לדלג לתוכן

יוסי הראל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

יוסי הראל (4 בינואר 1918 - 26 באפריל 2008), איש הנודדת ופלוגות הלילה המיוחדות, שירת בפלי"ם והיה מפקד אוניות מעפילים, בהן הספינה "אקסודוס". היה לקצין בכיר בחיל המודיעין ומראשי קהילת המודיעין הישראלית.


  • "כשיש סערה אני יכול לעמוד שעות מול החלון ולהסתכל. לכל גל יש משמעות אחרת." ~ מתוך כתבה בעיתון "הארץ", 27 באפריל 2008
  • "מאז שהייתי ילד ידעתי מה ייעודי. יום אחד כשחזרתי מבית הספר ראיתי אש עולה משכונת מוצא. הסבירו לי כי רצחו במקום יהודים. חשבתי שזו תהיה שליחות חיי. למנוע הרג יהודים. אני זוכר את המחשבה שעברה בראשי אז – עד היום." ~ מתוך כתבה בעיתון "הארץ", 27 באפריל 2008
  • "המעפילים האלה עם העיניים המבוהלות, אלה ינצחו אתכם. עלובי־החיים האלה, שירדו מן הגרוטאה הזאת – חזקים מכל התותחים שלכם." ~ לאדמירל הבריטי שפיקד על עצירת אוניית המעפילים ה"פאן יורק", לאחר שהספינה נכנעה לצי הבריטי. מתוך הספר "אקסודוס: אודיסיאה של מפקד" מאת יורם קניוק, עמוד 35.

נאמר עליו[עריכה]

  • "The Bomber.‎" ~ מילולי: המפציץ, כך כינה אותו מפקדו בפלוגות הלילה המיוחדות, אורד צ'ארלס וינגייט. מתוך הספר "אקסודוס: אודיסיאה של מפקד" מאת יורם קניוק, עמוד 46.
  • "יותר משהוא היה ראוי לפרס, אנחנו היינו ראויים שאדם כזה יקבל את הפרס. קשה להאמין, יוסי הראל לא מקבל פרס ישראל, האיש שהביא 25 אלף איש. אני לא יודע אם זה חרה לו, אבל אני מאמין שזה כאב לו." ~ הסופר יורם קניוק, מתוך כתבה בעיתון "הארץ", 27 באפריל 2008
  • "באתי להיפרד ממך יוסי, לא רק מחבר וידיד שהכרתי והערצתי, באתי כנשיא המדינה לומר לך תודה עמוקה. העם בישראל לא יודע כמה תודה הוא חב לך וראוי לומר זאת בקול רם וצלול. יוסי פעל בתקופה קשה ביותר בה ניצולי השואה, ניצולי ההשמדה והכבשנים הגיעו לארץ ונתקלו בשערים נעולים בפני היהודים. אקסודוס היוצאת מן הנמל ושתי משחתות בריטיות מנגחות בה והורגות אנשים, היה מראה בלתי ניתן להסבר. יוסי ואנשים כמותו עשו את הבלתי אפשרי לאפשרי ומדינת ישראל חבה לאותם אנשים את החוב הגדול ביותר שעם חייב לבניו. יוסי היה איש מלא קסם לעולם לא נפלה רוחו, הוא תמיד הופיע עם חיוך והיה בעל עין לראות את הבלתי נראה ובעל יכולת לספר את הבלתי נתפס. הוא הלך בראש, לבד, בניגוד לכל הכללים ויצר מדינה שאין כמוה, מדינה של עם שעוד לא קם, של ארץ חסרת תקווה ללא צבא וממשלה ו־60 שנה." ~ נשיא המדינה שמעון פרס (מקור)
  • "יוסי היה בשבילי מגיבורי ההיסטוריה הישראלית והיה שותף לדברים הגדולים ביותר שנבנו כאן. מה שהוא תרם למדינת ישראל לא יסולא בפז. הסתכלתי עליו מלמטה למעלה. ראיתי בו גיבור דורנו, יחיד במינו. אם הסתכלתי ימינה ושמאלה, תמיד בחרתי ללכת לכיוונו, ופתאום אין לי את המצפן הזה. אומרים שבמקום שבו אין אנשים, תהיה איש – הוא היה האיש במקום הזה – בהגנה, בעלייה ב', במודיעין הישראלי ובפרשיות נוספות. הוא לא היה גאוותן, לא היה מתנשא, לא היו לו הכמיהות שיש לכל־כך הרבה אנשים בארץ – להגיע לעמדת כוח – הוא לא רצה לעצמו שום עיטור גבורה." ~ הסופר יורם קניוק (מקור)
  • "אם היו לנו עוד חמישה מיליון ישראלים כמו יוסי הראל, לא היו בעיות בארץ בכלל." ~ פרופסור משה מני (מקור)
  • "יוסי, שכונה בגלל גילו הצעיר ויפי תוארו 'נער השעשועים של הנודדת'" ~ מתוך הספר "אקסודוס: אודיסיאה של מפקד" מאת יורם קניוק, עמוד 38.
  • "באחת הפעולות עם וינגייט, נכנס יוסי לכפר בתוך לבנון, הכוח הותקף ויוסי חיסל יחידה שלמה ברימוני-יד. וינגייט כינה אותו מאז "The Bomber" והציע להעניק לו אות הצטיינות." ~ מתוך הספר "אקסודוס: אודיסיאה של מפקד" מאת יורם קניוק, עמוד 46.