שבח וייס

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
שבח וייס

שבח וייס (5 ביולי 1935 – 3 בפברואר 2023), פרופסור למדע המדינה, יושב ראש הכנסת ה־13. כיהן כשגריר ישראל בפולין ולאחר מכן כיהן כיו"ר מועצת יד ושם.


  • "בחודשיים הראשונים אחריהן, התגעגעתי לכנסת עד כאב. הרי הייתי שותף בה ליוזמות חקיקה רבות, כמו חוק הדיור הציבורי וכמו חוק חסידי אומות העולם. בשבילי הכנסת הייתה יותר ממקום עבודה. הייתי פותח אותה בבוקר עם עובדי הניקיון ויוצא ממנה מאוחר בערב."
  • "לאחר שלא נבחרתי מחדש לכנסת, הציעו לי כל מיני תפקידים, ובהם יו"ר רשות השידור, נשיא מועצת העיתונות ועוד, אבל פשוט עייפתי. חשבתי שנכון לתת לדור הצעיר יותר להתקדם. בסופו של דבר, התפטרתי מ'יד ושם'. הרגשתי שגם כך לא חסרה לי תוגה בחיים."
  • גרמנים, בכל המדינות שכבשו, הצליחו להוציא החוצה את הרוע של העמים."
  • "אני הרי יכול לקבל אזרחות פולנית תוך דקה, אבל אני לא רוצה, שלא כמו שאומר אברום בורג. אם אני רק מתחיל להזדהות עם רסיסים של פוסט־ציונות כשאני נמצא בארץ, מספיק שאסע לשם [לפולין] ומיד אני חוזר סופר־ציוני."
  • "רציתי להיות חלק מהתרבות הישראלית. אבל אני מתעב כל סוג של כנעניות, של ניסיון להמציא תרבות שהיא ישראלית לגמרי, מנותקת מהשורשים שלה. התוצאה היא תרבות חלולה לגמרי, שמקבלת את הנפח שלה רק כשהיא מתחברת למקורות שלה באירופה."

נאמר עליו[עריכה]

  • "הוא היוצר של ההתקרבות בין פולין לישראל, שלא הייתה מתרחשת אלמלא הצליח לשבור את הנוקשות הדיפלומטית ובנה סביב השגרירות אווירה של בית פולני תחת דגל ישראלי." ~ ברוניסלב לגובסקי, עיתונאי פולני
  • "למרות שהוא נמצא בארצנו זמן לא רב הוא כבר משתייך לנוף האינטלקטואלי שלנו... וכשיעזוב את פולין כולנו נרגיש את המקום הריק שישאיר, נרגיש את האובדן ונחשוב שחסר דבר מה." ~ ברוניסלב לגובסקי, עיתונאי פולני

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: שבח וייס


יושבי ראש הכנסת
יוסף שפרינצקנחום ניר-רפאלקסקדיש לוזראובן ברקתישראל ישעיהו-שרעבייצחק שמיריצחק ברמןמנחם סבידורשלמה הללדב שילנסקישבח וייסדן תיכוןאברהם בורגראובן ריבליןדליה איציקראובן ריבליןיולי אדלשטייןבני גנץיריב לויןמיקי לוייריב לויןאמיר אוחנה משכן הכנסת