטוט. לחצו להגדלה.

לאחר שקראתם את ההסברים בראש דף זה, מלאו את השדות לפי סדר הופעתם:

 • שדה שם הקובץ:
בשדה זה יש להזין את הנתיב המוביל לתמונה. ניתן להזין מידע זה באופן ידני, אולם רצוי להשתמש בכפתור "עיון..." ("Browse") המפעיל את הסייר של חלונות כדי לאתר את הקובץ ולהצביע עליו. במילים אחרות, התמונה חייבת להמצא במחשב. אין אפשרות להצביע לתמונה שנמצאת על שרת של אתר אחר.
 • שדה שמור תמונה בשם:
בשדה זה מוצג באופן אוטומטי השם המקורי של הקובץ. אם לשם הקובץ המקורי אין משמעות ("HP032" או "GJDKF"), שנו את שם הקובץ לשם בעל משמעות באנגלית. לדוגמה, לתמונה שתצורף לערך "כלב", קראו "dog.jpg". אם בכוונתכם להוסיף מספר תמונות לערך זה, הוסיפו מספר סידורי, "dog1.jpg" ו-"dog2.jpg" וכדומה.
 • שדה תיאור:
בשדה זה יש למלא את תבנית המידע:
 1. תיאור: תיאור קצר של התמונה.
 2. מקור: מקור התמונה. אם הקובץ זמין באינטרנט, הוסיפו קישור חיצוני לתמונה.
 3. תאריך יצירה: תאריך יצירת התמונה.
 4. יוצר: שם היוצר (או שם בעל זכויות היוצרים).
 5. אישורים והיתרים: במסגרת כללי שימוש הוגן אין צורך לבקש אישור אם השימוש הוא אכן הוגן. מסיבה זו, ניתן להשאיר שדה זה ריק.
 6. גרסאות אחרות: אם קיימות גרסאות אחרות או דומות לתמונה זו, יש לציין אותה באמצעות קישור מסוג [[:תמונה:שם התמונה]] (שימו לב לנקודותיים לפני שם המרחב "תמונה").
 • שדה בחרו רישיון:
בשדה זה עליכם לבחור ברישיון שימוש ההוגן המתאים מתוך רשימה נפתחת. אם לדוגמה מדובר בצילום מסך של תוכנית טלוויזיה, בחרו באפשרות "צילום מסך". אם מדובר בסריקה של עטיפה של ספר, בחרו באפשרות "עטיפת ספר".
לאחר בחירת הרישיון מתוך הרשימה, תתווסף התבנית המתאימה לשדה תיאור התמונה. התבנית יכולה לכלול כיתובים שונים אותם תצטרכו להחליף במידע אחר:
  1. אם הכיתוב "שם-הערך-בו-מותר-השימוש" מופיע בתבנית שהתווספה, יש למחוק כיתוב זה ולהוסיף במקומו את שם הערך שבו אתם מתכוונים להשתמש בתמונה.
   לדוגמה, אם מדובר בעטיפת ספר, עם תבנית הרישיון {{עטיפת ספר}} והתמונה היא עבור הערך "הארי פוטר", נשנה את התבנית כך:
   {{עטיפת ספר|הארי פוטר}}
  2. אם הכיתוב "מקור-התמונה" מופיע בתבנית שהתווספה, יש למחוק כיתוב זה ולהוסיף במקומו את כתובת ה-URL או לציין מקור כגון "קיבלתי מיחסי ציבור בדואר אלקטרוני".
   לדוגמה, אם השתמשתם בתבנית הרישיון הכללי ומקור התמונה באתר חיצוני, נשנה את התבנית כך שהיא תראה כך:
   {{שימוש הוגן|מקור=http://www.google.co.il|ערך=הארי פוטר}}
  3. משהוספתם רישיון מתאים לשדה תיאור הקובץ, הוסיפו לאחריו הסבר קצר מדוע לדעתכם ניתן להשתמש בתמונה במסגרת שימוש הוגן. למידע נוסף, ראו כאן.
 • תיבות הסימון:
כדי לעקוב אחר דף התמונה באמצעות רשימת המעקב שלכם, סמנו את תיבת הסימון "עקוב אחרי קובץ זה".
לעיתים נתקלים באזהרות, לדוגמה, כאשר קיים קובץ בשם הקובץ שנבחר מופיע אזהרה מתאימה. כדי להתעלם מאזהרות אלו, סמנו את תיבת הסימון "התעלם מכל האזהרות". מומלץ לא לסמן תיבת סימון זו כדי לא לדרוש בטעות תמונה קיימת.
 • סיימתם למלא דף זה - לחצו על כפתור העלו קובץ.

שימוש לא הוגן[עריכה]

אם הגעתם למסקנה שתמונה שהעלאתם אינה שימוש הוגן, סמנו אותה למחיקה על ידי עריכת דף התמונה והוספת התבנית {{מחק|שימוש לא הוגן}} בתחילת הטקסט. הוסיפו תקציר מתאים, כגון "שימוש לא הוגן", שמרו את הדף ומפעיל מערכת ימחק את התמונה בזמן הקרוב.