לדלג לתוכן

על טבע האדם

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

על טבע האדם (באנגלית: On Human Nature) הוא ספר מאת רוג'ר סקרוטון שיצא לאור ב־2017 ותורגם לעברית.


  • "כותב שטוען שאין אמת, או שכל האמיתות הן יחסיות, הוא כותב שמבקש מכם שלא להאמין לו – אז אל תאמינו."
  • "צורת מחקר חדשה פלשה לאקדמיה. בעבר נהגו ללמד באוניברסיטאות נושא מוגדר, בעל תוכנית לימודים מוגדרת, והיו – במדעי הרוח – עורכים מחקר חסר פניות המונחה על ידי חיפוש האמת, ואיש לא היה נחרד במיוחד אם המחקר הוביל למסקנות מפתיעות או בלתי רגילות... אנו עדים לצמיחתם של אינספור מקצועות חדשים באוניברסיטה, אשר נדמה כי השאיפה בהם לאמת משנית לדבר מה אחר, כאשר אותו 'דבר מה' הוא למעשה השאיפה לקונפורמיות פוליטית מסוימת."
  • "כשהסחורה היחידה בעולם האינטלקטואלי היא הכוח (למי יש שליטה על מי...), אפשר, מן הסתם, להפוך כל מקצוע – לא משנה עד כמה הוא נראה בתחילה כחסר פניות – למכשיר של מאבק אידאולוגי. כל שעליכם לומר הוא: 'אתם יודעים? – עד כה, לימודי הספרות האנגלית היו הפעלה של כוח גברי על המגדר הנשי, אז אני הולך להפוך אותם על פיהם ולעשותם להפעלה של כוח נשי על השליטה הגברית'."
  • "סלקו את הדת, סלקו את הפילוסופיה, סלקו את השאיפות הגבוהות של האמנות, ואתם שוללים מן האנשים הרגילים את הדרכים שבהן הם יכולים לייצג את השוני שלהם. הטבע האנושי, שהיה פעם משהו שאליו אנו נושאים את עינינו, הפך למשהו שאליו אנו משפילים את מבטנו."

נאמר עליו

[עריכה]
  • "בספר הזה סקרוטון עוסק באדם, ובמשמעות חיי האדם. הוא עושה זאת באופן רגיש וחד. הוא כותב על רגשות ועל תפיסות מוסריות, על הגופניות שלנו ועל החירות שלנו." ~ תומר פרסיקו