לדלג לתוכן

תמיר פרדו

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
תמיר פרדו

תמיר פרדו (נולד ב־1956), ראש "המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים", שירת בסיירת מטכ"ל כקצין קשר והשתתף במבצע אנטבה.

אמרותיו[עריכה]

 • "מוקי ויוני היו הראשונים למעשה. מוקי ניגש לטפל במשהו, אז יוני הלך קדימה. אני הייתי מאחוריו..." ~ על הכוח הפורץ במבצע אנטבה. מתוך הספר "הקרב האחרון של יוני" מאת עדו נתניהו, הוצאת מעריב 1991, עמוד 230.
 • "יוני אמר לי: 'אני רוצה שתהיה אתי בחוליה'... בתור קשר שלו, בתור חייל מהחוליה שלו." ~ על תפקידו במבצע אנטבה. מתוך הספר "סיירת מטכ"ל באנטבה" מאת עדו נתניהו, הוצאת מעריב 2006, עמוד 40.
 • "היה פה עוד חייל. אני ראיתי אותו. חייל כושי. ואני ראיתי את יוני נותן מין חצי סיבוב כזה... היה לי הרושם שהוא רוצה להגיד משהו, או שהוא נפגע. עכשיו, אני עמדתי במצב ש... ואז ראיתי את החייל הזה עם נשק ביד... לא זוכר איזה נשק היה לו. היה לו איזה רובה – לא משהו אוטומטי בשום מקרה... זה היה מרחק של מטרים. ראיתי אותו לוחץ עוד פעם על ההדק. עכשיו יוני אז היה כפוף. אני הסתובבתי ודפקתי בכיוון שלו... והכנסתי בו את הכול... הוא נפל נעלם." ~ על הרגע בו נפגע יוני נתניהו במבצע אנטבה. מתוך הספר "סיירת מטכ"ל באנטבה" מאת עדו נתניהו, הוצאת מעריב 2006, עמוד 243.
 • "כן היה לי גב עמוס... [מ"ק] 25, עם עוד מלא ציוד, [כולל] ערכת הנחתה, זה היה... [בשביל] קשר עם... דן שומרון. המע"ד של המכשיר הייתה בכיס. בשלב זה עוד לא דיווחתי שהוא [יוני] נפגע, כי זה היה באמצע ההסתערות. אני פה המשכתי קדימה וראיתי פה מחבל שכוב על הרצפה, מהצד השני של הזכוכית. בפנים כבר, בתוך הטרמינל. ויריתי בו כמה כדורים... לא יודע אם היה מת [או] פצוע..." ~ על הרגע בו פרץ לטרמינל במבצע אנטבה. מתוך הספר "סיירת מטכ"ל באנטבה" מאת עדו נתניהו, הוצאת מעריב 2006, עמוד 279.
 • "אני נכנס לנעליים גדולות, יש הרבה עבודה." ~ על תפקיד ראש המוסד (מקור)
 • "ראיתי את המשחק ומי שהגיע לו ניצח, היה משחק מצוין." ~ על משחק הכדורגל סופר־קלאסיקו בין קבוצת ברצלונה לריאל מדריד (מקור)
 • "מדינת ישראל בחרה לא לבחור, לעצום את העיניים וללכת מתוך תקווה שהסכסוך ייפתר מעצמו... המציאות משתנה ואיתה התנאים והחלופות לפתרונות. האוטונומיה שהוצעה עם חתימת הסכם השלום עם מצרים לא יושמה ואנחנו קרובים לנקודת האל-חזור ואנחנו נגיע למדינה דו-לאומית, שבו כל האזרחים יהיו שווי זכויות. האם זהו רצוננו וזהו החזון הציוני? זה מה שנרצה להשאיר לילדינו? השעון מתקתק והגיע הזמן שנבחר דרך".(מקור)
 • "למדינת ישראל אין גבול עם איראן, אבל לאיראן יש גבול עם ישראל: חיזבאללה,שהיא הזרוע הארוכה של איראן, יושבת לנו על הגבול." ~ מתוך 'נבואת קסנדרה', תכנית טלוויזיה, פרק 1. כאן 11
 • "בטריטוריה שבו שני עמים נשפטים תחת שתי מערכות משפט - יש מדינת אפרטהייד. ישראל צריכה להחליט מה היא רוצה. מדינה ללא גבול, היא מדינה ללא גבולות". ~ בראיון לסוכנות הידיעות AP, ספטמבר 2023 (מקור)

נאמר עליו[עריכה]

 • "אני מכיר את תמיר עשרות שנים, ממבצעים רבים שהיינו שותפים להם. מדובר באיש מקצוע בעל ניסיון מבצעי עשיר ביותר, שכל ישר ואחריות, שראוי ומתאים מאוד לתפקיד ראש המוסד." ~ אהוד ברק (מקור)
 • "עד לפרשת הרפז הייתה לפרדו עדיפות בעיני נתניהו. פרדו, קצין הקשר של סיירת מטכ"ל בפיקודו של יוני נתניהו, היה צמוד ליוני כקשר חבורת הפיקוד הקידמית, בג'יפ הראשון באנטבה. הוא התקדם איתו אל בית־הנתיבות, ראה 'חייל כושי' – כתיאורו – יורה ביוני ופוגע בו, ירה באוגנדי והפילו, החזיק בידו את מפת אנטבה שקיבל מיוני ושמר על קשר הדוק עם משפחת נתניהו. בעדותו הדו־משמעית על השתלשלות אירועי הלילה ההוא באנטבה, ניסתה משפחת נתניהו להיעזר במלחמתה בסגנו של יוני, מוקי בצר, על האחריות למבצע ולתהילת סיירת מטכ"ל, שמהפיקוד עליה החליטו הרמטכ"ל מוטה גור וראש אמ"ן שלמה גזית, בטרם המבצע, להדיח את יוני." ~ מתוך הכתבה "אנטבה ניצחה את הרפז", הארץ, 30 בנובמבר 2010
 • "גבר באמצע העשור השישי לחייו, שקלסתרו מוכר אך למעטים, השתתף אתמול כהרגלו באזכרה השנתית לסגן־אלוף יוני נתניהו. בני משפחת נתניהו לחצו את ידו בחום: במבצע אנטבה, כקצין בסיירת מטכ"ל, היה לא רק בחבורת הפיקוד ובג'יפ של מפקד היחידה, אלא ממש בקרבתו, כאשר חייל אוגנדי הניף את נשקו וירה בו. אתמול, באזכרה, היה האיש, ת', נסער גם מסיבות עכשוויות יותר. הארכת כהונתו של מאיר דגן לשנה שמינית בראשות המוסד, עד 31 בדצמבר 2010, דחפה אותו להתפטר מתפקידו כמשנהו של דגן." ~ מתוך הכתבה "זעזוע במוסד: המשנה של מאיר דגן התפטר מתפקידו", הארץ, ‏29 ביוני 2009
 • "פרדו נחשב גם למקורב למשפחת נתניהו, שכן בשירותו הצבאי שימש כקצין קשר בסיירת מטכ"ל, ובין היתר נטל חלק במבצע אנטבה, והיה בחוליית הפיקוד של מפקד הסיירת דאז, יוני נתניהו. פרדו היה צמוד לנתניהו בכל שלבי המבצע ועד היום הוא ממשיך לשמור על קשר עם משפחתו של ראש הממשלה." ~ (מקור)
 • "לפרדו יש ניסיון עשיר של עשרות שנים במוסד ואני בטוח שהוא האדם הנכון להצעיד את הארגון בשנים הקרובות, נוכח האתגרים המורכבים הצפויים למדינת ישראל." ~ ראש הממשלה בנימין נתניהו (מקור)
 • "אני חושב שההכרזה על תמיר פרדו לראשות המוסד היא מינוי מצוין. מדובר באדם ראוי בעל ניסיון עשיר מאוד בתחומים היעודיים של המוסד ואני בהחלט מאחל לו הצלחה רבה בתפקידו החדש." ~ ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי (מקור)
 • "המפגש הראשון שלי איתו היה באוגנדה, ואז הוא היה נראה לי ילד. אבל מאז אני עוקב אחריו מרחוק. אני שמח שבחרו באדם שחרש את המוסד וגדל בתוך הארגון. כבר באנטבה הוא הפגין קור רוח ראוי לשבח ואני שמח מאוד שהוא קיבל את המינוי." ~ ניצב בדימוס אליק רון, שהיה עם פרדו בחוליית הפיקוד של יוני נתניהו באנטבה (מקור)
 • "הכרתי אותו ביחידה, ומעט מאוד במוסד. הוא היה מה שנקרא קצין אג"מי ביחידה. בחור נבון, שקול, אינטליגנטי. אני חושב שזה מינוי נכון. יש יתרון לכך שהוא מישהו מבפנים." ~ אלוף במיל' עוזי דיין (מקור)
 • "'אני מבקשת לתקן אתכם, השם הנכון הוא תמיר פרדו, עם דגש בפ"א', כך ביקשה אישה שטלפנה אתמול דקות ספורות אחרי השעה שלוש בצהריים למערכת החדשות של רשת ב', לאחר שדיווח על המינוי. ניקולא רוזנבאום, רכז החדשות, שקיבל את השיחה, שאל אותה: 'מהיכן את יודעת?'. התשובה שקיבל לא השאירה מקום לוויכוח. 'מה זאת אומרת מהיכן אני יודעת', אמרה האישה, 'אני ילדתי אותו'. במהדורת החדשות הבאה כבר תוקן הדיווח. פרדו בפ"א דגושה, ולא כמו בדיווח הקודם. ומה אמר על זה תמיר פרדו עצמו? מתברר כי שיחת הטלפון של אמא הובאה לידיעתו של הראש החדש והוא הגיב בחיוך." ~ (מקור)
 • "אנו מגנים בחריפות את ההתבטאות המבישה והשקרית של תמיר פרדו. אף מדינה בעולם אינה פועלת נגד הטרור ברמת המוסריות הגבוהה שבה פועלת ישראל. צה"ל פועל במוסריות כדי להגן על אזרחי ישראל תוך מניעת פגיעה בחפים מפשע. בבתי חולים בישראל מטפלים ביהודים ובערבים, בישראלים ובפלשתינים כאחד. ערבים ויהודים לומדים ועובדים יחד בישראל. במקום להגן על מדינת ישראל וצה"ל, פרדו מוציא את דיבתה של ישראל רעה. פרדו, תתבייש". ~ מפלגת הליכוד על דבריו של פרדו לסוכנות הידיעות AP, ספטמבר 2023 (מקור)

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: תמיר פרדו


ראשי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
ראובן שילוח · איסר הראל · מאיר עמית · צבי זמיר · יצחק חופי · נחום אדמוני · שבתי שביט · דני יתום · אפרים הלוי · מאיר דגן · תמיר פרדויוסי כהןדוד ברנע