המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה מכיל ציטוטים כלליים בנושא המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים.


  • "בכל שנותיי במוסד ראיתי את המשבר במזרח התיכון מבפנים. היו זמנים שבהם אירועים מסוימים נחתו עלי כרעם ביום בהיר, כשם שהפתיעו את הציבור הרחב. היו מקרים שבהם ידעתי מה עומד לקרות זמן קצר, או זמן רב, לפני התרחשות האירועים בפועל. והייתה לי הזכות הגדולה ליטול חלק בכמה אירועים שהשפיעו על מהלך ההיסטוריה, להיות הכלי שחולל שינוי בנוף של האזור. ראיתי מנהיגים בשעות לחץ ומשבר, ואופן התנהלותם בזמנים אלה לימד אותי רבות על חולשותיו של בן אנוש ועל כוחו. ראיתי ראשי מדינה מתכנסים בתוך עצמם שעה שגורל עמם וגורלם שלהם היה מונח על כף המאזניים, והייתי עד גם לגילויים של אומץ לב ונאמנות. כמו כן איתרע מזלי לחוות התנהגות שאופיינה על ידי מורך לב ובוגדנות. ראיתי וחוויתי רגעים של תקווה גדולה והתלהבות, וגם רגעים של ייאוש ודכדוך." ~ אפרים הלוי, "אדם בצל"

שבתי שביט[עריכה]

  • "למוסד יכולות מודיעיניות, הוא לא מוסמך לנהל משא ומתן או לעבוד מול ארגונים כאלה ואחרים. זאת עבודה של משרד החוץ."
  • "בכל תקופת שירותי במוסד לא הצליחו לשכנע אותי שקשר מסודר עם התקשורת הוא נחוץ."
  • "אני מאמין שכל המידע שרכשנו בזמן השירות ב'מוסד' הוא רכוש המדינה, ואין לנו רשות להשתמש בו. אני עצמי קיבלתי הצעה מפתה מאוד ממו"ל, מהוצאת ספרים נחשבת מאוד בארצות הברית, שנתן לי שק פתוח ואמר 'תרשום כמה שאתה רוצה' – לא התפתיתי."

מישקה בן דוד[עריכה]

  • "בקורס המבצעי של המוסד, שהוא קורס ארוך וקשה שמכשיר כמעט לכל הסיטואציות שאתה יכול להיתקל בהן, יש מקבילה לסדרת השבי הצה"לית. הרי כאיש ביון סביר שבסיטואציה הכי פשוטה – כשתחצה כביש באור אדום – שוטר יעצור אותך, ואם ההתנהגות שלך לא תהיה מאוד טבעית אתה יכול לגמור בחדר חקירות. העינויים בקורס, שאותו עברתי, הם לא יותר מסטירות לחי. זו לא סיטואציה של שבוי, אלא של אדם תמים לכאורה שעצור ומנסים להוציא ממנו מידע. גם במדינה טוטליטרית הוא לא יעבור חקירות קשות. הוא כן יקבל סטירות, יטולטל, יקשרו לו את העיניים, ישפכו עלו מים קרים, לא ייתנו לו לישון, הוא יישב על שרפרף משופע ויצטרך לחרבן בתא שלו. אבל עינויים קשים לא. מדינות לא עושות את זה לאזרחים שעשויים להתגלות כתמימים בסופו של דבר."
  • "צריך לאמן איש מוסד כך שבהשפלות ובמכות הוא לא יישבר, יישאר בסיפור הכיסוי שלו ויעבור בשלום את 100 המטרים הראשונים. כשהשוטר עוצר אותך, שיהיה לך מה להגיד לו, שתיראה לגמרי אותנטי ותמים, שתחייך וייתנו לך ללכת. אם זה לא הולך, שתעבור נכון את הקילומטר הראשון, כלומר בתחנת המשטרה, עם חוקר יותר מיומן, תוכל לשכנע אותו שאתה מי שאתה אומר. אם מענים אותך המשמעות היא שנפלת בסיפור הכיסוי שלך. כולם יודעים שאי אפשר לעמוד בעינויים ממושכים. מי שעבר סדרות שבי וגם טייסים יודעים שהם צריכים בהתחלה לשתוק ואחר כך לדבר חופשי. בשעות הראשונות כבר יעשו בבית היערכות מחדש, כי השבוי לא יחזיק מעמד מעבר לזה."
  • "הציבור יודע על חיסולים, פריצות והאזנות, גיוס של סוכנים. זה רק חלק ממה שהמוסד עושה. החיסולים הם חלק קטן וזניח, בניגוד למה שרבים חושבים, וגם אין לאף ארגון פריווילגיה לעשות מיון כמו המוסד, שקולט אחד מ־1,000 פונים ומכשיר את אנשיו במשך תקופה מאוד ארוכה."

ראו גם[עריכה]