לדלג לתוכן

לשם ייחוד

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

לשם ייחוד – עולם, שנה, נפש במבט ניאו־חסידי הוא ספר מאת אברהם יצחק גרין שיצא לאור ב־2023.


  • "אין אלא אחד. אין בלתו. זו היא האמת הגדולה של המיסטיקה, המצויה בלב כל הדתות ונעלית עליהן כולן. אחד קוסמי זה סובב, מקיף וממלא את כל המגוון האינסופי של הצורות שהקיום לובש, לבש וילבש."
  • "כאשר שאל מה שמו של האחד שקראהו לשליחותו, נענה 'אֲנִי יהו"ה' (שמות, ו', ב'). וכך הוצעה צורה לשונית בלתי אפשרית ומעין־שמית של שם הפועל 'להיות', שיש לפרשהּ, כפי הנראה, כ'היה־הווה־יהיה'."
  • "מקור הסמכות של המצוות נהיה פחות חשוב מתפקידן כתזכורות, המעוררות מודעות לאחד, ובכך מגשימות את מטרתן העליונה – דבקות באלוהים. תכלית התפילה העיקרית היא אימון בפתיחת הלב, לא הציפייה למענה ממשי מאל השומע תפילה ולכן משנה את רצונו."
  • "דתות המזרח לא העמידו את כל עולמן על אל פרסונלי אחד, בורא עליון שיצר עולם ומלואו. הן נטו להבחין בין 'האחד' או 'האחדות' לבין האלים. הם הכילו מנעד רחב של גישות לאחדות הקיום או לרוח האחדות של הישות."
  • "[הרמב"ם] התעקש לטהר את מושג האלוהות מכל ביטויי ההאנשה. בכך הוא ביקש לצעוד מעבר למורשת האמונה העתיקה שהוא קיבל, ולבנות מחדש את היהדות באופן פילוסופי. בהגותו, אלוהים ייצג אמת שלעד תיוותר מעבר לתפיסתנו, ושהדרך הטובה ביותר להשיגה היא לשלול ממושג האלוהים את כל מה שאיננו אלוהים; להסיר ממנו את כל מלבושיו, למעט האמת בטהרתה."