הדרוזים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
"התמורות שחלו בחיי הדרוזים במרוצת הדורות לא פגעו בהשפעתן המכרעת של הדת והמסורת."

הדרוזים הוא ספר מאת שוקי אמרני המתאר את מצבם ועמדותיהם של הדרוזים במדינת ישראל. הספר יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת חיפה ב־2010.


  • "בהתנהגות החברתית והפוליטית של הדרוזים ניכרים יסודות סותרים – השתלבות והיפרדות. שני היסודות יונקים מהדת הדרוזית, שהיא התשתית לקיומה של העדה זה כאלף שנה והיא המכוונת את ההתנהגות של בני העדה."
  • "זוהי אחת הדתות הייחודיות והמעניינות מבין הדתות בעולם, והיחידה ששומרת בקנאות על סודיות גם בקרב מאמיניה. המסורת הדרוזית גורסת ששורשיה של הדת הם בתנ"ך. על פיה, כמה נביאים הביאו את דבר האלוהים לבני האדם, ואחד מהם היה יתרו חותן משה, המכונה בפי הדרוזים נבי שועיב. על פי מסורת זו, נבי שועיב נמנה עם יחידי הסגולה שזכו להכיר את הדת הדרוזית."
  • "מקור הדת נותר עלום, אך בני העדה נוהגים להדגיש כי דתם, המכונה בפיהם דת הייחוד ('דין אלתאוחיד') אינה פלג של האסלאם, אלא הייתה קיימת בקרב יחידי סגולה זמן רב לפני הופעתה המחודשת במאה ה־11."
  • "השינויים והתמורות שחלו בחיי הדרוזים במרוצת הדורות לא פגעו בהשפעתן המכרעת של הדת והמסורת על התנהגותם, הן בעדה פנימה הן ביחסיהם עם הסביבה. אחד המוטיבים הבולטים בדת הוא חובת הנאמנות של הדרוזים לשלטונות במקומות מושבם, כל עוד מאפשרים להם לנהוג לפי אמונתם."
  • "למרות השינויים שחלו בחברה הדרוזית בעידן המודרני, העדה בכללותה היא מסורתית ושמרנית. היא מונהגת על ידי הנהגה דתית ומשמרת את המאפיינים הייחודיים שלה ואת רצונה לנהל את אורח החיים שלה על פי ערכיה."
  • "בשנים האחרונות נשמעים בקרב העדה יותר ויותר קולות של אי־שביעות רצון מיחס המדינה אליהם... הם יוצאים בתדירות הולכת וגדלה בהצהרות ומקיימים הפגנות נגד מדיניות הממשלה, בטענות לקיפוח ולאפליה."
  • "בחינה השוואתית של התנהגותם החברתית והפוליטית של הדרוזים מלמדת על מגמה ברורה של התגברות הרגשות הלאומיים בקרבם. הכוונה בעיקר להדגשת מרכיבי הזהות העדתית והלאומית ושל המאפיינים הייחודיים שלהם המבדילים אותם מהאחרים. הוא הדין לגבי הדגשת הזהות הדתית והלאומית בהקשר של כלל בני העדה ברחבי העולם."
  • "השינויים באופי מחאתם הציבורית של הדרוזים מלמדים גם על החרפת הוויכוח הפנימי בחברה הדרוזית לגבי מהות היחסים הרצויה מבחינתם עם מדינת ישראל. אפשר להבחין במגמה ברורה של התחזקות הזרמים הקוראים להימנע מהשירות בצה"ל."
  • "הרעיון להקים מדינה דרוזית בגבולה הצפוני של ישראל אינו חדש. כבר בשנת 1967, סמוך לסיום מלחמת ששת הימים, שבמהלכה כבשה ישראל את רמת הגולן, דובר על הקמת מדינה דרוזית בדרום סוריה לשם יצירת חיץ בין ישראל לסוריה. אחד המדינאים הבולטים שהעלה רעיון זה ואף פעל ליישומו היה יגאל אלון."