שיחה:דוד בן-גוריון

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה עם הציטוט: "עכשיו או לעולם לא?"

באיזה נסיבות זה נאמר? תוכל להביא מקור? בברכה, קוריצההערוגה 23:52, 11 במרץ 2013 (IST)

דרושה עריכה כבדה ומשמעותית![עריכה]

אין חלק הוויקיציטוט המשויך לבן-גוריון יותר מאשר בליל של דברים, שמקצתם אפילו מפוברקים או מסולפים, מקצתם מתייחסים למקור מוסמך, מקצתם למקור בלתי מוסמך או אלמוני ומקצתם - ללא מקור בכלל. אני הייתי מתחיל במחיקת חצי מהמובאות, במירכאות ובלעדיהן, כדי שיהיה אפשר לעשות קצת סדר בבלגן. 23:32, 12 ביולי, 2013

אני מסכים בהחלט. הנה נסיון שלי להתחקות אחרי שניים מהציטוטים "כל יהודי שאינו מאמין בנסים אינו ריאליסטי" ו "בארץ ישראל,אדם שלא מאמין בנסים הוא אדם לא ריאלי". שני הציטוטים מופיעים כאן, תוך התעלמות מהקשר ביניהם שמעלה חשד שמדובר בשני נוסחים של אותו ציטוט. מכיוון שלא הובא כאן מקור, ניסיתי למצוא אותו. בשלב ראשון הבנתי שזה חלק מטיעון מורכב יותר: "בנגב יבחן כושר המדע והמחקר היהודי. כל מי שאינו מאמין בניסים אינו מציאותי". כלומר - זו דווקא אמירה התומכת במדע ומחקר והפרחת השממה. לא הטפה דתית, אפילו קצת להיפך. אבל זה לא סוף הסיפור. בסופו של דבר מצאתי דף אינטרנט שלא רק מביא את הציטוט אלא גם מאיפה הוא. כתוב שם שהציטוט הוא מתוך "משמעות הנגב". נאום שנשא בן גוריון בשדה בוקר ב 17.1.1955. הצלחתי למצוא ברשת משהו שנראה כמו תמלול של הנאום הנ"ל.

http://213.8.150.43/activities/bengurion/mashmaut1.rtf

ואכן בן גוריון מדבר שם על כך ש"בנגב יבחן כושר המדע והמחקר היהודי", אבל בדקתי ולא מצאתי שום דבר על ניסים או ראליזם. מה נראה לכם? האם התמלול שבידי איננו נכון? האם הוא תקציר? האם יש כמה נאומים שונים שנושאים את הכותרת "משמעות הנגב"? או שמא הציטוטים מנאום זה התעוותו עם השנים עד לאיבוד קשר מוחלט עם המקור?


לפי wikiquote זה מתוך ראיון בCBS ב5 לאוקטובר 56 https://en.wikiquote.org/wiki/David_Ben-Gurion

תדע כל אם עבריה[עריכה]

כנראה הציטוט הקיים (ציטוט שני בפרק הצבאי) אינו מדויק. ראו הציטוט והאסמכתא שמופיעה כעת בערך בוויקיפדיה תדע כל אם עבריה.The devious diesel - שיחה 23:25, 31 באוקטובר 2013 (IST)

עדיין יש צורך בעריכה נאמנה ומהימנה.[עריכה]

למשל, היחס ליהדות/ליהודים או לעדות המזרח מיוצג בצורה כל כך מסולפת וסלקטיבית. ואם ישנו "ביוגרף" כל כך מוטה כמו תום שגב - הוא נעשה פתאום המקור העיקרי להצגה המסולפת של דברי בן-גוריון ודיעותיו.85.64.60.11 12:48, 18 ביולי 2020 (IDT)

"מי שרוצה לעשות היסטוריה, צריך לשכוח את ההיסטוריה."[עריכה]

מיוחס בטעות לבן גוריון. במקור אמר את זה ההיסטוריון הצרפתי ארנסט רינאן. (מסמך של מיכאל עמיר, מובא אצל תום שגב, המיליון השביעי, עמ' 179. ראו שם הערה 23)