ויקיציטוט:שאלות ותשובות - תורמים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

דף השאלות והתשובות הראשי


צעדים ראשונים[עריכה]

מה מטרתו של הדף "שאלות ותשובות - תורמים"?[עריכה]

אל דף זה - "שאלות ותשובות - תורמים" מגיעים מהדף שאלות ותשובות (שאליו יש הפניה מהעמוד הראשי) ושם מוגדרת מטרתו: מדוע יתכן שתרצו לתרום, כלומר לכתוב ולשכתב ערכים, ואיך לעשות זאת.

כיצד נוכל לתרום?[עריכה]

בכך שתערכו דפים, תיצרו דפים חדשים, שתפרסמו את ויקיציטוט העברי, ודרכים אחרות. אם תרצו תוכלו גם לתרום כסף לקרן ויקימדיה.

למה שארצה לתרום לויקיציטוט?[עריכה]

לשאלה זו ישנן תשובות כמעט כמספר הויקימצטטים. סיבות טובות לכך הן:
 • יצירת מאגר ציטוטים 'חינמי'.
 • סיפוק אינטלקטואלי - ע"י הכנסת מידע לויקיציטוט, מופץ הידע בעולם וידע מסוים שהיה שמור עד כה ליודעי ח"ן, נהיה נגיש לכל.
 • תרומה לציבור - תרומה לויקיציטוט היא תרומה לציבור הישראלי ולציבור דוברי העברית, ואינה נופלת במאום מכל סוג אחר של התנדבות. כאשר משתתפים בויקיציטוט, משתתפים בפרוייקט לאומי ובינלאומי ותורמים לרמת הידע העולמית ולא רק מספקים את הצרכים הישירים שלך.

ראו גם הסבר באנגלית על הנושא.

היכן אמצא את ההנחיות הבסיסיות לכותב בויקיציטוט?[עריכה]

דפים אחדים מספקים מידע זה:
אל בהלה, אפשר להתחיל לכתוב בויקיציטוט גם לפני קריאת כל הדפים האלה, אבל כדאי למצוא זמן גם לקריאת דפי הנחיה אלה.

האם עלי להרשם לפני שאני עורך דפים?[עריכה]

לא. כל אחד יכול לערוך דפים, גם אם אינו רשום באתר.

אז בשביל מה ליצור שם משתמש באתר?[עריכה]

יש מספר יתרונות להיותכם רשומים באתר, הכוללים בין היתר פונקציות שאינן פתוחות בפני משתמש לא רשום. ויקימצטטים רשומים באתר, זוכים גם ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של ערכים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.
בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום, נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק מפעיל אתר (Sysop) יכול לראות את כתובת ה-IP שממנה פועל משתמש רשום. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.
קראו את עזרה:חשבון חדש לפרטים נוספים.

האם עלי להשתמש בשמי האמיתי?[עריכה]

אינכם חייבים להשתמש בשמכם האמיתי. חלק מהמשתמשים עושים זאת וחלקם לא. ביכולתכם לבחור לעצמכם כינוי כאוות נפשכם.

כיצד אוכל לשנות את שם המשתמש שלי?[עריכה]

אפשר לפתוח חשבון חדש, או ללחוץ על הלשונית "העבר" שלמעלה לשם משתמש החדש. לפני שמכם, יש לכתוב "משתמש:" ואז שמכם. למשל "משתמש:סמי בוגזלו".

פירושים למילים נפוצות[עריכה]

מה ההבדל בין דף למאמר?[עריכה]

המושג "דף" מתייחס לכל התוכן של ויקיציטוט - ערכי הציטוטים, דפי שיחה, דפי עזרה, וכן דפים מיוחדים כמו דף השינויים האחרונים. "מאמר" (או "ערך") הוא מונח צר יותר המתייחס אך ורק לדפים המכילים ציטוטים.

מהו מאמר יתום?[עריכה]

מאמר יתום הוא ערך שאף ערך אחר לא מקושר אליו (כלומר אין אף ערך בויקיציטוט שבו יש קישור לערך). ניתן עדיין להגיע לערכים יתומים באמצעות חיפוש, אבל מומלץ למצוא ערך מתאים שאפשר להוסיף בו קישור לערך היתום. ניתן למצוא ערכים יתומים דרך מיוחד: Lonelypages אולם הרשימה איננה מתעדכנת מיידית.

מהו קצרמר?[עריכה]

קצרמר הוא ערך מאוד קצר, ברוב המקרים הוא לא מכיל פתיח, קישור לויקיפדיה וקישורים לשפות אחרות. קצרמרים הם בסיס טוב לבנייה של ערך מלא וראוי, אולם יש משתמשים רבים שאינם אוהבים קצרמרים. פרטים נוספים כאן.

מהם פירושונים? או - מה קורה כשיש למילה אחת יותר ממובן אחד?[עריכה]

יצירת דף פירושונים הוא תהליך של הבחנה בין המובנים השונים של מילה שלה יש יותר ממובן אחד. לדוגמא, המילה צדק מציינת עצם מופשט בתחום המוסר וכן שם של כוכב לכת. הדרך לטפל בנושאים כאלה הוא ליצור לכל אחד מהמובנים דף נפרד משלו עם שם מייצג כגון: "צדק (מוסר)" ו- "צדק (כוכב לכת)". בדפים אלו נכתבים הערכים המקיפים אודות כל אחד מהמובנים ואילו הדף צדק הופך להיות דף פירושונים, שבו מפנים לכל אחד מהמובנים השונים ונותנים לגביהם הסבר קצר.
כשאתם יוצרים דף פירושונים, כלומר דף הבחנה בין מובנים, עשו זאת בתבנית הסטנדרטית לדפים כאלה.

מהו שינוי משני? מתי עלי לסמן תיבה זו?[עריכה]

כאשר משתמש רשום נכנס לאתר ועורך דף, ניתנת לו האפשרות לסמן תיבה שמגדירה שהשינוי שביצע הינו "שינוי משני". מתי לעשות שימוש בתיבה זו, היא שאלה של טעם יותר מכל דבר אחר. תיקונים של שגיאות דפוס, תחביר, או שינויי עריכה מינימלים יסומנו על פי רוב כשינוי משני. שינוי משמעותי הוא באופן עקרוני שינוי שמספק למשתמש שעוקב אחרי ערך ספציפי זה סיבה טובה לקרוא אותו שוב.
אפשרות זו היא חשובה, כיוון שמשתמשים יכולים לבחור להסתיר שינויים משניים מרשימת השינויים האחרונים שהם מסתכלים עליה, ובכך להקטין מאוד את כמות השינויים שהם עובדים איתה.
משתמשים לא רשומים אינם מקבלים אפשרות כזו כיוון שזו היתה מאפשרת להם להסתיר חבלה במערכת בתור שינוי משני, מה שהיה מאריך את הזמן שהיה עובר עד שהחבלה היתה מתגלית. זו סיבה נוספת להרשם כמשתמש באתר.

כללי[עריכה]

מהו דף "השינויים האחרונים" ומה משמעות הקיצורים שבו?[עריכה]

דף השינויים האחרונים מאפשר למשתמש באתר לראות את כל השינויים העדכניים ביותר שבוצעו באתר. דף זה מאפשר למשתמש לראות מה נעשה באתר וכך לבצע קריאה ביקורתית לערכים חדשים שנוספו, לאתר ולתקן שגיאות וחבלה מכוונת, ועוד. ראו מונחים מקובלים לפירוט נוסף על הקיצורים המופיעים בדף זה.

האם קיימות תבניות קבועות לעיצוב טקסט, לדוגמא לכתיבת תאריכים?[עריכה]

ראו את המדריך לעיצוב דפים להסברים כלליים על סגנון הכתיבה בויקיציטוט ואת רשימת התבניות אותן ניתן להעתיק לשימוש בכל דף. בעניין תאריכים, ראו תאריכים.

מה לעשות אם מצאתי שני ערכים על אותו נושא?[עריכה]

תוכלו לשלב אותם לערך אחד בעצמכם אם אתם מרגישים נועזים.
בחרו את השם המתאים ביותר לערך (לא בהכרח אחד מהשמות שכבר קיימים), ושלבו את התוכן של הערכים יחדיו ליצירת ערך אחד, מוצלח יותר. אם אינכם בטוחים לגבי השם המתאים ביותר, או האם לשלב בין שני הערכים, כתבו שאלה בדף השיחה של הערכים הקיימים וחכו לראות מה משתמשים אחרים חושבים על כך.

האם אנו יכולים לדון או לדבר אודות הנושאים כאן?[עריכה]

זהו מאגר ציטוטים ששואף להציג נושאים מנקודת מבט נייטרלית. דיון המכוון לשכנע מישהו אחר בנקודת המבט שלך על נושא מסוים יכול להתקיים בדף השיחה שלו או שלך. דיון המכוון לשפר ערכים או להבהיר חלק או מונח בערך יתקבל בברכה. עליו להתקיים בדף השיחה הצמוד לכל ערך.

מצאתי השחתה (או שבטעות גרמתי לה..) בדף כלשהו, כיצד ניתן לשחזרו?[עריכה]

כל שעליך לעשות הוא להכנס לגרסאות קודמות מהתפריט ולשמור את הגרסה שקדמה להשחתה. לפירוט ראה שחזור דף.

באיזו שפה להשתמש?[עריכה]

בויקיציטוט העברי השתמשו בעברית בכל מצב בו שימוש כזה מתאפשר. אם יש צורך ניתן להפנות לערכים המקבילים בויקיציטוט האנגלית, או לציין פשר של מושג בעברית על ידי ציון התרגום שלו לשפה אחרת. אם אין ברירה, או שאין שם בעברית למושג עליו אתם כותבים ניתן לשקול שימוש בשפות אחרות.
כדאי באופן עקרוני להשאיר ראשי תיבות באנגלית בשפתם המקורית. כך, הערך על ADSL נקרא ADSL ולא איי.די.אס.אל.

מדוע יש לינקים אדומים? מהם הלינקים המסומנים ב? ?[עריכה]

שני הסימונים הללו מייצגים הפניות לדפים שטרם נכתבו. איזה סימן תראו, תלוי בהגדרות שבחרתם בהעדפות המשתמש שלכם.
אם אתם רואים קישור אדום, אתם יכולים להקיש עליו וכך ליצור דף חדש, אבל שימו לב, יתכן שכבר נכתב ערך בנושא. כדאי תמיד לבצע חיפוש בויקיציטוט לפני שכותבים ערך חדש, בכדי לוודא שאין כבר תוכן קיים בנושא באתר.

בסדר, אבל מה עם הקישורים בתכלת?[עריכה]

קישורים אלה, הם הפניות לאתרים מחוץ לויקיציטוט העברי.

מה קורה כאשר שני משתמשים עורכים את אותו הדף בו זמנית?[עריכה]

מצב זה בהחלט אפשרי. ראשית, אפשר לנסות למנוע זאת ע"י אי-התערבות בעריכת דף שנשמר לאחרונה מספר פעמים מאחר שייתכן שהדף עדיין נמצא תחת עריכה. אם בכל זאת הדף נערך בידי שני משתמשים, למשתמש ששומר ראשון אין כל בעיה- הדף נשמר לפי השינויים שביצע.
הבעייה מתחילה כאשר המשתמש השני מנסה לשמור ואז מתרחש "קונפליקט עריכה". מתקבל

מסך המציג תיבת עריכה ובה הגרסה החדשה (שנשמרה על ידי המשתמש הראשון בזמן שהשני ערך), ומתחתיה שתי הגרסאות זו לצד זו, עם הדגשות במקומות בהם יש הבדלים ביניהן (בדומה להדגשות כשמשווים בין גרסאות קודמות). זאת אומרת ששינויים זהים ביחס לטקסט המקורי לא יודגשו. בנוסף יוצגו הנחיות כיצד להמשיך. רצוי לשלב בין שתי הגרסאות.

בכל מקרה אל דאגה - כמעט שלא ניתן לאבד מידע. ייתכן ובעתיד תוכנת הויקיציטוט תמזג בין שתי הגרסאות אוטומטית.

מה קורה אם המחשב או הדפדפן קורסים בזמן העריכה, או שהשרת אינו מגיב?[עריכה]

במקרה כזה, צר לנו, אך המידע יאבד. מכאן שכדאי לאמץ שיטות עבודה שיושפעו פחות משגעונות המחשב, הדפדפן או השרת, עד גבול מסוים. עבודות גדולות רצוי לכתוב בעורך טקסט או מעבד תמלילים ולא לשכוח לשמור לעתים קרובות. אם אתה מבצע תיקונים קלים רצוי להעתיק את הטקסט מדי פעם על ידי סימונו, הקלקה עליו עם הכפתור הימני ובחירה ב'העתק'. בקיצור ניתן ללחוץ על מקשי Ctrl+A לסימון כל הטקסט ואז Ctrl+C להעתקה. פעולה זאת שומרת אותו בזכרון של המחשב, כך שהוא מוגן כל עוד המחשב פועל כהלכה...

אם לא בוצעה אחת מהפעולות הללו ניתן לחזור לגרסה האחרונה ע"י כפתורי back/אחורה ו refresh/רענן של הדפדפן.

עורכי טקסט מסויימים עלולים לאבד תוי טקסט מיוחדים הקיימים בערך. להבנת העניין ופתרונו ראה - ויקיציטוט:שימוש בעורכי טקסט חיצוניים

כיצד אלמד על שינויים בערכים מסויימים מבלי שאצטרך לבקר אותם הלוך וחזור?[עריכה]

למשתמש רשום ומחובר, בכל דף יופיע לינק (מעל לשם הערך) - 'עקוב'. אם הוא יילחץ, הדף יצורף לרשימת המעקב של המשתמש. דבר זה מתרחש לכל דף אותו הוא עורך כאשר מסמנים את תיבת הסימון המתאימה בדף העריכה. רשימת המעקב תודיע בפניו על כל שינוי הנעשה בדפים הנעקבים.

באילו סוגי קבצים כדאי להשתמש לצלילים או תמונות או וידאו?[עריכה]

לצילומים קבצי JPEG. לשרטוטים, סמלים ודומיהם קבצי PNG, אמנם ניתן להשתמש ב-GIF אך עדיף להמנע מסיבות הקשורות לפטנט. לצליל קבצי Ogg Vorbis, אמנם ניתן להשתמש ב-MP3 אך עדיף להמנע מהסיבה שהוזכרה קודם. לגבי וידאו הנושא עוד לא עלה (אולי בגלל שהשרתים בקושי מתמודדים עם העומס הנוכחי). להרחבה ראה ויקיציטוט:מדיניות השימוש בקבצים.

אחד מהתורמים מתנהג באופן לא הגיוני. הצילו![עריכה]

נסה לדבר איתו בהגיון באופן פרטי. אם הוא לא מקשיב פרסם את בעייתך במזנון וחכה להתערבות ויקימצטטים אחרים. זכור לקחת אוויר ולשמור על קור רוח (-:

למה הערך שיצרתי נמחק?[עריכה]

ערכים עלולים להמחק אם הם חורגים מויקיציטוט:עקרונות וקווים מנחים. גם אם ערך נמחק, תרומות עתידיות, בהגשה יותר מקובלת, יתקבלו בברכה. מחיקה מהירה מתבצעת בדרך כלל במקרים הבאים:

 1. ונדליזם לשמו - שימוש בשפה גסה למשל.
 2. טקסט חסר תוכן משמעותי או רציני או סתם בבל"ת (נגיד "אלכסנדר הגדול הזה, באמת היה תותח על איך שהוא קבר את כל הרומנים האלו").
 3. מלמולים - (כגון "דגכדכהכגה הכגה")
 4. נסיונות - ("באמת אפשר לכתוב פה?").
 5. הפרה של זכויות יוצרים.
 6. חזרה על ערך אחר.
 7. כותרת לא נכונה.
 8. ערך שנכתב ע"י משתמש שנחסם לאחר חסימתו.
לפירוט ראה ויקיציטוט:מדיניות המחיקה או ויקיציטוט:לאן נעלמה העריכה שלי?

ערכתי ערך מסוים אבל העריכה נעלמה[עריכה]

הסיבות לכך יכולות להיות שונות למדי, ראה ויקיציטוט:לאן נעלמה העריכה שלי?

איך אחתום על ערך שחיברתי?[עריכה]

כותב הערך אינו חותם עליו, שהרי כל ערך בויקיציטוט נכתב (או עשוי להיכתב) על-ידי כותבים רבים. יחד עם זאת, ויקיציטוט שומרת היסטוריה מלאה של השינויים שעבר כל ערך, ועיון בהיסטוריה זו, שקל מאוד להגיע אליה, מציג את תרומתו של כל גולש שהזדהה בעת כתיבת הערך (ניתן לשנות ערכים גם באופן אנונימי). בנוסף לכך, לכל גולש שהזדהה יש דף משתמש, וממנו הוא יכול ליצור קישור אל הערכים שתרומתו להם ניכרת. הטקסט של ויקיציטוט הוא טקסט חופשי, אך עדיין ויקיציטוט מכירה בתרומתו האינטלקטואלית של כל גולש.

קישורים: חיצוניים ורב לשוניים[עריכה]

כדאי לתרגם דפים ברחבי הויקיציטטות השונות?[עריכה]

כן, הפץ את אבקניך.

איך אפשר לדעת אם ערך קיים בויקיציטוט בשפה אחרת?[עריכה]

אנו מנסים לבנות ערכים בין דפי שפות שונות - וזו דרך אחת לגשת לאותו הערך בשפה שונה. אם הקישורים לשפות זרות לא מופיעים בראש העמוד אין ברירה אלא לחפשם בויקיציטטות אחרות. באם נמצא ערך בשפה אחרת קשר אליו בשני הכיוונים ואם לא אז כדאי לתרגם את הערך. אל תשכח שאין התאמה אחד לאחד בין הויקיציטטות השונות.

מותר לקשר לאתרים אחרים כל עוד לא מעתיקים את התוכן עצמו לתוך הויקיציטוט?[עריכה]

זה בסדר גמור- קישורים חיצוניים מותרים. דבר זה מגביר את כושר השימוש והתועלת של הויקיציטוט. אך כדאי לזכור בכל זאת, שהויקיציטוט אינה מדריך אתרים (web directory). כעקרון, קישורים חיצוניים צריכים לחזק ולהוסיף לערך ולא להחליפו. במקרה של ויקיציטוט צעירה כמו שלנו, שעודנה חסרה בתוכן, עניין זה בעייתי במקצת כך שמומלץ להוסיף קישורים גם אם התוכן אינו רב, אך עדיין אסור שערך יכיל אך ורק קישורים. מקובל שהקישורים ישולבו בערך כהערה בסוף הערך ראה ויקיציטוט:מדריך לעיצוב דפים.

זכויות יוצרים[עריכה]

צנזורה[עריכה]

האם יש צנזורה בויקיציטוט?[עריכה]

לא, אין צנזורה. עם זאת אין פירוש הדבר כי ניתן לכתוב כל דבר בויקיציטוט. לפרטים ראו "מה ויקיציטוט איננו", מדיניות המחיקה ונקודת מבט נייטרלית.

אתם אומרים שאין צנזורה אבל בכל מחקו לי![עריכה]

במידה ואתם חושבים שהופעלה צנזורה כלפיכם, יש לפעול לפי ההוראות בלאן נעלמה העריכה שלי?. יש לשים לב שטענות לגבי הפעלת צנזורה אינן אומרות שאין סיבות אחרות לביטול השינויים שעשיתם.

אם אין צנזורה, אז איך אתם מונעים שימוש בויקיציטוט להפר חוק ?[עריכה]

רוב הניסיונות לנצל את ויקיציטוט לצרכים כאלו, למשל פרסום הסתה, במילא אינם עומדים בכללים של "מה ויקיציטוט איננו". ייתכנו מקרים חריגים שבהם ייעשה ניסיון להעלות לויקיציטוט מידע ראוי כשלעצמו, אך כזה שהוצא עליו צו איסור פרסום. במקרים כאלו המידע יימחק.

ומה עם צנזורה ביטחונית?[עריכה]

אם יתעורר חשש רציני שבפרסום תוכן מסוים בוויקיציטוט יש סכנה לביטחון המדינה, הוא עלול להימחק.

שונות[עריכה]

איך אפרסם בגוגל ערך שחיברתי?[עריכה]

אין צורך לטרוח לפרסם בגוגל: Google.co.il נותן כבוד עצום לויקיציטוט העברי. כל חיפוש בגוגל של ציטוט שיש לו ערך בויקיציטוט, נותן את ויקיציטוט בדף התוצאות הראשון, ולפעמים בתוצאה הראשונה. ליותר מזה אי אפשר לקוות. הסיבה לכך הוא, כנראה, הפופולריות של ויקיציטוט האנגלית. מובן שזה כבוד גדול, אבל בשביל כבוד צריך לעבוד: הידיעה שכל ערך שנכתוב יביא אלינו את כל מי שיחפש מידע בנושא זה מחייבת אותנו לכתוב ערכים שראויים לכבוד זה, כאלה שלא יאכזבו את הגולשים. ולשאלתך: מובן שאם תיתן קישור לויקיציטוט העברי, או לערך הספציפי שחיברת, מאתרים אחרים שבשליטתך, זה רק ישפר את המצב, שכאמור הוא טוב ממילא.

הרגע כתבתי ערך נפלא! למה גוגל לא מציג אותו בתוצאות החיפוש?[עריכה]

גוגל סורק את הרשת אחת לשבוע בערך, כך שסביר להניח שהערך יתגלה בחיפוש בעוד שבוע או שבועיים. סבלנות. ובינתיים, גש לכתוב ערך נפלא נוסף.

הויקיציטוט שולט, אולם מתו חיי החברה שלי. יש לי דחף עז להפיץ את מכאוביי לשאר חברי המין האנושי. כיצד אפיץ את הבשורה?[עריכה]

ספר לחבריך הממשיים והוירטואליים. אל תגזים! לא כדאי שתתחיל לשלוח המוני מכתבי דואר אלקטרוני לכל עבר אבל כדאי שכל מי שאתה מכיר יידע איך אתה מעסיק את עצמך רוב הזמן. אם אתה משתתף בקהילות ממשיות (מועדון, תנועת נוער, בית ספר, ועד בית וכו') או וירטואליות (פורומים, רשימות תפוצה, בלוגים וכו') פרסם את דבר הויקיציטוט. אל תגזים! אל תתלה שלטים בכל קרן רחוב. רצוי גם לדעת למי לפנות. לא לכולם אכפת מרעיון כזה וחלק אף ימצאו הנאה בהשחתתו. עם זאת אל תשב בחיבוק ידיים. במיוחד בגלל שהויקיציטוט העברי צעיר וחסר בו כל כך הרבה. שנס מותניים ויפה שעה אחת קודם. אתה עדיין פה?
אם אתה מעוניין לשלוח דואר אלקטרוני יש נוסח מוצע בויקיציטוט:שתפו את חבריכם. אם יש לך קשרים במקומות הנכונים ישנה גם ויקיציטוט:הודעה לעיתונות.

איך תורמים כסף לויקיציטוט?[עריכה]

גש ל http://wikimediafoundation.org/fundraising