לדלג לתוכן

כוחם של זרים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

כוחם של זרים (באנגלית: The Power of Strangers) הוא ספר מאת ג'ו קוהיין (Joe Keohane) שיצא לאור ב־2021.


  • "הומו סאפיינס, בשבילי, הוא על פי רוב יצור שסובל ממידה נוראה של בלבול וסתירות והרס. ועם זאת, כמה מהחוויות המעצבות ביותר בחיי נבעו משיחות עם זרים."
  • "הרקע המשפחתי שלי עיצב את השקפת העולם שלי, את חוש ההומור שלי, את כל הרגישויות שלי."
  • "כשאנחנו מדברים עם אנשים שאנחנו לא מכירים, כך אני אומר להם, אנחנו מגלים שבכולם יש חתיכה קטנה של זהב; לכולם יש לפחות דבר אחד שהם יכולים לומר ושיפתיע אותנו, ישעשע אותנו, יבעית אותנו, יעשיר אותנו. הם אומרים לנו כל מיני דברים, בדרך כלל בלי שנצטרך להתאמץ לדובב אותם, ולפעמים הדברים האלה מעמיקים בתוכנו משהו ומזכירים לנו את העושר ואת החסד ואפילו את הכאב שבחוויה האנושית."
  • "הם מתגלים כעולמות שלמים בפני עצמם. וכשהם מאפשרים לנו לחדור פנימה לעולמם, אנחנו יכולים להפנים מעט ממי שהם, וכשאנחנו עושים זאת, אנחנו צומחים מעט בעצמנו. אנחנו משיגים מעט אמפתיה, חוכמה או הבנה."
  • "הם אלופי עולם בשיחות עם זרים. בכל מקום שהם נמצאים בו הם מוצאים חברים: בבית, בחופשות, במסעדות, ברחוב. הם צוברים כמויות בלתי נדלות של חברים ומכרים. בזמן שקשישים רבים אחרים יושבים בפסיביות מוחלטת ורואים איך המעגלים החברתיים שסביבם הולכים ומתכווצים, ההורים שלי ממשיכים לרכוש במרץ עוד ועוד חברים חדשים."
  • "שפע של מחקרים חדשים מגלים ששיחות עם זרים יכולות להרחיב את אופקינו ולפתוח לנו שורה של הזדמנויות, של קשרים ושל נקודות מבט. הן יכולות להפיג את בדידותנו ולתרום לתחושת השייכות שלנו במקומות המגורים שלנו."
  • "הכנסת אורחים כלפי זרים הפכה לאבן פינה של הציוויליזציה. נראה כיצד הגאונות האמיתית של הדתות ההמוניות, שחוללו שינויים מרחיקי לכת, הייתה טמונה ביכולת שלהן לקרֵב אלינו אנשים זרים אפילו בלי שנצטרך לפגוש אותם. נראה כיצד ערים קמו מפני שאנשים רצו לחיות בחברת זרים רבים יותר, לא מעטים יותר. נראה איך הציוויליזציה האנושית התהוותה במידה רבה מפני שבני אנוש מצאו דרך ליישב בין הפחד שלהם מזרים לבין ההזדמנויות שהזרים האלה עשויים להציע."
  • "אני מקווה להוכיח שבניגוד לרוח 'זרים הם סכנה' שבמשך שנים רבות ניסו להטמיע בנו אמצעי התקשורת, פוליטיקאים, בתי ספר, המשטרה וכדומה, הרבה פחות מסוכן לשוחח עם זרים מאשר להימנע מכך. שיחות עם זרים הן לא סתם אורח חיים. הן אמצעי הישרדות."