רות גביזון

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רות גביזון (נולדה ב־1945 בירושלים), פרופסור למשפטים (פילוסופיה של המשפט ומשפט חוקתי) באוניברסיטה העברית בירושלים, ממייסדי האגודה לזכויות האזרח ונשיאתה לשעבר, מייסדת ונשיאת מרכז מציל"ה.

על אזרחי ישראל הערבים (והמזרחים)[עריכה]

  • "הם רוצים לקבל את כל מה שהם רוצים, בלי לשלם כלום, אתם רוצים ביטוח לאומי, חינוך ציבורי, בריאות... ומנגד יש מדינה, יש נטל, יש בעיות... תנו כתף! תנו כתף!... אינכם רוצים לתת כתף כי זה 'שלכם', של היהודים. לכו איפוא למקום אחר."
  • "חלק גדול מהמצוקה של האוכלוסייה הערבית־מוסלמית בישראל, לא הנוצרית, נובע מתרבות של משפחות גדולות, מחוסר השכלה ומכוח עבודה בלתי מהימן וכשיר לחיים מודרניים. כל אלה יוצרים עוני, גם ללא אפליה מטעם אתני. מבחינה זו הערבים המוסלמים דומים ליהודים המזרחים שאינם מצליחים לפרוץ את מעגל התרבות הפסיבית, הלא משכילה, הלא מתחרה. זו בעיה תרבותית גדולה כשלעצמה ואצל הערבים נוספה לה עוד בעיה: היותם ערבים."
  • "...וצריך לצמצם בכל דרך ככל האפשר את כניסתם של לא יהודים לישראל ובעיקר פלסטינים. את כל הזרים צריך להוציא מישראל בדרכי נועם ולא לאפשר כניסת זרים נוספים." ~ נאמר בפנל השנתי של המרכז ללימודי יהדות וקרן מוריס אמדו באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA), בנושא "האם מדינת ישראל היא יהודית? דמוקרטית? מערבית? ואיזו מדינה היא צריכה להיות?" (מתוך סמי שלום שטרית, "רות גביזון: לוחמת ציונית, אבירת הימין היהודי")
  • "ניתן גם לדרוש כי מתאזרח ישתלב בתרבות הציבורית הדומיננטית; ולבסוף, ניתן לדרוש כי מתאזרח יישבע אמונים לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית." ~ מתוך שחר אילן, "סוגרים את השער"