עטור מצחך

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
"חייו מלאי שיר."

עטור מצחך (מוכר גם בשם "עטור מצחך זהב שחור", על פי שורתו הראשונה) הוא שיר ישראלי שנחשב כאחת מהקלאסיקות של הזמר העברי. מילות השיר נכתבו על ידי המשורר והשחקן אברהם חלפי, והוא הולחן על ידי המוזיקאי יוני רכטר. הביצוע המקורי והידוע ביותר של השיר הוא של הזמר אריק איינשטיין.

מתוך השיר[עריכה]

  • "מצחך מתחרז עם עיניים ואור."
  • "חלוקך הורוד צמרירי ורך."
  • "למי שתהיי חייו מלאי שיר."
  • "שוכנת נפשי בין כתלי ביתך."
  • "יקרב אלי כחרוז אלי שיר. אז אלחש באוזנייך עד בוקר עד אור כשיכור - עטור מצחך זהב שחור"

נאמר עליו[עריכה]

  • "עטור מצחך נבחר לשיר האהוב של איינשטיין במאי האחרון, ולשיר האהוב של איינשטיין ב־2009, ולשיר הישראלי האהוב ביותר ב־2011, ולשיר האהבה האהוב ביותר ב־2004, ולמה לא. הוא מככב באופן קבוע בכל רשימות השירים הגדולים שנערכות אחת לכמה שנים, מגלם מכנה משותף גבוה – מה זה גבוה, שמימי – בין טעם הקהל הרחב לטעם המבקרים המצומצם." ~ ניב שטנדל על השיר (ניב שטנדל, למה "עטור מצחך" הוא שיר מושלם (במלאת שנה למותו של אריק איינשטיין), באתר הארץ, 26 בנובמבר 2014)
  • "אני חושב שיש שם איזשהו סוד שמתחיל קודם כול בטקסט. חוץ מזה שהוא נפלא, הוא גם פלאי. יש בו משהו שמדבר לאנשים ברמה לא מודעת. אני לא חושב שאנשים כל כך יודעים מה זה 'עטור מצחך זהב שחור', אבל זה עושה להם משהו. לא צריך להתעמק בשביל להתחבר אליו. הדבר השני הוא כמובן הקול של אריק. שלישי, אני חושב שההפקה שם היא מעניינת. הקולות הם של רביץ, אלאל, אריק ושלי ועשיתי מין עיבוד שהוא כמו הקוראלים של באך. חלוקת הקולות בשיר היא לפי החוקים של מוזיקה קלאסית. יחד עם זאת, זהו שיר עממי ויכול להיות שהמיזוג הזה בין העממיות לקלאסיות, בארץ הזו שלנו, יחד עם המזל שהיה לנו, שנחה עלינו איזו רוח נכונה, הכול יחד יצר את זה. אין ספק שזו יצירה של שלושה אנשים: של חלפי, של אריק ושלי. החלק של אריק הוא אדיר בשיר הזה, הוא גם זה שהביא את הטקסט. אף אחד לא ידע אז שדווקא השיר הזה יהיה כל כך אהוב. אגב, זה מאוד אופייני לאריק: פשוט עושים, לא מכוונים." ~ יוני רכטר על השיר (אילת יגיל ואור ברנע, "עטור מצחך" - השיר האהוב עליכם, באתר ynet‏, 2 בינואר 2009)

קישורים חיצוניים[עריכה]