לדלג לתוכן

על עניינינו הפוליטיים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
"ביקורת צריכה להיות ביקורת מעשים ולא בחינת לבבות."

על עניינינו הפוליטיים הוא נאום שנשא חיים ארלוזורוב בקיץ 1931 בירושלים. ארלוזורוב, ממנהיגי תנועת הפועלים שנבחר באותה שנה לראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, הציג את תפיסותיו לגבי מצבו של היישוב באותה תקופה.


  • "מאחורינו שנים של אכזבות קשות והתקופות בלי פוסקות. המכות שבחוץ הכניסו מרירות וניגודי דעות גם בשורותינו בפנים."
  • "על העולם רובץ משבר כלכלי שלא ידעו דוגמתו זה הרבה שנים ושאין לנבא עוד את קצו. מפעל ההתיישבות שלנו, לרבות גם פעולת הבסוס החיונית, הוא משותק כמעט במשך שנים."
  • "מבחינת היחסים שבין היהודים והערבים – האווירה מלאה עדיין חומר מפוצץ, אשר על יד בלתי אחראית ומופקרת תוכל להציתו."
  • "נשבעתי שבועת אמונים לתנועה כולה על כל זרמיה ומפלגותיה – לשמור על העניינים החיוניים של הציוניות ומפעלה בארץ. ספרדים, תימנים כאשכנזים, בעלי התעשייה ובעלי המלאכה כפועלים – כולם צריכים ויכולים להיות בטוחים, כי אנסה לשמור על העניינים האלה לפי צו ההכשרה והמצפון בלבד."
  • "ידוע לכולכם, כי במשך אחת עשרה שנות פעולתי הציבורית בארץ ישראל הייתה בשבילי שותפות העבודה בינינו ובין הממשלה הבריטית, יחסי גומלין ואמון הדדי – השאיפה הפוליטית היסודית... שאיפתנו הפוליטית היסודית היא לא למלחמה אלא לשותפות פעולה, כי עלינו להתגבר על נקודת הקיפאון שאליה הגענו, לצאת מהבדידות שבה אנו נמצאים ולרכוש לנו ידידים בכל מקום, בכל העולם, וגם בין אלה שבידיהם נמצאת הנהלת הארץ."
  • "בעל התעשייה וסוחר היהודי מעוניינים בפיתוח השוק הפנימי בישוב החקלאי הערבי, כדי שכוח הקניה שלו ורמת חייו יבטיחו מחזור גם למשק שלנו. הפועל העברי מעוניין שהכפר לא יימצא במצב כזה, שהמון פלחים יציף את שוק העבודה הפרטי והממשלתי וילחץ על שכר העבודה הכללי בארץ."
  • "התנועה הציונית טענה בגאון לעיני כל העולם, כי היא לא נישלה אנשים עובדים מבלי דאוג להם. לא רק במידה יחסית – לאמר בהשוואה אל תנועות התיישבות אחרות – אלא באופן מוחלט. הבאנו מסמכים המראים מה היה גורלם של האריסים שעבדו את אדמותינו לפנינו. טענותינו אלה כאילו לא נתקבלו. הספר הלבן קרא להם בשם מעליב מאד: 'אין בהן כדי הוכחה – אם אינן מכוונות להטעות'."
  • "הערות אחדות לפעולתנו בשטח היחסים עם העם השכן. הימים הם שוב ימי מתיחות ושמועות, ימים בלתי נוחים להודעות פוליטיות. בשעה זו כשתעמולה בלתי אחראית ובלתי מרוסנת הופכת מכונות מחצבה למכונות ירייה – יש רבים הנוטים לחשוב, כי אין טעם עכשיו להמשיך את הדרך שלנו לקראת הסכם יהודי־ערבי."
  • "החיים אינם עומדים על נקודת קיפאון אחת. החיים זורמים כסדרם, וזרם החיים היום־יומיים, הכלכליים והחברתיים, מבליטים מיום ליום יותר עניינים משותפים לשני העמים. להתפתחות זו אנו מחויבים לסייע ככל אשר תשיג ידנו."
  • "עובדות הנמסרות לקוראים – צריכות להיות בדוקות ובחונות, כותרות אינן מחויבות להיות דקירות מחט. ביקורת צריכה להיות ביקורת מעשים ולא בחינת לבבות. גם נקודת השקפה שונה מנקודת השקפתנו יכולה בנויה על יושר."

קישורים חיצוניים

[עריכה]