ויקיציטוט:התמודדות עם טרולים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

טרולים באינטרנט הם אנשים שמחבלים באתרי תוכן. גם ויקיציטוט מותקף לעתים על ידי טרולים, וחשוב לגבש מדיניות אחידה באשר לדרכי ההתמודדות עמם.

מיהם הטרולים?[עריכה]

טרולים מחבלים באתרי תוכן בשיטות שונות. בפורומים מתרכזים הטרולים בחרחור ריב ומדון. בוויקיציטוט הדבר מתבטא בהכנסת תוכן שגוי, שנוי במחלוקת, מתלהם או סתם מעצבן. ההתמודדות עם הטרולים קשה ואף כפוית טובה, בפרט בסגנון הפתוח והחופשי שבו מתנהל ויקיציטוט.

אף שמשחיתים יש לא מעט, הרי הטרולים נדירים בוויקיציטוט. מאפיין מובהק של טרולים הוא נחישותם: טרולים מנסים שוב ושוב להשחית את ויקיציטוט, בעוד המשחיתים המצויים נעלמים לאחר ניסיונות מעטים. מובן מכך שמשחיתים יוכרזו כטרולים רק לאחר שקיבלו אזהרה ברורה שהתנהגותם אינה רצויה. כיוון שפעולתם של טרולים נמשכת זמן רב, סביר שתיווצר הסכמה בין ויקימצטטים אחדים על עובדת היותם טרולים. בכל מקרה אין להכריז עצמאית על היותו של משתמש מסוים טרול או על היותה של משתמשת מסוימת טרולית. להכרזה כזו יש משמעות מרחיקת לכת (ראו למשל דף המשתמש של חכם חנוכה בוויקיפדיה), ולכן רק הקהילה רשאית לצאת בהחלטה כזאת.

למה הם עושים את זה?[עריכה]

טרולים לא מגיעים לאתרי תוכן כדי לתרום להם תרומה חיובית. מטרתם היא ליצור אינטראקציה עם חברי הקהילה בדרך של ריב ומדון. הם משיגים זאת על ידי הפרובוקטיביות שבתרומותיהם לשיח הכללי. טרול מסוים שתוקף את ויקיציטוט מדי פעם משתמש בשיטות שונות כדי להתריס נגד חברי הקהילה. כל אותן תגובות זועמות שהטרולים מצליחים לחלץ מחברי הקהילה הן הדלק שמניע אותם. פסיכולוגים עשויים לטעון שההתנהגות הטרולית היא תחליף להתנהגות חברתית נורמטיבית של אנשים שאינם מסוגלים לאינטראקציה חברתית נורמלית, אבל אנו נסתפק בהגדרה האומרת ש"טרולים לא יודעים לשחק עם אחרים כראוי".

אז מה אפשר לעשות?[עריכה]

חסימת טרולים עקשנים במיוחד לא תמיד עובדת, שכן הם יכולים להשתמש בשירותים שונים כדי להחליף כתובת IP, או לחלופין לפתוח חשבון משתמש אחר חשבון משתמש וכך הלאה. טרולים מתוחכמים גם ייצרו מספר דפי ציטוטים לגיטימיים כדי לטעון שאינם טרולים, ואז יאחזו בהם כתירוץ כמו טובע בקש.

אל תאכילו את הטרול

ההנחה היא שהדרך הטובה להתמודד עם טרולים היא מדיניות של "אין דיאלוג". ברגע שמתברר שמדובר בטרול או טרולית אין לפתוח בדיאלוג עמם, לעודדם לשפר דרכיהם, או לכתוב להם תגובות נזעמות. לכן אין טעם להיכנס למלחמת עריכה עם טרולים ולשחזר כל שינוי שלהם דקה לאחר שבוצע, כי סביר להניח שאותם טרולים עדיין בסביבה ויבחינו שהשינוי שלהם שוחזר, ומיד יבצעו אותו שוב. על כן, עדיף להמתין שעה־שעתיים כדי שהם יאבדו עניין (שכן כבר קבענו שהם בעצם מחכים לאותה "אינטראקציה" – שחזור השינוי, רק כדי לשאול בדף השיחה או במזנון "למה מחקתם? אתם דיקטטורים!") ורק אז לשחזר את התרומות שלהם. בדרך פעולה כזו אנו משיגים שתי מטרות: ראשית, הטרולים לא זוכים באותה תשומת לב שממנה הם ניזונים; שנית, נחסך זמנם של הוויקימצטטים, שלא מבזבזים את זמנם על מלחמת עריכה.

מתי בכל זאת יש לנקוט פעולה מיידית?[עריכה]

דרך הפעולה לעיל תקפה במקרה של הוספת דפי ציטוטים שאינה בולטת מדי. ההצעה לעיל אינה תקפה במקרים של השחתה נראית לעין. בעבר היה מקרה שבו טרול החליף את התמונה של הערך המומלץ בוויקיפדיה העברית בתמונה פורנוגרפית. במקרה כזה אין ברירה אלא לטפל מיידית בהשחתה, גם במחיר של מלחמת עריכה, ולהשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הוויקימצטטים ומפעילי המערכת.

מה עושים עם תרומות לגיטימיות של טרולים?[עריכה]

גם שעון עומד מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום וגם טרולים עשויים לתרום תרומה לגיטימית לוויקיציטוט. לעתים, על מנת להתקבל לאתר הנתון להתקפתם, טרולים כותבים דברים לגיטימיים. לדוגמה בוויקיציטוט, טרולים עשויים לכתוב דף ציטוטים לגיטימי על צרפת. הרי ברור שדף על צרפת נחוץ, אך יחד עם זאת, מטעמים עקרוניים, אין לקבל את תרומתם ויש לשכתב מהיסוד את הדף שכתבו – ברגע שיסתלקו, כי הנזק שבקבלתו עולה לאין שיעור על התועלת. לכן, הדף קודם כול יימחק או ישוחזר, ורק אז ניתן יהיה להעלות את התרומה.

דפים גבוליים[עריכה]

לעתים הטרולים מעלים דף גבולי, שחלק מהוויקימצטטים סבורים שיש לו מקום בוויקיציטוט. במקרה כזה אפשר לנסות ולהוציא את העוקץ מתרומתם של הטרולים על ידי כתיבה נייטרלית ויבשה של הדף, שתגמד את הפרובוקטיביות שבו, מה שעשוי אף הוא להקטין את עניינם של הטרולים בדף כהתרסה.

ראו גם[עריכה]