התנחלות

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

התנחלות היא כינוי ליישוב יהודי שהוקם או יישוב יהודי ישן שחוּדש על ידי יהודים ישראלים בשטחי ארץ ישראל שמעבר לקו הירוק אחרי מלחמת ששת הימים.

 • "אנחנו לא רק נשארים בשטחים המשוחררים, אנו מתנחלים ומתבצרים בכל האזורים והעמדות אליהם הגיע צבאנו ביום הפסקת האש." ~ מנחם בגין, דצמבר 1967 (מקור)
 • "יהיו עוד הרבה אלוני מורה." ~ מנחם בגין
 • "דין נצרים כדין תל אביב." ~ אריאל שרון
 • "קדושת זיקתנו לארץ ישראל השלמה היא אחד ממקורות כוחנו. [...] [חייבת לבוא] תנופת התיישבות בכל השטחים אשר היו במשך עשרים שנה בסיס של איבת יהודים והיערכות להשמידם. תנופת התיישבות כזאת תהפוך את המפלגה לשליחה של ההיסטוריה. תנופת התיישבות זו תבטיח ישראל חזקה, לוחמת, אשר להביאה לידי כניעה – בלתי אפשרי!" ~ אהוביה טבנקין, נאום במזכירות מפלגת העבודה, 1971
 • "תוכנית זו היא שלב חדש במדיניות הפקעת האדמה והרכוש וההתנחלות הקולוניאלית הישראלית בגדה המערבית וברצועת עזה, שמטרתה לעקור ולנשל את העם הערבי הפלשתיני ממולדתו ולהנציח את הכיבוש. מימוש צעד זה אינו בגדר דו־קיום בין יהודים לערבים, כפי שמדקלמת ממשלת הליכוד, אלא פגיעה בזכויות העם הפלשתיני להמשיך ולקיים את חייו הלאומיים במולדתו. צעדים אלה הם צעדים גזעניים, הסותרים את מגילת האו"ם בדבר זכויות האדם, סותרים את אמנת ז'נבה, ומעל לכול – הם פוערים עוד תהומות בין שני העמים, יוצרים מוקדי מתיחות ומרחיקים את סיכויי השלום." ~ תופיק טובי, דיון במליאת הכנסת על ההתנחלות בחברון
 • "אבות רבים להתנחלויות, אבל אריאל שרון הוא אבי אבות החטאת. הפטריות הללו, שהרעילו את בארות הדמוקרטיה ואת נטיעות הציונות – צמחו בחלקתו." ~יוסי שריד (מקור)
 • "ההתנחלות בשטחים הכבושים נולדה בחטא, התרחבה בעורמה, בקומבינות, בלחצים ובעקיפת הכנסת וחוקי התקציב." ~ שולמית אלוני (מקור)
 • "האידיאולוגיה המתנחלת היא מורדת באומות, פרויקט משיחי של כוחי ועוצם ידי, מחבלת בשלום ויש בה אשמה בשפיכות דמים." ~ דב הלברטל (מקור)
 • "העולם, כך אני מקווה, יודע שארצות הברית רואה את כל ההתנחלויות כבלתי חוקיות." ~ ג'ון קרי[1]
 • "למדיניות והבנייה הישראלית בשטחים אין כל בסיס חוקי ומהווים מכשול חמור לשלום מקיף, הוגן וארוך טווח במזרח התיכון." ~ החלטה 446 של מועצת הביטחון של האו"ם[2]

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: התנחלות
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: התנחלות

הערות שוליים[עריכה]

 1. ^ במקור: "As the world, I hope, knows, the United States of America views all the settlements as illegitimate.‎"
 2. ^ במקור: "The policy and practices of Israel in establishing settlements in the Palestinian and other Arab territories occupied since 1967 have no legal validity and constitute a serious obstruction to achieving a comprehensive, just and lasting peace in the Middle East.‎"