קלינט איסטווד

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קלינט איסטווד

קלינט איסטווד (באנגלית: Clint Eastwood) (נולד ב־31 במאי 1930), שחקן, במאי, מפיק ומלחין קולנוע אמריקאי, זוכה חמישה פרסי אוסקר.

מתוך סרטים[עריכה]

מיוחס[עריכה]

 • "אני חושב שמה שקרה זה שיש דור חדש של מבקרים עכשיו, ורבים מהם גדלו על הסרטים שלי. הם היו בתיכון כשסרטי 'הדולרים' יצאו, אז בשבילם אני לא דבר כל כך מוזר. אבל כשפרצתי כמו משום מקום, ועוד בסרטים אירופיים, בשביל הדור הישן של המבקרים הייתי עוף מוזר, כי המשחק שלי היה מסוגנן בצורה שהם לא הבינו. לדור החדש אני דבר מוכר יותר" ~ קלינט איסטווד על המערבונים שלקח בהם חלק (דנה קסלר, "אקדח במערכה הראשונה: כיצד הפך הטוב, הרע והמכוער לסרט קאלט?", אתר מעריב, תאריך 22.12.2016)
 • "כאשר הייתי תלמיד בית ספר, שמעתי את רשרוש העלים ויצאתי לטיולים."
 • "המורה שלי לדרמה נהג לומר: 'ראה אתגר בכל דבר'. גרי קופר מעולם לא פחד מדבר."
 • "אינני מאמין בפסימיות; אם משהו איננו מסתדר כפי רצונך, נסה להתגבר על הקשיים."
 • "לפעמים, אם אתה רוצה שינוי לטובה, עליך לקחת את העניינים בידיים."
 • "אם אתה חושב שירד גשם, אז ירד."
 • "כבד את מאמציך; כבד את עצמך. כבוד עצמי מוביל למשמעת עצמית, וכאשר יש לך את שניהם אתה בעל עוצמה אמיתית."
 • "ככל שלאדם יש פחות ביטחון עצמי, יותר הוא מחזיק בדעות קדומות, ובאופן מזיק."
 • "מעולם לא פגשתי בגאון; לדעתי, גאון הוא מי שמסוגל לעשות היטב את מה שהוא שונא. אם הוא מוצא נושא שאותו הוא אוהב, כל אדם יכול לעסוק בו באופן טוב ביותר."
 • "על בני האדם להכיר במגבלותיהם."
 • "אנו מגיעים לנקודת רתיחה בדרגות חום שונות."
 • "כולנו מתאגרפים: לעולם אין אנו יודעים כמה זמן נותר לנו."
 • "אומרים כי הנישואים נערכים בשמים, אך הוא הדין עם ברקים ורעמים."
 • "ישנה רק דרך אחת כדי לקיים נישואים מאושרים, וברגע שאגלה אותה אנשא בשנית."
 • "סרט זה עלה 31 מיליון דולר; עם כמות כסף כזו יכולתי כבר לפלוש לארץ מסוימת."

נאמר עליו[עריכה]

 • "השחקן אריק פלמינג, שכיכב לצד איסטווד בסדרת הטלוויזיה המערבונית Rawhide, סירב להצעה לככב במערבון איטלקי של במאי לא מוכר שיצולם באזור נידח של ספרד והמליץ על ידידו איסטווד. איסטווד שמח על ההזדמנות לנטוש את תפקיד הקאובוי הנחמד והמנומס שגילם בטלוויזיה לטובת אנטי־גיבור מחוספס. ואכן, תחת שרביטו של לאונה יצר איסטווד את אחת הדמויות הכי איקוניות שלו - 'האיש ללא שם' - זאב בודד ומסתורי שמעשן סיגרים, ואף אחד לא יודע את שמו האמיתי או את עברו" ~ כיצד התגלגל קלינט איסטווד לדמות הקאובוי במערבונים (דנה קסלר, "אקדח במערכה הראשונה: כיצד הפך הטוב, הרע והמכוער לסרט קאלט?", אתר מעריב, תאריך 22.12.2016)
 • "קלינט (איסטווד) גילם שם אקדוחן קשוח ומסוקס עם מוסר גמיש וחצי סיגר לעוס בזוית הפה, ששם עיירה שלמה של מקסיקנים חמומי מוח ללעג, בסיפור המבוסס על 'יוג'ימבו' של אקירה קורוסאווה. הסרט – שהיה זריקת מרץ אלימה לישבן הרדום של הז'אנר – זכה להצלחה מדהימה. גם לאונה וגם איסטווד זכו לעבוד עם אווזות המטילות ביצי זהב – איסטווד קיבל במאי גאוני עם סגנון מקורי וחוש ויזואלי מבריק (סליחה על הסופרלטיבים, אבל כולם במקום), ולאונה זכה באבטיפוס האולטימטיבי של הקאובוי החדש. הגיבור הפשוט והישיר, שוחר הטוב והצדק, של ג'ון וויין, הפך לאופורטוניסט קשה זיפים, מתוחכם וערמומי. הדמות הזו, של האקדוחן ללא שם, ליוותה את איסטווד מכאן ואילך, בטרילוגיית מערבוני הספגטי של לאונה ("For a Few Dollars More" שנקרא בעברית "הצלפים", ו"הטוב, הרע והמכוער") ולכל אורך הקריירה שלו" ~ על שיתוף הפעולה של קלינט איסטווד עם סרג'ו לאונה במערבוני ספגטי שהזניקו את הקריירה שלו כשחקן מוביל בהוליווד ("אינוויקטוס – יומולדת 82 לקלינט איסטווד", אתר עין עצלה, תאריך 2.6.2012)
 • "ריצ'ארד שיקל, הביוגרף של איסטווד, כתב ש'קלינט איסטווד הפך לכוכב במערבונים, אך נהיה סופרסטאר כשגילם שוטרים'. הכל התחיל ב'הארי המזוהם' של דון סיגל מ-71'. ככה נולדה האגדה: עומד לו הארי קלהאן ולועס להנאתו נקניקיה, תוך שהוא מזעיק ניידות משטרה לשוד בבנק סמוך. כשהפושעים מתחפפים מוקדם מהצפוי, הוא מסנן קללה, שולף את האקדח הכי מפורסם בתולדות הקולנוע – מאגנום 44 אימתני – יורה בנמלטים, הופך את רכב המילוט על ברז כיבוי – הכול תוך כדי לעיסה, כמובן – ניגש לשודד הפצוע, ואז משחרר מולו את הדיאלוג הנצחי שרובנו כבר דקלמנו מול המראה עם אקדח דמיוני ביד בשלב מסוים בחיינו" ~ על התפקידים הבולטים של קלינט איסטווד ("אינוויקטוס – יומולדת 82 לקלינט איסטווד", אתר עין עצלה, תאריך 2.6.2012)
 • "הארי המזוהם היה שוטר חסר מעצורים עם נטייה לשיפוט מהיר. החוק מבחינתו זה קווים מנחים, והאלימות זה לא יצר חבוי – זו דרך חיים. להגיד עליו שהוא קשוח, זה כמו להגיד על אהוד ברק שהוא שאפתן. אמסטף לידו זה חתול סיאמי. הארי המזוהם הפך לדמות הקולנועית המיתולוגית השנייה המזוהה עם איסטווד לאורך שנים, כאשר קלינט גילם את דמותו ארבע פעמים נוספות: ב'הארי המזוהם חוזר', ב'בכוח החוק', ב'מכת פתע' וב'הימור מסוכן'. רבים בלבלו בין השוטר הפשיסטי המסוכן לשחקן המגלם אותו, והדימוי רדף את איסטווד זמן רב. מבט מפוכח היום, הרחק מן הביקורת שהשתלחה אז בבלש האכזרי, מגלה שהאלימות של הארי נראית כמעט כירורגית ליד נהרות האש ונחילי הדם השוטפים את הרחובות בסרטי הפשע של העשורים האחרונים, מ'מת לחיות' ועד 'השתולים'.הארי המזוהם זכה לפופולאריות עצומה. אך יותר משזו נבעה מן האלימות המצטלמת היטב שלו, או מהצדק הפואטי שלו, היא נבעה מהיותו איש פשוט, עם משכורת נמוכה, תנאים מסריחים ובוסים מעצבנים, שהיתה לו החוצפה שלא תיאמן לקחת שליטה על חייו. תוסיפו לזה פרצוף עגמומי, מלתחה מוזנחת, הרבה ג'אנק פוד וחיי אהבה ריקים, וקיבלתם את הסופר מאצ'ו הגדול בתולדות התרבות הפופולארית ~ על דמות הארי המזוהם בכיכובו של איסטווד ("אינוויקטוס – יומולדת 82 לקלינט איסטווד", אתר עין עצלה, תאריך 2.6.2012)
 • "כבר בתחילת דרכו כבמאי היה ברור שלא מדובר כאן בעוד כוכב שחוצה את קו המצלמה, אלא ביוצר קולנוע חכם עם תפיסה אמנותית ואידיאולוגית ברורה. 'מיסטי', 'צייד לבן, לב שחור', 'עולם מושלם', 'פשע אמיתי', 'חצות בגן הטוב והרע' – כולם הבהירו שאיסטווד הוא במאי מוכשר. אבל היתה זו יצירת המופת 'הבלתי נסלח' – תמיד הבחירה האינטואיטיבית שלי לשאלה - מה הסרט האהוב עליך – בה התייחס איסטווד באינטליגנטיות מפעימה למיתוס שהוא עצמו ברא, שסימנה אותו כיוצר גדול. בשנות האלפיים, והוא כבר בעשור השמיני לחייו, הגיעה שורה ארוכה של סרטים מעולים: 'מיסטיק ריבר', 'מיליון דולר בייבי', 'גיבורי הדגל', ' מכתבים מאיוו ג'ימה ', 'ההתחלפות', 'גראן טורינו', 'אינוויקטוס', 'מכאן והלאה' ו' ג'יי. אדגר '. גם אם הם לא היו אחידים ברמתם, הם הצטברו לכדי יבול משובח של יוצר לכאורה בסתיו ימיו ולמעשה בשיא אונו. איסטווד מנסח בהם קול הומניסטי חד ומובהק, עטוף בעשייה קולנועית ישירה, נבונה ולא מתחכמת, ומתעסק בצורה מורכבת עם תמות מרכזיות בחברה האמריקאית בפילמוגרפיה שלו עצמו. ביד בוטחת של אקדוחן מנוסה ובתבונה מפוכחת של לוחם שבע קרבות הוא מרכיב פצצות שחודרות ישר ללב. במובנים מסוימים, הוא התבגר ולמד לבוא בחשבון עם עצמו ועם אמריקה. במובנים אחרים, הוא נשאר אותו המאצ'ו" ~ על קריירת הבימוי המשובחת של קלינט איסטווד ("אינוויקטוס – יומולדת 82 לקלינט איסטווד", אתר עין עצלה, תאריך 2.6.2012)

קישורים חיצוניים[עריכה]