לדלג לתוכן

שלמה להט

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
שלמה להט

שלמה להט (9 בנובמבר 1927, ברלין – 1 באוקטובר 2014, תל אביב), הידוע בכינוי צִ'יץ', היה איש ציבור ישראלי, שכיהן כראש העירייה השביעי של תל אביב-יפו במשך כ־20 שנה, בשנים 1974 - 1993, ונחשב לאחד הדומיננטיים והפעלתנים שבראשי העירייה, בתל אביב בפרט ובישראל בכלל.

 • "הנכס הגדול ביותר של עיר כלשהי, הריהו יחס של אכפתיות, של גאווה ושל שייכות – אפילו של בעלות – שתושב חש כלפי עירו... אזרחי העיר מצפים לכך שכל אדם הפועל בשרות תושבי העיר, מראש העירייה עד לנער השליח ומהפקח עד לפקיד הבכיר, יחוש כשליחו וכעושה רצונו של תושב העיר. תביעה זו היא אלמנטרית וצודקת ובלעדי מימושה לא תיכון עיר על תילה." ~ על מהות תפקידו של ראש העיר והעירייה כלפי התושבים (עופר אדרת ואילן ליאור, "מת שלמה להט (צ'יץ'), ראש העיר תל אביב", באתר הארץ, 1 באוקטובר 2014)
 • "בזמנו, כששינינו את הכיכר, הייתה שם בעיה איומה של פקקי תנועה, ולכן בלית ברירה נאלצנו לבנות במקומה משהו שאפשר יהיה לנסוע דרכו. זה לא שהיינו נגד כיכרות ונגד ירק. בגמר הקדנציה שלי כראש עיר, כששאלו אותי 'על מה אתה מצטער', עניתי שעל כך שנתתי את ידי לביטול כיכר צינה דיזנגוף. אני האחראי, ואני לוקח את האשמה על עצמי." ~ על הגבהת כיכר דיזינגוף (עופר אדרת ואילן ליאור, "מת שלמה להט (צ'יץ'), ראש העיר תל אביב", באתר הארץ, 1 באוקטובר 2014)
 • "אני מצטער שפרויקט הרכבת התחתית לא יצא לפועל. זה חורה לי קצת." ~ על פרויקט הרכבת התחתית שלא הוקם בקדנציות שלו בת"א (עופר אדרת ואילן ליאור, "מת שלמה להט (צ'יץ'), ראש העיר תל אביב", באתר הארץ, 1 באוקטובר 2014)
 • "שיקום השכונות – שיקמנו את שכונת התקווה, נווה שרת, יפו, ועוד. בלי סוף. זה היה אחד הדברים הגדולים... והבאת חבר'ה צעירים לגור בנחלת בנימין ובשינקין, כי תל אביב הלכה והתנוונה במרכז העיר." ~ על הישגיו כראש העיר תל אביב (עופר אדרת ואילן ליאור, "מת שלמה להט (צ'יץ'), ראש העיר תל אביב", באתר הארץ, 1 באוקטובר 2014)
 • "יש מספיק חיות על שתיים בעיר." ~ על החלטתו לסגור את גן החיות התל אביבי (עופר אדרת ואילן ליאור, "מת שלמה להט (צ'יץ'), ראש העיר תל אביב", באתר הארץ, 1 באוקטובר 2014)
 • "עמיתנו (אריה עמית), אתה מבין שהמדינה מתחלקת לשניים – אלה שיושבים בבית הסוהר והיתר עוד ישבו." ~ מסביר לאריה עמית (ששימש בזמנו כקצין מבצעים במשטרת מחוז תל אביב) את משנתו על מלחמה בשחיתות (עמוד הפייסבוק Arie Amit)
 • "מי שעורק מתל אביב עורק גם מהמולדת."‏ ~ על תושבי תל אביב שנמלטו מהעיר מאימת הסקאדים של מלחמת המפרץ הראשונה ב־1991 ("ראש העיר ת"א לשעבר שלמה להט הלך לעולמו", באתר nrg,‏ 1 באוקטובר 2014)
 • "עיר ללא הפסקה." ~ הסלוגן שהמציא לעיר תל אביב ("שלמה להט (צ'יץ') הלך לעולמו בגיל 86", באתר mako,‏ 1 באוקטובר 2014)

נאמר עליו[עריכה]

 • "אבא הוא חלק מההיסטוריה של הארץ הזאת ממלחמת העצמאות ועד היום. אני חושב שבשבילו ראשות העיר הייתה בשבילו שיא העשייה ובעצם הוא הפך את תל אביב יפו למה שהיא היום. היה לו הרבה סיפוק. הוא היה אבא מצד אחד מאוד מיוחד כי הוא לא היה הרבה אבל תמיד הוא היה עמוד האש לפני המחנה. היה לו חוסן אדיר שתמיד ידעת שהוא איתך גם כשהוא לא היה. אבא שינה עיר וגם שינה מדינה. המסר שלו תמיד היה לעשות, עם יושר נדיר, הגינות וחמלה. לא נשארו הרבה מהדור הזה של אבא שלי, דור תש"ח. הייתה לי את הזכות לגדול עם הדור הזה וזה היה אנשים שונים. אנשים מיוחדים שהאמינו בכל לבם במדינה." ~ עו"ד דן להט (בנו של שלמה להט) נפרד מאביו ("ראש העיר ת"א לשעבר שלמה להט הלך לעולמו", באתר nrg,‏ 1 באוקטובר 2014)
 • "עם מותו של צ'יץ' איבדה העיר לא רק את אחד מיקיריה האהובים ביותר – אלא את אחד האנשים שעשו את תל אביב-יפו למה שהיא היום – תל אביב התקדמה בשנות דור והפכה עצמה למושא של קנאה ומקור השראה. זו המורשת שהותיר צ'יץ' לראשי העיר שבאו אחריו." ~ ראש העיר של תל אביב רון חולדאי נפרד משלמה להט (עופר אדרת ואילן ליאור, "מת שלמה להט (צ'יץ'), ראש העיר תל אביב", באתר הארץ, 1 באוקטובר 2014)
 • "הוא היה מבוניה הבולטים של העיר וממעצבי צביונה הדו־לאומי והמאוחד כעיר של תרבות, של התפתחות וקידמה. בכל שנותיו העניק צ'יץ' לעם ולארץ מיכולות ההנהגה והניהול בהן התברך, כמפקד בצה"ל, כפוליטיקאי, כאדם. אין לי ספק שהחברה הישראלית תחסר אותו. יהי זכרו ברוך." ~ נשיא המדינה ראובן ריבלין נפרד משלמה להט ("שלמה להט (צ'יץ') הלך לעולמו בגיל 86", באתר mako,‏ 1 באוקטובר 2014)

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: שלמה להט