אילו נוצחה ישראל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

אילו נוצחה ישראל (באנגלית: If Israel Lost the War) הוא ספר מתח משנת 1969 מאת ריצ'רד צ'סנוף, רוברט ליטל, ואדוארד קליין, המתאר סיפור בדיוני של היסטוריה אלטרנטיבית, עם תרחיש חלופי, בו הפסידה ישראל במלחמת ששת הימים.


 • "כל עוד נמשך הסכסוך במזרח התיכון יהיה האיזור כחבית שריפה."
 • "העולם יראה את נצחונם על רקע החדירה הסובייטית למזרח התיכון."
 • "הסילונים נתמזגו במיתאר המטושטש של קו החוף."
 • "יום שני, ה־5 ביוני: סגן חיל האוויר בן ה־22 רכס את חליפת התעופה שלו, נעל את נעליו הגבוהות והסתער מבעד לדלת. מראה עיניו הדהימו. תמרות עשן סמיכות התאבכו מתריסר כיוונים. מאגר הדלק של הבסיס, מצד דרום, היה לגיהנום. רבים מתוך 76 ה'מיסטרים' וה'מיראז'ים' נראו כצעצועים שמישהו דרך עליהם – מזוהמים, רצוצים, מצולקים, מעלי עשן...
  ... החבטה העמומה של פגזי תותחים מתפוצצים הדהדה על פני הגבעות הירושלמיות החומות בשעה שמכוניתו של רב אלוף משה דיין נכנסה בדהרה מן הכביש הראשי... על הדרך המתפתלת המוליכה אל הכנסת... מטח של אש מרגמות ניפץ את חלונות בניין הכנסת השטוח והמרובע... 'רב אלוף דיין, הם מחכים לך במקלט שבאגף המערבי'... קולו של יגאל אלון [שר העבודה] נמוג כאשר נכנס מזכירו של לוי אשכול [ראש הממשלה] לחדר, והושיט פתקה לראש הממשלה. אשכול פתח אותה, קרא, נשא את מבטו ומלמל: 'הכור הגרעיני בדימונה נפגע ונהרס'..."
 • "יום שלישי, ה־6 ביוני: מרכז המבצעים התת־קרקעי של חיל האוויר המצרי, באחד מפרברי קהיר... התצלום הראשון הוא של המספנות באשדוד. הפרטים קצת לא ברורים בגלל העשן הכבד... זו הצטלבות רחובות בן יהודה ואלנבי בתל אביב התחתית. שים לב לשיטפון מצינורות המים השבורים... והנה כאן תצלום מצוין של מגדל שלום, לאחר שפגיעה ישירה הרסה את ארבע הקומות העליונות שלו... ... זו הייתה תחנת החשמל רידינג, ... אנו סבורים כי יצאה מכלל פעולה... מיג סורי התרסק ומעך אחת מהכניסות לרכבת התחתית של חיפה. מספר החללים בוודאי הגיע למאות, מפני שהיהודים משתמשים בתחנות הרכבת התחתית כמקלטים נגד התקפות אוויר...
  ... טור חזק, שנסתייע בשריון, פרץ דרומה ממנזר לטרון וניתק את הכביש הראשי מירושלים לתל אביב.
  ... בחזית הצפון... הסורים הסתפקו בהמטרת פגזים על הגליל... דגניה, היישוב הקיבוצי הוותיק ביותר בישראל, הודיע באלחוט, כי חדר האוכל המשותף, בריכות הדגים וכשלושים בניינים – נהרסו. עין גב, המרוחקת כדי מיל אחד מן הגבול הסורי, הודיעה כי 25 מן המתיישבים נהרגו... תריסר יישובים אחרים, המתפרשים לאורך האצבע הצפונית של הגליל תחת אש תותחי הסורים, דיווחו על נזקים ואבידות דומים...
  ביום שישי אחר הצהריים קרבו הטורים הסורים לחיפה ממזרח. בשעה זו ראו הלבנונים, שבתחילה נמנעו מלעזור לסורים, את 'הכתובת על הקיר', והצטרפו למלחמה. טור טנקים של צבא לבנון הקטן הצטרף לטור הסורי ונע לעכו..."
 • "יום שישי, ה־9 ביוני: ... בגליל העליון, הסורים שלטו על העמק מחפירותיהם המפותלות בשכבות הבזלת שנבנו לאורך הרי רמת הגולן בעזרתם של טכנאים סובייטיים. פגזים הומטרו יום ולילה על כמה מיישוביו העשירים של העמק, והרסו ללא רחם עבודת כפיים של חלוציות בת חמישים שנה... גל אחר גל התקיפו מטוסי 'מיג' את מוביל המים הארצי. צפת העתיקה וקרית האומנים שבה, עיירת העולים קריית שמונה ועיירת החלוצים ראש פינה, כולם ספגו פגיעות כבדות. אלפים ממתיישבי הגליל הצטופפו בייאוש במקלטים..."
 • "... שנתיים מאוחר יותר: ליד חופי ים כנרת, במטבח של דירת עוני טבריינית, בעוד קומקום תה מזמזם על פתיליית נפט, החל יגאל אלון [לשעבר מפקד הפלמ"ח] בעבודת הנמלים של ארגון תנועת-מרי יהודית חדשה..."