לדלג לתוכן

יש לי חלום

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
מרטין לותר קינג בעצרת בוושינגטון, 1963

יש לי חלום (באנגלית: I Have a Dream) הוא נאום של מרטין לותר קינג מאוגוסט 1963 שנישא בוושינגטון ליד אנדרטת אברהם לינקולן.

מתוך הנאום[עריכה]

  • "אני שמח להצטרף אליכם היום, במה שיירשם בהיסטוריה כגדולה בהפגנות אומתנו למען החופש. לפני מאה שנה, אמריקאי דגול, שבצילו אנו חוסים היום, חתם על כתב החירות."
  • "אל לנו לרוות את הצימאון לחופש באמצעות מרירות ושנאה. מאבקנו תמיד ינוהל בכבוד ובמשמעת."
  • "יש לי חלום שיום אחד תקום אומה זאת ותגשים את משמעותה האמיתית של סיסמתה: 'אנו רואים אמיתות אלה כמובנות מאליהן: שכל בני האדם נבראו שווים'.
יש לי חלום שיום אחד על גבעותיה האדומות של ג'ורג'יה, יוכלו בניהם של עבדים לשעבר ובניהם של בעלי עבדים לשעבר להתיישב יחדיו לשולחן האחווה.
יש לי חלום שיום אחד אפילו מדינת מיסיסיפי, מדינת המדבר, המזיעה תחת חום אי הצדק והדיכוי, תהפוך לנווה מדבר של חופש ושל צדק.
יש לי חלום שארבעת ילדיי יחיו יום אחד באומה בה הם לא יישפטו על פי צבע עורם אלא על פי טיב אישיותם."

נאמר עליו[עריכה]

  • "כמו משה לפניו, הוא לעולם לא יחיה לראות את הארץ המובטחת. אבל מפסגת ההר הוא הצביע עבורנו את הדרך – ארץ שכבר לא קרועה בשנאה גזעית וסכסוכים אתניים... ארץ שבה כל ילדי האל עשויים להתאחד ברוח של אחווה." ~ ברק אובמה, 2006
  • "לא רצה להרוס את אמריקה, כפי שדוגלים פעילים מודרניים רבים, אלא לבנות אותה. הוא ראה במילים המופלאות של חוקת ארצות הברית ושל הכרזת העצמאות שטר חוב אותו יש לפדות של 'חיים, חירות והרדיפה אחר האושר' לכל האמריקאים." ~ ביל קרמיצ'ל (מקור)