ויקטור דייוויס הנסון

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ויקטור דייוויס הנסון, 2005

ויקטור דייוויס הנסון (באנגלית: Victor Davis Hanson;‏ נולד ב־1953) הוא היסטוריון אמריקאי, מרצה ופרשן.

אמרותיו[עריכה]

  • "מדינות לאום, כמו אנשים, מכירות בכללי ההרתעה."
  • "שנאה כלפי ישראל היא פשוט דרכו של המערב לשנוא את עצמו."
  • "החיים במאה העשרים־ואחת אינם ערובה לכך שבני אדם לא ינהגו כאילו הם במאה השש־עשרה. האינקוויזיטורים המודרניים נגועים באותו זעם אנטי־מדעי כמו אלה שהשליכו את גלילאו למעצר."
  • "בימינו־אנו, הדת החדשה היא פרוגרסיביזם האוסר על דיון חופשי ברוב הנושאים העיקריים של החיים המודרניים: מתי נוצרים חיים ברחם? באיזו מידה אחראי האדם לשינוי האקלים, ובאיזו מידה אחראים לכך שינויים טבעיים ומחזוריים? אֵילו קבוצות אוכלוסייה נוטות לבצע פשעי שׂנאה יותר מאחרות? האם מִגדר נקבע באופן ביולוגי, או שהוא הבניה תרבותית? מה התפקיד שממלאות עמדות תרבותיות בתופעות של פשיעה ותלוּת חברתית?"
  • שמאל יש גם קונספט משונה בנוגע ל'אימפריאליזם' וה'קולוניאליזם' העכשוויים. הכלל המנחה הוא שמערביים לא יכולים להתיישב במספרים גדולים באזורים לא מערביים. אבל זהו כלל חד סטרי. מיליונים מהמזרח התיכון התקבלו באהבה בבלגיה, צרפת, גרמניה, בריטניה ובארצות הברית."

ניצחון המערב (2001)[עריכה]

עמוד ראשי
דף ציטוטים מורחב – ניצחון המערב
  • "תכונות הלחימה ההלניות המובהקות – חופש אישי, משמעת עילאית, חימוש עדיף, אחווה שוויונית, יוזמה אישית, הסתגלות וגמישות טקטיות תמידיות, העדפת ההסתערות המוחצת של חיל הרגלים הכבד – היו בעצמן התועלת הרצחנית של תכונות התרבות ההלנית כולה. אופייה המיוחד של הדרך שהיוונים הרגו בה צמחה מתוך שלטון בהסכמה כללית, שוויון בין מעמדות הביניים, ביקורת אזרחית על ענייני צבא, הפרדת הדת מהמדינה, חירות הפרט ושכלתנות."
  • "קרב ההכרעה, העליונות הטכנולוגית, הקפיטליזם והמשמעת המעולה יכולים להעניק לצבאות המערב רק ניצחונות זמניים, כל עוד אינם נשענים על החירות, ערכי הפרט, הביקורת האזרחית ושלטון החוקה, כולם מערביים אף הם."