שולחן לחמישה

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

שולחן לחמישה היא סדרת דרמת נעורים אמריקאית בת שש עונות (1994 - 2000), שזכתה בפרס גלובוס הזהב. עלילת הסדרה מתמקדת בחמישה אחים למשפחת סלינג'ר שהוריהם נהרגו בתאונת דרכים, וכעת עליהם למצוא את דרכם בחייהם תוך עזרה זה לזה, ובמקביל ללמוד להסתדר זה עם זה. חמש דמויות האחים הן: צ'ארלי – האח הבכור, ביילי, ג'וליה, קלאודיה ואוון – האח הקטן ביותר שנולד זמן קצר לפני מות ההורים.

שיר הנושא (1993)[עריכה]

 • "כולם רוצים לחיות כמו שהם רוצים לחיות, וכולם רוצים לאהוב כמו שהם רוצים לאהוב, וכולם רוצים להיות קרובים יותר לחופשיות." ~ מתוך השיר "Closer to Free" (בתרגום חופשי: "קרוב יותר לחופשיות") של להקת "BoDeans" ("בו-דינס")

עונה ראשונה (1994 - 1995)[עריכה]

 • "זו סן-פרנסיסקו, אני לא ממש יודע מה אני יכול לעשות בקשר לגבעות." ~ ביילי בתיאור ובהצגת העיר שבה מתרחשת הסדרה, כתשובה לטענת המטפלת של אוון שהיא מתקשה לטייל איתו (פרק 1-פיילוט)
 • "חתיכת נייר לא הופכת אותך להורה!" ~ ביילי מתווכח עם צ'ארלי המנסה להשליט חוקים בבית בטענה שהוא אפוטרופוס המשפחה (פרק 1-פיילוט)
 • "במקום לחשוב על מה שאת מפסידה, נסי לחשוב על מה שיש לך שכל האחרים מפסידים. כשאת מחזיקה כינור, את יכולה ליצור משהו כל-כך יפה, מה שאת רק רוצה." ~ המורה לכינור של קלאודיה בשכנועה שתמשיך לנגן (פרק 1-פיילוט)
 • "אתה לא יודע מה לומר כי אתה לא יודע איך זה מרגיש." ~ ג'וליה בתור אישה שנדחתה על ידי בן שחיבבה, מסבירה לביילי בתור גבר, שכמישהו לא חווה או לא יכול להיות נתון במצב מסויים, הוא חסר יכולת להגיב בצורה מועילה בנושא. (פרק 1-פיילוט)
 • "גם לי אין מי שיגיד לי מה לעשות, אני מגשש את דרכי בדיוק כמוך." ~ ביילי אומר לג'וליה ביחס לכך שגם לו אין הורים, ומתוך יחס שניהם לכך שהוריהם נהגו לתת להם עצות ולהנחותם (פרק 1-פיילוט)
 • "הבנתי שיש כל-כך הרבה דברים שאני לא יודע, שכל מה שאני יכול לעשות הוא להיאחז בדברים שאני בטוח לגביהם." ~ ביילי אומר לג'וליה בשיחה על המשך חייהם לאחר מות הוריהם (פרק 1-פיילוט)
 • "סלינג'ר, שולחן לחמישה!" ~ מנהל המסעדה שהייתה שייכת לאב משפחת סלינג'ר בשימוש בשם הסדרה בהכרזתו למלצרים לערוך את השולחן הקבוע שבו אוכלים האחים, בהעמדת נוהג הארוחה המשפחתית שלהם כסמל משפחת סלינג'ר וכסמל הסדרה (פרק 1-פיילוט)
 • "אני מניחה שלא לסחוב בכלל ספרים מאפשר לידיים שלך להיות חופשיות לעשות דברים אחרים." ~ ג'וליה מתבדחת עם חברה בבית-ספרה על שתי תלמידות אחרות ללא חומרי לימוד, שמפלרטטות עם בן ונוגעות בו (פרק 2–"שיעורי בית")
 • "זה עובד לטובתך. אתה יודע, כל הסיפורים האלה על נשים שמגיעות לשיא שלהן מאוחר יותר מגברים." ~ צ'ארלי עונה לביילי לגבי היתרון שבלצאת עם אישה מבוגרת יותר (פרק 2–"שיעורי בית")
 • "בנים קטנים עם דמיון גדלים להיות גברים יצירתיים ובעלי תושיה." ~ קירסטן אומרת לביילי אגב הסבריה על שיטת טיפולה באוון (פרק 2–"שיעורי בית")
 • "זו הדרך היחידה לחיות. אתה קם בבוקר ומחליט שאתה שונא את הנוף. אז, כל מה שאתה צריך לעשות זה לשחרר את העוגן ואתה מפליג למקום שאתה אוהב יותר." ~ אדם שקלאודיה חושבת שהוא הסבא שלה ושל אחיה, מתאר את הלך מגוריו בסירה (פרק 2–"שיעורי בית")
 • "את ממש חייבת לתת לעצמך להשתחרר. אני ממש נמעכתי למוות במופע של הביסטי בויז" (ממשיכה לאחר שג'וליה מסתקרנת מדבריה): "זה היה כל-כך מגניב כשאת כל-כך קרובה לכך שהגולגולת שלך תימחץ על-ידי גלוח-ראש שנועל 'דוקטור מרטינס'. את יודעת שאת חיה על הכוכב הזה, את יודעת?" ~ נערה הוללת שמנסה לתאר לג'וליה את תחושת השחרור במופע או במסיבה (פרק 3-"Good Sports", "ברוח ספורטיבית")
 • "אני חושב שלאנשים יש את הצורך לחפש סיבות לכך שקורים דברים רעים, אבל... לפעמים פשוט אין." ~ ביילי עונה לשאלתה של קלאודיה אם הוא מאמין שיש אותות לכך שדברים רעים עומדים לקרות (פרק 7-"מהומה רבה")
 • "אני חושב שכל מה שלא תעשי, אל תפסיקי לכתוב. כל מה שתעשי, את צריכה לכתוב על-כך." ~ צ'רלי בשכנוע ג'וליה שעליה להמשיך לעסוק בכתיבה (פרק 8-"נשקי אותי קייט")

עונה שנייה (1995 - 1996)[עריכה]

 • "אני הבוס, וסוג של אבא... בעוד כמה שעות מעכשיו, אהיה הבעל. אם היה לי מושג איך להיות אפילו אחד מהם הייתי שמח. (לאחר הפסקה בדיבורו) הייתה את האישה הזו הלילה. אתמול בלילה, מה שזה לא יהיה. היא רצתה שאלך איתה למיטה".[...] "זה הרגיש כמו מבחן, אתה יודע? הנחש שמציע את התפוח, כזה סוג של דבר." ~ צ'ארלי כמנהל העסק המשפחתי, כדמות אב לאחיו וכעומד לשאת אישה, בתיאור כובד האחריות של להיות גבר בכל אופן אפשרי ועד-כדי המשלת עצמו לגבר הראשון אדם (פרק 8-"הנחת תוכניות בצורה הטובה ביותר")

עונה שלישית (1996 - 1997)[עריכה]

 • "זה כל-כך קל להשקיף מבחוץ ולומר 'אתם צריכים לעשות ככה ולעשות וככה' כשהוא לא אח שלך. את לא מכירה אותו, גרייס. את לא אוהבת אותו." ~ ג'וליה משיבה לחברתו של צ'ארלי הטוענת שעל בני משפחת סלינג'ר להתעמת עם ביילי עד הסוף לגבי בעיית השתייה שלו (פרק 20-"ההתערבות")

עונה רביעית (1997 - 1998)[עריכה]

 • "ואוו... אני חייב להגיד לכם... אני מסתכל עליכם חבר'ה ואני חושב, כמה כבר יוצא לראות גבר טוב מוצא אישה אפילו טובה יותר." (לאחר שג'וליה וגריפין מודים לו ממשיך ואומר): "הלוואי שרק הייתי יודע מי זה מי." ~ סקיילר, חברו של גריפין, בהערה שוביניסטית על-כך שגריפין הוא זה שנשאר בבית ומטפל באשתו ג'וליה כשהיא חוזרת הביתה מיום עבודה (פרק 2-"עבר לא מושלם")

עונה חמישית (1998 - 1999)[עריכה]

 • "אני מרגישה כמו מין תרמיל-חייזרי. והדבר היחיד שמשנה זה מה שאני שומעת, זה פשוט 'תינוק תינוק תינוק', צ'ארלי. כשאתה אומר לי את המילה הזו 'תינוק', צ'ארלי, אני נשבעת באלוהים, אני נמסה לגמרי. עכשיו כל פעם שאני שומעת את המילה הזאת, אני פשוט מרגישה שהבטן שלי פשוט ממשיכה לגדול ואני פשוט – מתכווצת..." ~ דפני, חברתו של צ'ארלי ההרה ממנו, מתארת לו את התחושה הקשה שעולה בה כשהוא מדבר כל הזמן רק על התינוק (פרק 5-"חלום ליל אמצע-סמסטר")
 • "אני יכול להתעלם מהראש שלי, אני יכול להתעלם מהמפשעה שלי אם אני רוצה, אבל, אני חושב עלייך... ההרגשה הזו בבטן שלי כמו רכבת-הרים מוטרפת, מפחידה ומדהימה. והדבר הזה, הדבר הזה, זה משהו שאין להתעלם ממנו." ~ נד בניסיון לשכנע את ג'וליה שימשיכו להתראות למרות שהוא במערכת יחסים עם חברתה הטובה בקולג', כשהוא מתאר את ההרגשה שעוברת בכל גופו באהבתו לג'וליה (פרק 5-"חלום ליל אמצע-סמסטר")

עונה שישית (1999 - 2000)[עריכה]

 • "זה כל מה שיש לנו שנשאר מהילדות שלנו." ~ ג'וליה מגדירה את חשיבות בית ילדותם של האחים למשפחת סלינג'ר כשהאחים שוקלים להסכים למכור את הבית לזוג המעוניין בו (פרק 24-"...הכל טוב", נחשב כחלק השני בפרק כפול יחד עם פרק 23 תחת השם-"סוף טוב...הכל טוב")

שיחות[עריכה]

ביילי: "זה הדבר האחד שהסכמנו לעשות יחד."
ג'וליה: "למה? כדי שנוכל להסתובב במסעדה של אבא פעמיים בשבוע ולאכול עם מפיות במקום עם מגבות נייר? זה מעיד על להיות משפחה?"
ביילי: "זה מעיד על בדיקה מה קורה אחד עם השני, לוודא שלכולנו יש עדיין דופק." ~ ביילי מסביר לג'וליה את חשיבותה ומטרתה של הארוחה המשפחתית כדבר המאחד את האחים לאחר מות הוריהם (פרק 1-פיילוט)

ביילי: "את עדיין מקריאה לו כשהוא ישן?"
קירסטן: "הוא יכול לשמוע אותי."
ביילי: "זה מדהים, תמיד ריתקה אותי הכרת הלא-מודע."
קירסטן: "אתה מתכוון להכרת התת-מודע."
ביילי: "בדיוק." ~ ביילי בהתנסחות המבלבלת את המשמעות של חידוד הכרה, במשמעות של חוסר הכרה, בהמציאו תחום עניין משותף כדי להתקרב למטפלת החדשה של אוון (עונה ראשונה, פרק 1–"שיעורי בית")

ג'וליה: "אני אומרת לך, זה קשה. אבל זה לא הדבר הכי קשה בעולם להגיד 'אני סולח לך'."
צ'רלי: "זה כן." ~ ג'וליה וצ'רלי בהשקפות שונות לגבי קבלת סליחתו של האדם שהרג את הוריהם בשעה שנהג שיכור (עונה ראשונה, פרק 9-"חג ההודיה")

צ'ארלי: "את יודעת, קלוד, כשהרופא אומר שיש סיכוי של 98 אחוזים שתהיי בסדר, זה סימן טוב."
קלאודיה: "אני יודעת."
צ'ארלי: "נו, אם את יודעת, אז מה הבעיה?"
קלאודיה: "מה אם זה שני האחוזים הללו?"
צ'ארלי: "זה לא יהיה. זו הכוונה כשאומרים שני אחוזים."
קלאודיה: "לא, זו הכוונה כשאומרים אפס אחוזים." ~ (עונה שנייה, פרק 5-"החלף בן-זוג... ורקוד")

צ'ארלי: "אתה תתרחק מאוון, אתה שומע אותי?! אתה יכול להרוס את החיים שלך אבל אתה לא תפגע בו!"
ביילי: הוא אח שלי!"
צ'ארלי: "לא הוא לא!!!" ~ צ'ארלי בהתנסחות שכמו מנדה את ביילי ממשפחת סלינג'ר, בשיאו של וויכוח סוער בין ביילי שעבר מבית סלינג'ר לגור עם חברתו שאיתה הוא נוהג לשתות לשוכרה - לבין שאר האחים המגלים שסיכן את חיי אוון כשהסיע אותו במכונית לאחר ששתה שוב (עונה שלישית, פרק 21-"להגיע לתחתית")

ג'ני: "חשבתי על הבעיה הקטנה שלו ורציתי לשאול, האם הוא קרוב לג'וליה ולקלאודיה?"
צ'ארלי: "ובכן, הן לא היו בדיוק בסביבה לאחרונה, אבל כשהם מתראים, כן, הם קרובים. למה?"
ג'ני: "ובכן, אני פשוט, אני שמעתי אותו היום קורא לכמה מהילדים 'שפנפנים', וככה אני קוראת להם לפעמים."
צ'ארלי: "אני לא עוקב..."
ג'ני: "הוא מאוד קשור אליי צ'ארלי, ואני חושבת שאולי הוא לובש בגדי נשים כי הוא רוצה להיות כמוני."
צ'ארלי: "אבל למה שהוא יעשה את זה?"
ג'ני: "ובכן אתה יודע מה, אני לא יכולה להגיד בוודאות. אבל, כרגע אני האישה היחידה בחייו של אוון, ואני חושבת שאולי הוא מנסה לפצות על משהו שחסר בבית. משהו שהוא די צריך." ~ הגננת של אוון מסבירה לצ'ארלי את האפשרות לצורת התנהגות של ילדים קטנים שחסרה להם נוכחות נשית מספקת בבית (עונה רביעית, פרק 1-"איזו באסה")

נד: "כל הרעיון הוא שאנחנו מתנתקים מהבעיות של כל האחרים חוץ מבעיות שלנו."
ג'וליה: "אבל הבעיות של המשפחה שלי הן גם הבעיות שלי." ~ ג'וליה בהסבר שהמשפחה שבה אדם גדל צריכה להוות חלק בחייו גם כשהוא עובר לחיות עם בן-זוג (עונה חמישית, פרק 17-"מש-פ-חה")

צ'ארלי: "ג'וליה בבקשה, בחייך בבקשה קחי את הדברים שלך, אנחנו רוצים לקחת אותך הביתה..."
ג'וליה: "אני לא באה איתכם!"
ביילי: "ג'וליה! תארזי את הדברים שלך! נדבר על זה בבית!"
ג'וליה: "זה הבית שלי!"
ביילי: "ג'וליה, את לא יכולה לשקר לנו יותר בקשר לזה בסדר? אנחנו יודעים מה קורה!"
ג'וליה: "לא אתם לא יודעים! כמו שאמרתם, לי אין זכות הצבעה בחיים שלכם, אז לכם אין בשלי!"
ביילי: "לא מדובר פה בזכות הצבעה!!! מדובר פה בלהגן על הביטחון שלך!" ~ מתוך שיחה שבה ביילי וצ'ארלי נותנים הסבר ענייני של חיים ומוות, שיש להתנתק מחיים עם בן-זוג שמתעלל מילולית ופיזית, בניסיון להחזיר את אחותם לחיק משפחת סלינג'ר; וג'וליה בחשיבה פילוסופית מצידה שכעס ואלימות מעידים על פגיעות שנובעת מאהבה והזדקקות לבן-זוג, ושלכן האחרון צריך לקבלו כמשפחה כמו גם סיבת הטעם לחייו (עונה חמישית, פרק 17-"מש-פ-חה")

אימה של שרה: "רציתי שהלילה הזה יהיה מיוחד, ואני פשוט לא מבינה למה או איך הסלינג'רים תמיד באים לפני המשפחה."
שרה: (בהתפלאות) "לפני המשפחה? אימא, זה שאת מתחתנת עם אנדרו לא הופך אותו באופן אוטומטי למשפחה שלי."
אימה של שרה: "אנדרו עומד להיות הבעל שלי, שרה."
שרה: "אני יודעת את זה. ואני באמת שמחה בשבילך, באמת. אבל אימא, אנדרו הוא הבחירה שלך. את אוהבת אותו. והוא עומד להיות משפחה מפני שאת בחרת בו. את יודעת, בערך כמו שבחרת בי כשהחלטת לאמץ אותי. אבל... אבל זה לא דם או גנים או די-אן-איי, וזה גם לא קשור לקבלת רישיון או טקס. זו בחירה. אני לא יודעת, אני מניחה שאולי גם אני עשיתי את הבחירה שלי. ובראייה לאחור, הסלינג'רים הם הבחירה שלי כבר במשך הרבה מאוד זמן."
אימה של שרה: "ובכן, אני מניחה שאיני יכולה לבקש ממך לקבל את הבחירה שלי אם אני לא יכולה לקבל את שלך. בבקשה תזמיני את ביילי לבוא לחתונה." ~ חברתו של ביילי בהסבר שהמשמעות של "משפחה" ממומשת מתוך בחירה ולא מהכרח - תוך ניצול מצע המצבים המסויים שבו כל הפרטים המנוגדים כולל אותה ואת אימה, ממילא נתונים בתאים משפחתיים חברתיים ולא ביולוגיים, ומשכנעת את אימה שאפשר לכן גם לבחור לשלבם לתא משפחתי אחד גדול (עונה חמישית, פרק 17-"מש-פ-חה")

צ'ארלי: "כשכולנו גרנו כאן בחיים לא הייתי אומר שאני מעדיף שיהיה לי את הכסף מאשר את הבית, אבל בשביל מספר השבועות שכולכם תחזרו לכאן בכל שנה... הזיכרונות הללו מתחילים להיות מאוד יקרים."
ביילי: (בציניות) "נחמד מאוד צ'ארלי."
ג'וליה: (בציניות) "כן, מנוסח מאוד מדהים." ~ צ'ארלי בהסבר כלכלי לעדיפות מכירת בית הילדות של האחים למשפחת סלינג'ר בשלב בחייהם כשכולם עוברים לגור במקום אחר, ותגובת שאר האחים הקשורים מאוד לבית לדרך התנסחותו (עונה שישית, פרק 24-"...הכל טוב")

קישורים חיצוניים[עריכה]