לדלג לתוכן

ויקיציטוט:חופשת-ויקי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קהילת ויקיציטוט

חופשת-ויקי היא מונח המתאר מצב בו שרוי ויקימצטט. המונח מתאר עזיבה זמנית של ויקיציטוט ממניעים הקשורים לפרויקט עצמו. ויקיציטוט חשוב, באופן עקרוני, לוויקימצטט הלוקח חופשת-ויקי, אך הוא לוקח כמה נושאים ברצינות רבה. עם הזמן המונח איבד ממשמעותו המקורית וויקימצטטים רבים משתמשים בו כדי לתאר כל הפסקת פעילות זמנית שלהם בויקיציטוט, לעתים בגלל חופשות "אמיתיות".

חופשת-ויקי יכולה להמשך מספר ימים, אך אין לחופשה שכזו גבול מוחלט. חופשת-ויקי תמשך עד שהוויקימצטט יחליט אם הוא עוזב את ויקיציטוט באופן סופי או לא.

חופשת-ויקי היא דרך טובה להרגע ממלחמת עריכה, ערכים בעיתיים, טיפול בטרולים וכיוצא באלה. ראו גם: עצבנות-ויקי.

ויקימצטטים מסורים במיוחד יתקשו לצאת לחופשת-ויקי, ולכן הם לעיתים מודיעים על יציאה לחופשה שכזו, אך לבסוף מוצאים את עצמם עורכים וכותבים בניגוד לרצונם. חלקם יוצאים לחופשות-ויקי מצומצמות יותר, ובהן הם לוקחים חלק רק בפעילויות מסוימות בוויקי, לרוב בצדדים המקצועיים בלבד.

חופשת-ויקי כתופעה חברתית[עריכה]

חופשת-ויקי כתופעה חברתית מתייחסת להחלטה ההתנדבותית של חבר קהילת הוויקי להפסיק ולהשתתף בה לפרק זמן מסוים. ההשעיה הזמנית עשויה לארוך שבוע, שבועיים, שלושה ואפילו יותר, והיא בדרך כלל קשורה לרמות גבוהות של עצבנות-ויקי.

הסיבות לצורך ב"חופשה" הן רבות ומגוונות. השחתות, חוסר הסכמה, תרבויות שונות, דעות, עמדות ומחשבות עשויים לגרום למשתמש לרצות לקחת לעצמו חופשת-ויקי. מתחים בעולם האמיתי עשויים גם הם להשפיע על התנהגותו של המשתמש באינטרנט, מה שעלול להוביל להפרות סדר שבסופו של דבר ייאלצו את כל הצדדים לקחת לעצמם חופשת-ויקי.

סיבה אחרת יכולה להיות צורך פסיכולוגי של משתמש לקבל תשומת לב. צורך זה עשוי להוביל משתמש ליצור מריבות וסכסוכים בין חברי הקהילה, מה שעשוי להוביל יציאת משתמשים מסוימים לחופשת-ויקי.

ניתן להודיע על חופשת-ויקי על ידי ריקון דף המשתמש ו/או דף השיחה, או כתיבת הודעה בראש הדף, עדיף באמצעות תבנית:חופשת ויקי.

ראו גם[עריכה]