קול הרע"ם מקהיר

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

קול הרע"ם מקהיר הייתה תחנת שידור מצרית ששידרה ברדיו, החל משנות ה־50, דברי תעמולה בשפה העברית לתושבי מדינת ישראל.

במהלך מלחמת ששת הימים[עריכה]

תרועות הניצחון[עריכה]

 • "הנה באה השעה המכרעת, שעת החשבון לכל מעשי שליטיכם. שליטיכם לא יועילו לכם. אתם סובלים כעת את תוצאות איומיהם. הם הפילו עליכם שואה כתוצאה למדיניות האיום. לא יוכלו להציל אתכם כי שמו אתכם במלכודת."
 • "המוות לכם בבוקר ובערב ואם יבוא הלילה אז נלביש אתכם את השמלה השחורה שלו ויזנק המוות אליכם מכל מקום."
 • "חילות האוויר הערביים נהנים כעת משליטה מוחלטת באוויר. אוי ואבוי לפושעים, איך נפלו שליטיכם בשגיאה זו. מה חשבו הטיפשים, בוודאי הם מצטערים כעת, אך זה כבר מאוחר."
 • "כל צבאות ערב מתקדמים לעבר גבולות פלסטין לשחררה. זוהי שעת החשבון שלה ציפו תשע עשרה שנים. עתה דוחפים כוחותינו את שערי תל אביב ולא יועילו דברי משה דיין אל הפועלים המובטלים ולא תושיע מועצת הביטחון, כי הערבים גמרו אומר לשחרר את הבסיס האימפריאליסטי. שליטיכם בקשו צרות ומקבלים את מבוקשם."
 • "זוהי שעת החשבון – מלחמה פנים אל פנים, לזה ציפינו תשע עשרה שנים."
 • "כל ירייה ישראלית תתקל בעשר יריות ערביות. כוחות ערב מתקדמים מירדן, מסוריה, מעיראק. לא יועילו לכם כזבי שליטיכם. הגיעה שעת החשבון. אוי למחרחרי המלחמה."
 • "קרבות עזים מתנהלים כעת בחזיתות בדרום, במזרח ובצפון. כוחותיו של משה דיין נסוגים בבהלה בלחץ כוחות המחץ הערביים. תבוסת דיין ביום הראשון לקרבות הייתה משפילה. הוא הטיל חטיבת רגלים בכונתילה, אך איבד את כל החטיבה."
 • "תושבי ישראל אתם משלמים היום את מעשי שליטיכם ובעד דברי הרהב של אשכול, דיין ורבין. עצתנו הייתה לכם תמיד שתעזבו את הגיהנום הציוני. שתעזבו את הבסיס האימפריאליסטי ישראל. רבבות מכם קיבלו את עצתנו וירדו את ישראל ועתה עליכם ללכת בעקבותיהם."
 • "תושבי ישראל, מטוסינו מפגיזים ברגעים אלה את עריכם. שליטיכם הם שביקשו את המוות לכם ולעצמם והם עתה מקבלים את מה שמגיע להם. הם משלמים את המחיר. הערבים מתקדמים בכל החזיתיות."
 • "רבין הסתמך אמש בדבריו על השקר, הכזב והזיוף אודות תוצאות המערכה של יום אתמול. האמת התחילה להופיע בפניכם. התבוסה היא מנת חלקם של שליטיכם בכל החזיתיות הערביות. אתם תמיד משלמים את המחיר. שילמתם בשנת 1956 בדם יקר בביצועו הכושל של דיין בסיני, והנה אתם מקריבים דם נוסף בשל טיפשותו של דיין והתרברבותם של אשכול ורבין."

בהתברר התבוסה[עריכה]

 • "נשק הנפט נכנס למערכה. ממשלת עיראק החליטה להפסיק את הזרמת הנפט לארצות הברית ולבריטניה, בגלל שהן משתתפות במעשה התוקפני נגד הערבים. שר הכישלון משה דיין פנה אל הפועלים המובטלים שמסר להם רובים לעמוד בפני התקדמות צבאות ערב. איפה הוא עכשיו? מדוע אין הוא מופיע בחזית כדי שהפועלים המובטלים יעשו איתו חשבון?"
 • "ממשלת אלג'יריה הודיעה היום על הפסקת הזרמת הנפט לארצות הברית ובריטניה. [...] ממשלת סודן פרסמה צו האוסר על מתן איזשהו דלק או נפט החל מעכשיו ועד לאלתר. ממשלת כווית הודיעה היום על הפסקת הזרמת הנפט. [...] גם אנשי הפדאיון הפלסטינים נכנסים ומשתתפים במערכה הצבאית. הם מסתובבים עכשיו ברחובות תל אביב וברחובות ערי ישראל כולן. כך הם הפדאיון מבני פלסטין – אלה אין הם מפחדים מהמוות מכיוון שהם המפיצים את המוות. אין הם יראים מפני ההרס מכיוון שהם יוצרים את ההרס. בני פלסטין, כולם אנשי פדאיון, מוכנים להקריב את דמם ואת נשמתם על שחרור מולדתם. הפדאיון הפלסטינים, הגיבורים האלה, בני החיל האלה מסתובבים בתוך ישראל."

קישורים חיצוניים[עריכה]