לדלג לתוכן

ויקיציטוט:תרבות הדיון

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קהילת ויקיציטוט

חלק ניכר מהפעילות בוויקיציטוט מלווה בדיונים, בדפי שיחה של ערכים ובדפי שיחה כלליים. לשם שמירה על אווירה טובה, ומניעת התדרדרותו של דיון ענייני לקטטה, להלן עקרונות אחדים לתרבות הדיון בוויקיציטוט:

  • קצרו בדבריכם. מסר קצר נקלט טוב יותר מאשר מסר ארוך שלאיש אין חשק לקרוא אותו.
  • בואו לדיון עם פתיחות. אל תדבקו בעקשנות בעמדת הפתיחה שלכם - נסו לבחון, אולי יש טעם כלשהו בדברי האחר, אולי אפשר לעשות צעד כלשהו לקראתו.
  • אל תחזרו שוב ושוב על עמדתכם. אין צורך שוויקימצטט אחד יציג את עמדתו חמש פעמים בדיון אחד. הצגתם את עמדתכם - יפה, קחו אוויר, לכו לכתוב ערך, וחזרו כעבור שעה או כעבור יום, לראות מה הדעות האחרות שהוצגו. אל תעמדו כמתאגרף שחייב להגיב מיד בשנייה שהיריב סיים את דברו.
  • התמקדו בנושא הדיון, ואל תסטו לנושאים אחרים, גם אם לטעמכם הם חשובים ורלבנטיים מאלה שבהם עוסק הדיון.
  • הימנעו מטענות אד הומינם.
  • הימנעו מלהשתמש במושגים כגון השואה כדי לטעון טיעונים בדיונים על נושאים זרים למושגים אלה, שבהם הדבר עלול לפגוע במשתמשים אחרים או ליצור זילות של המושגים הללו (ראו גם חוק גודווין).
  • אהבו את השלום. באנו לכאן כדי להנציח ציטוטים, לא כדי לנצח.

הדיון הוא נשמת אפו של ויקיציטוט, והמפתח לאיכותה ולאמינותה. החוכמה היא להקפיד שדיון פורה לא יהפוך לוויכוח סרק. לפני כתיבת תגובה בוויכוח, ראוי לחשוב רגע: האם התגובה מוסיפה משהו למה שכבר נאמר? האם היא נאמרת בצורה שלא תלהיט את הרוחות לחינם? האם הנושא ראוי להתווכח עליו? האם זו השקעת הזמן הטובה ביותר לקידומו של ויקיציטוט? האם המטרה היא טובת הקוראים, ולא השגת ניצחון במאבק שהניצחון בו אינו ראוי להפוך למטרה? אם התשובה לכל אלה חיובית, התגובה חשובה ביותר. אם אחת התשובות שלילית, מוטב להרחיב קצרמר.

בפרקי אבות נאמר: "כל מחלוקת שהיא לשם שמים סופה להתקיים, ושאינה לשם שמים אין סופה להתקיים". ולוואי ויהיו כל מחלוקותינו לשם שמים, כלומר כדי להרבות דעת ולחדד אמינות, ולא יהיו בהן מחלוקות שאינן לשם שמים, כאלה שאותן מכתיב האגו.

המושג עילה למלחמה (Casus belli) מעביר מסר חשוב ביותר - לא כל מעשה התגרות, לא כל תקרית, לא כל ויכוח הם עילה למלחמה. נחוצה סיבה ממש טובה כדי לצאת למלחמה. לנוכח המלחמות הפורצות בוויקיציטוט העברי חדשות לבקרים, ראוי להפנים את המסר שבמושג עילה למלחמה גם ביחס לפעילות בוויקיציטוט. אנחנו יודעים שוויקיציטוט איננו מושלם, ויש ערכים רבים שזקוקים לעריכה, לשכתוב, להשלמה ולכתיבה. השקעת מאמצינו בוויכוח על זוטות היא בזבוז זמן גמור. את המלחמות מוטב להשאיר למקרים שבהן אין ספק בצדקתן.

ראו גם

[עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכה]