לדלג לתוכן

מרב מיכאלי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
מירב מיכאלי

מרב מיכאלי (נולדה ב־24 בנובמבר 1966), חברת הכנסת ויושבת ראש מפלגת העבודה. בעבר הייתה שרת התחבורה. לפני בחירתה לכנסת הייתה עיתונאית, מנחת טלוויזיה ושדרנית רדיו.

אמרותיה[עריכה]

 • "תפקידה של האופוזיציה הוא לא לתת גיבוי אוטומטי לממשלה שחבריה מסתובבים עם חבית בנזין ומנסים להדליק את השטח. להפך. תפקידנו לבחון כל אירוע בזכוכית מגדלת כדי לוודא שביטחון ישראל לא נפגע בידי חברי ממשלה כהניסטים קיצונים וחסרי אחריות." ~ על מתן הגיבוי של "יש עתיד" ו"המחנה הממלכתי" לממשלה לאחר ההסלמה הביטחונית, אפריל 2023
 • "לא נעים, לא נורא" ~ על מפגינים במחאה נגד ממשלת ישראל השלושים ושבע שזרקו דברים על שוטרים, הסירו מחסומים וניסו לחסום את איילון, מרץ 2023 (מקור)
 • "לא מספיק יהיה לעשות איזור שוויוני בכותל, יום אחד נצטרך לשחרר את הכותל שוב." ~ אוקטובר 2021 (מקור)
 • "רבות שוכחות שהתסריט הריאלי נקבע לפי מה שאנחנו אשכרה עושות ועושים. לא מה שמדברים עליו בטלוויזיה ולא מה שכותבים עליו בעיתון ולא מה שאנחנו מנחשות, וגם לא מה שאנחנו שואפות ושואפים או פוחדות ופוחדים." ~ פברואר 2021[1]
 • "המשפחה הגרעינית, כפי שאנחנו מכירים אותה, לצערנו, היא המקום הכי פחות בטוח לילדים." ~ בדיון בטלוויזיה, 2017[2]
 • "אני חושבת שאמהות לא צריכות לשלוח את הילדים שלהם לצבא... כשיש כיבוש למעלה מ־40 שנה, והשלטון בישראל לא עושה מאמצים לפתור את זה בדרכים אחרות, אז צריך להפסיק להיות מוכנות לשלוח את הילדים ככה לצבא בלי חשבון." ~ 2010[3]
 • "יש הרבה אנשים וגורמים במדינת ישראל שמנסים להפריד ולסכסך בין יהודים וערבים. לא משנה באיזה תירוץ: קדושת החג, מלחמה ושלום, חלוקת משאבים או סתם גזענות. בשבת הקרובה יש הזדמנות למי שרוצה להסלים את היחסים: אז יחול גם יום הכיפורים וגם עיד אל-עד׳חא (חג הקורבן), שהמנהגים של שני חגים הפוכים זה מזה. אלא שזאת גם הזדמנות בשביל אלה שרוצות ורוצים לחיות כאן ביחד, כאזרחיות ואזרחים שותפים. אין פה תחרות על קדושה או על מי קדוש יותר, ולא מקבלים בסוף גביע. לא פחות חשוב מלשמור על קדושת החג הוא לשמור על הקדושה של כולנו כבני אדם." ~ על הפירוד והסכסוך בין שני העמים (היהודים והערבים) החיים בישראל (כהן א., "צפו: מפגש מאחד בין הרבנים הראשיים לקאדים", אתר בחדרי חרדים, תאריך 2.10.2014)
 • "מדובר בהחלטה מנותקת מהמציאות. מה עוד נדרש כדי להרשיע אדם בעבדות? שהנשים יוחזקו בשלשלאות? הרף שהציב בית המשפט מזכיר את התפיסה הארכאית של מיהו אנס." ~ מרב מיכאלי מבקרת את החלטת ביהמ"ש לזכות את גואל רצון מאשמת עבדות ולהרשיעו רק במקרי אונס (לוין א., "הקשקשנים", אתר NEWS1, תאריך 8.9.2014)
 • "איך רשות המסים מבקשת להעמיק את הגבייה כשבמקביל היא נותנת לאייל גולן רק 4 חודשי עבודות שירות? ראינו את ההסדר שהגעתם עם אייל גולן שבמזיד העלים מס בסכום של כ- 2.5 מיליון שקל וזכה להסדר מאוד טוב - ארבע חודשי עבודות שירות. מדובר ברמאות מפורשת וחמורה שהעונש בגין העבירות שהוא הודה בהן, הוא מספר שנות מאסר. אולם, אנשים ששרים יפה, זוכים להסדר נוח. יש אי סבירות וחוסר הלימה בנושא" ~ מרב מיכאלי תוקפת את ההסדר בין רשות המיסים ולבין אייל גולן (מילמן ע., "מרב מיכאלי תוקפת את רשות המסים: אנשים ששרים יפה, זוכים להסדר נוח", אתר כלכליסט, תאריך 19.5.2014).
 • ״אם תבוא אורחת ממאדים היא תהיה בטוחה שרק גברים גרו במדינת ישראל לאורך הדורות, שאם לא כן הרי גם נשים שחיו כאן היו מונצחות בשמות רחובות, לא? למרבה הצער, הגברים שעמדו לאורך ההסטוריה בראשות הוועדות הבחינו שהיו וישנן כאן גם נשים שעשו דברים גדולים למען המדינה ולכן אין ברירה אלא לוודא שיעשה תיקון משמעותי בעניין הזה. כשהצעת החוק תעבור יתברר פתאום שיש המון נשים ראויות וגם רחובות פנויים לקרוא על שמן, כמו שראוי שיעשה." ~ מרב מיכאלי על הצעת החוק לפיה נשים תהיינה מונצחות בשמות רחובות ברמה של 40% (ליס י., "הצעת חוק: לפחות 40% מהרחובות בישראל ייקראו על שם נשים", אתר הארץ, תאריך 23.04.2014).
 • "רון פונדק הוא אבדן נוראי למדינת ישראל ולחברה הישראלית. הוא היה כל מה שאין בהנהגה שלנו היום: חכמה, ראיה מפוכחת, הבנה עמוקה של המציאות, טוב לב ואהבת אדם. פונדק היה מסור למדינת ישראל וניסה להציל אותה מעצמה, הוא נפטר בטרם הצליח אבל דרכו עוד תציל אותנו." ~ מרב מיכאלי סופדת לרון פונדק ז"ל, שהיה פעיל שמאל בולט ומאדריכלי הסכמי אוסלו (סגל ע., "פעיל השלום רון פונדק הלך לעולמו בגיל 59", אתר MAKO, תאריך 11.04.2014).
 • " 'יש עתיד' שוב אפשרו ל'בית היהודי' לגנוב את כולנו. 'יש עתיד' אפשרה להעביר השבוע 177 מיליון שקלים נוספים לחטיבה להתיישבות בשטחים תחת התחייבות שהיום תעבור בוועדת החוקה ההחלטה להטיל שקיפות על תקציב החטיבה להתיישבות. לפיד שוב מעביר להתנחלויות את הכסף שלנו בחסות החשיכה ואחר כך ישאל איפה הכסף" מרב מיכאליצעל חוסר השקפות של החטיבה להתיישבות והמגוננים עליה (זרחיה צ. & ליס י. ,"יו"ר ועדת חוקה מודה: ייצגתי את החטיבה להתיישבות, אקבור את הדיון בשקיפותה", אתר הארץ, תאריך 03.04.2014).
 • "מוטב מאוחר ואחרי הרבה עיוותים ונזקים מאשר אף פעם - היועץ המשפטי לממשלה ביטל את כתב האישום נגד דפני ליף. דפני ליף היא מנהיגה חשובה של החברה הישראלית וראוי עכשיו שהמשטרה והפרקליטות יתנצלו בפניה על העוול ועינוי הדין שגרמו לה. ברכות דפני, ותודה לך!" מירב מיכאלי על ביטול כתב האישום כנגד דפני ליף ("מרב מיכאלי Merav Michaeli" תאריך 01.04.2014).
 • "לפיד פועל למען חיזוק ההתנחלויות. לפי הנתונים שהתפרסמו הבוקר בכלכליסט, שהם עקביים עם הנתונים שנתתי כל השנה בכנסת, תכנית הדיור של לפיד מורידה את המע"מ מדירות חדשות עד 1.6 מיליון שקלים, וכאלה המדינה בונה כמעט רק בשטחים. 60% מהקרקעות ששווקו לבניה הן בשטחים. במקום שיפעל להפסקת הבניה בשטחים ולבניה למען מעמד הביניים והשכבות המוחלשות בתוך ישראל, לפיד מחזק את הבניה בהתנחלויות. שוב מתברר שלפיד לא עובד בשביל מעמד הביניים, אלא בשביל בנט ואריאל" מירב מיכאלי בביקורת על תוכנית לפיד לפטור ממע"מ על דירות (מרדכי ק., "ח'כ מרב מיכאלי - תכנית הדיור של לפיד מורידה את המע"מ מדירות חדשות עד 1.6 מיליון שקלים, וכאלה המדינה בונה כמעט רק בשטחים", אתר FUNDER, תאריך 27.03.2014).
 • "לפיד כנראה חושב שהפגנה כזאת משרתת אותו ומוציאה אותו יקיר השוויון והשירות. אבל הציבור, בשונה ממה שלפיד סבור, לא מטומטם והוא רואה את האמת" מירב מיכאלי על חוק הגיוס של יאיר לפיד (ליס י., "בבית היהודי מאיימים: העברת חוק המשילות תלויה בחוק הגיוס", הארץ, תאריך 03.03.2014).
 • "במציאות שבה הנושים גדולים וחזקים והחייבים קטנים ומוחלשים-מאסר חייבים הוא לא מוסרי, לא חוקתי ולא יעיל. שלילת חירות היא אמצעי קיצוני שצריך להיות מופעל על עבריינים אמיתיים ולא על החייבים של-94% מהם אין אפילו מספיק כסף לעורך דין. אני שמחה שלבני החליטה להצטרף להצעת החוק ולבטל סוף סוף את מאסר החייבים בהוצאה לפועל" מירב מיכאלי בדיון בכנסת על מאסר חייבים (זרחיה צ.,"ח"כ מרב מיכאלי: מאסר חייבים הוא לא מוסרי, לא חוקתי ולא יעיל", אתר The-Marker, תאריך 22.01.2014). * "הציבור רואה בנו נציגיו ולא ייתכן שהכנסת לא תהיה קשובה ולא תהיה מוכנה אפילו לשמוע" מירב מיכאלי מבקרת את החלטת יו"ר הכנסת שלא לאפשר למבקשי מקלט (פליטים) להשמיע את קולם בכנסת כחלק ממהות הדמוקרטיה (איידן מיה & דורון ש., "אלפי מבקשי מקלט בכנסת, אבל לא הורשו להיכנס: יגרמו לפרובוקציה", אתר Nana10, תאריך 08.01.2014).
 • "חוק־יסוד: הממשלה קובע במתכונתו הנוכחית שראש הממשלה רשאי, אך לא חייב, למנות לעצמו ממלא מקום. כך נוצר מצב שאם, חלילה, ראש הממשלה אינו כשיר, המדינה עלולה להיקלע למצוקה שלטונית. הצעת החוק באה להפוך את מינוי ממלא המקום לחובה בדין! ממלא המקום יוצג יחד עם שאר חברי וחברות הממשלה ביום כינונה." ~ מתוך דברי ההסבר של מיכאלי לשינוי שהיא מבקשת להכניס בחוק יסוד הממשלה (סימה קדמון, "האיש שהיה כאן תמיד", ידיעות אחרונות, המוסף לשבת, עמוד 4, 3 בינואר 2014)
 • "נתניהו רוצה להפוך את הרפואה הציבורית שלנו למכרה זהב, לקחת את מה שאנחנו משלמות ומשלמים עליו ולתת אותו לזרים. נתניהו רוצה שהישראליות והישראלים יהיו כורי הזהב של התיירים הרפואיים. הרפואה בישראל נעשתה מפוארת בזמן ובזכות היותה ציבורית, מאז שהתחילו להפריט אותה מערכת הבריאות הופכת מפוארת פחות ופחות. מה שנדרש הוא תוספת תקציב למערכת הבריאות כדי שהישראלים/ות לא יצטרכו לחכות חודשים לבדיקות וטיפולים. תיירות רפואית במימדים המפלצתיים שנתניהו רוצה תגמור אותה לגמרי ותשאיר את הישראלים עם רפואה ציבורית ריקה בציפוי דק של זהב." ~ על כוונת הממשלה להפריט את הרפואה (עידו אסייג, ח"כ מרב מיכאלי >> "נתניהו רוצה להפוך את הרפואה הציבורית שלנו למכרה זהב", באתר FUNDER,‏ 25 בדצמבר 2013).
 • "אני יודעת על מספר פעמים שאני בעצמי רציתי לקום באמצע הסרט. יש רגעים שזה מאוד לא קל לראות את מה שקורה שם. אני חושבת שזה יכול לבוא בצורת חקיקה, ובנוסף, אנחנו כחברי כנסת ואנשי ציבור תפקידנו להנחיל נורמות וערכים. הנורמות היום מושפעות גם ממה שמראים במדיה. כרגע מראים בפריים טיים את הדברים האלה ונהנים מחופש הביטוי" מירב מיכאלי מסכמת את תחושותיה (כמי שפעילה למען זכויות נשים) על הסרט 'שש פעמים', ומביעה את דעתה מה היא החובה המוטלת על חברי הכנסת בענין (פוקס א., "מרב מיכאלי על שש פעמים: היו רגעים שרציתי לצאת באמצע", אתר Mako, תאריך 24.12.2013).
 • "החוק בעייתי, כי כשמתכננים מהר־מהר עשויים לייצור בעיות גדולות לטווח ארוך. הפקק איננו בתכנון אלא במימוש וביישום. כשהחוק חוקק לראשונה היו 160 אלף דירות מתוכננות. אך אם המדינה לא מכשירה את התשתיות הציבוריות הנחוצות: מים, סביבה, תחבורה ציבורית, שיהיו מספיק דרכי גישה, מספיק מקומות חנייה, להשאיר שטחים פתוחים, לא ניתן ליישם את התכניות. כשמתכננים מהר מהר ובלי קשר לוועדות הקבועות שפועלות ועושות עבודה טובה, כי למשל מאפשרות לציבור להגיש התנגדויות. זהו דבר נכון, כי לפעמים הציבור יכול לראות דברים שהוועדות לא רואות. לא כמו הקואליציה הנוכחית שלא רוצה שיפריעו לה, למשל האופוזיציה. אם היו מוסיפים כוח אדם לוועדות הקיימות כל הבעיות כבר היו נפתרות." ~ על חוק הדיור (עידן יוסף,סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים", באתר News1,‏ 23 בדצמבר 2013)
 • "בנייה בשטחים שלא נועדה לטובת אוכלוסיית השטח הכבוש או לצורכי צבא מפרה את החוק הבינלאומי, מובילה לחרמות כלכליים על ישראל המסכנים את עתיד כלכלתה ומעמידה את ישראל בסכנת בידוד בינלאומי. זאת ועוד, הבנייה בשטחים ואבטחתה כרוכות בהוצאה כספית אדירה המכבידה עד מאד על תקציב המדינה ועל מצבם הכלכלי של האזרחיות והאזרחים." ~ מיכאלי בהגישה הצעת חוק האוסרת בנייה מעבר לגבולות הקו הירוק אלא ברוב של 80 חברי הכנסת (אריק בנדר, "הצעה: בנייה בהתנחלויות ברוב של 80 ח"כים", באתר nrg מעריב, 15 בדצמבר 2013)
 • "אי אפשר לחוקק את החוק הזה בלי לפתור את הרטרואקטיביות. חקיקה מקלה ניתן לעשות רטרואקטיבית. ניתן לעשות את זה אם היו מוצאים הסדרים מחוץ לחוק. רשות המסים עדיין יכולה לבטל את השומות. ניתן לעשות בכל הצעת חוק (סעיף ד' 1), שהשר בכל הצעת חוק, בכל פעם שייראה לו יהיה לו סעיף מתנה והוא יוכל לשנות או להוסיף הוראות ביצוע קשות ליישום ובעצם לסגת מהחוק." ~ על החוק להתקנת מס הכנסה נפרד לשני בני זוג העובדים באותו עסק (חזקי עזרא, "ועדת הכספים: מס נפרד לזוגות שעובדים יחדיו", באתר ערוץ 7, 11 בדצמבר 2013)
 • "צה"ל לא יכול לדבר על הארכת משך שירות הנשים ובאותה נשימה להפקיר נשים למפקדיהם באופן הזה. צריך להבין שיש קשר ישיר בין היכולת של נשים לשרת לבין היכולת של צה"ל לספק להן סביבת שירות שוויונית ובטוחה." ~ על התחמקות נשים מגיוס לצה"ל (חזקי עזרא, "מנצלות את הדת כדי לחמוק מגיוס", באתר ערוץ 7, 3 בדצמבר 2013)
 • "למי שהיה ספק ברמת ההשפעה של בעלי תחנות הרדיו האיזוריות, העובדה שמתקיים דיון נוסף בסוגייה בוועדת הכספים אחרי שהסתיימו הדיונים בחוק הריכוזיות, ותמו ההצבעות – מעידה באופן ברור שהרדיו האיזורי הוא גוף שיש לשקול לגביו שיקולי ריכוזיות ברגע שהבעלים שלו מעוניינים להיכנס לשוק נוסף. לרדיו האיזורי יש פלטפורמת השפעה עצומה גם ברמת החשיפה והעובדה שהוא כלי ליצירת תמונת עולם ובלעדי באיזורו, וגם בגלל המקום שמקבלים שם גופים ריאלים ופיננסיים משמעותיים ופחות משמעותיים, בבמה לדבר בה ובפרסומות המשודרות, שהרדיו האיזורי תלוי בהן כדי לשרוד כלכלית והגופים תלויים בחשיפה שמחוץ לפרסומות הרגילות." ~ על הכוונה להחריג את תחנות הרדיו האזוריות מחוק הריכוזיות (צבי זרחיה, "חשש בכנסת: הרדיו האזורי יוחרג מחוק הריכוזיות", באתר TheMarker,‏ 30 בנובמבר 2013)
 • "אני חושבת שמי שלא יכולה ללדת ונורא רוצה ילדים וילדות, הדבר ההגיוני לעשות הוא לאמץ ולא פונדקאות" (מקור)

על עצמה[עריכה]

 • "אני מרגישה שהגיע הזמן לעלות קומה ולשחק במגרש הגדול, איפה שנקבעת המדיניות והתקציבים מחולקים, איפה שמתקבלות החלטות." ~ ראיון, 19 בנובמבר 2012
 • "אם היית שואלת אותי לפני השידור אם הייתי מורידה את החולצה, הייתי אומרת שלא. אבל כבר עשיתי את זה, אז יש פחות סיכוי שאעשה את זה שוב." ~ בתגובה למעשה הסרת החולצה בשידור בטלוויזיה (מקור)

נאמר עליה[עריכה]

 • "באותם ימים התעסק השמאל הישראלי לא בטמפרטורה של קרונות הרכבת אלא בשאלות מוסריות ואידיאולוגיות עמוקות ומכריעות בחשיבותן לגבי עתידה של ישראל." ~ אברהם ב. יהושע על שנות השמונים, בעקבות דבריה של מרב מיכאלי על הצורך בשינוי מידת מיזוג האוויר בקרונות רכבת (מקור)
 • "ב־2018 התחננתי בפני מרב מיכאלי שתסייע לי לסייע לסוהרות, היא הסתכלה עליי, גלגלה עליי עיניים ושלחה אותי לדרכי. כמי שמתיימרת לייצג את הנשים, הסיפור העגום הזה פשוט לא מעניין אותה וזו עובדה." ~ לירן לוי, על פרשת הסרסור בסוהרות בכלא גלבוע
 • "בעשר שנותיי בתפקיד לא נתקלתי בשרת תחבורה כל כך גרועה שלא מחליטה החלטות, דוחה כל דבר, משקרת, סקטוריאלית ולא מבינה כלום מהחיים שלה." ~ יואל פלדשו, מנהל רשות התעופה האזרחית (מקור)

הערות שוליים[עריכה]