לדלג לתוכן

שמואל אליהו

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
הרב שמואל אליהו, 2019‏

הרב שמואל אליהו (נולד בכ"ה בכסלו ה'תשי"ז, 29 בנובמבר 1956) הוא רב דתי לאומי, רבה של העיר צפת, חבר מועצת הרבנות הראשית.


פוליטיקה

[עריכה]
 • "זה דבר חמור מה שהם עשו, הם רימו את הבוחרים שלהם, וזה דבר שבעיני שלא ייעשה." ~ על נפתלי בנט והקמת ממשלת ישראל השלושים ושש, אוגוסט 2021 (מקור)
 • "אתה מגיע לתפקיד החשוב רק בזכות הרמיה שרימה נפתלי בנט את בוחריו, הבטיח שאתה לא תהיה ראש ממשלה בקולותיהם והפר את הבטחתו. זה אולי חוקי אבל זה לא מוסרי" ~ במכתב ליאיר לפיד.
 • "ביום הבחירות כולם צריכים להיות עסוקים בבחירות. זה הדבר החשוב ביותר שיש לעשות ביום הזה. להצביע ולהביא בוחרים לקלפיות. עד שלא נגיע ל-100% הצבעה אצל כל מי שרוצה פה מדינה יהודית, זו מצוה שאי-אפשר לעשותה על-ידי אחרים. ביום אחד של עבודה אפשר להביא תועלת עצומה לעם ישראל ולמנוע נזקים עצומים. זו מצוות היום של יום הבחירות. אשריכם על הרצון לתרום". - בתשובה לבקשה שימסור שיעור תורה ביום הבחירות (ביהדות, אם יש מצווה שאדם אחר לא יכול לעשות במקומך, אתה פטור מללמוד תורה ועליך לעשות אותה.)
 • "לבנט יש אפס חוט שדרה בענייני יהדות. הוא לא יכול להיות בראש הבית היהודי, הוא יכול להיות חלק - אם יקבל את המנהיגות של הרב פרץ."
 • "מטרתן לבטל את רצון הבוחר ולהמליך איש עושה דברם... חייבים לעצור אותם. זו סכנה גם לדמוקרטיה וגם לארץ ישראל. העם בחר בנימין נתניהו ולא מפילים ראש ממשלה בגלל סיגרים ופגישות עם עיתונאים. לא הפילו על זה את שמעון פרס ולא ניתן שיעשו כן לנתניהו". - על החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו

מערכת המשפט

[עריכה]
 • "חכמים אמרו 'כל המרחם על אכזרים סופו מתאכזר על רחמנים' והדברים האלה אמורים כלפי כמה וכמה שופטים במערכת המשפט - לא כולם, כמה שופטים שפשוט יש להם רחמים עזים על פורעים ערבים. זה שאנס ילדה בת 5 יצא בזול, הפורעים שהתפרעו בשומר החומות כולם יצאו בזיל הזול. ככה אתה שומע, כל פעם אתה שומע על פורעים ערבים שהשופטים הרחמנים מרחמים עליהם, השופטים האלה הם אכזרים, הפרקליטים שמרחמים על אכזרים הם האכזרים! הם אלה שלא יכולים לומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'."
 • "כשאתה מרחם עליהם, מרחם על זורקי אבנים, מרחם על זורקי בקבוקי תבערה, מרחם על אנשים שדוקרים בסכינים, אתה אומר "אההה אני מבין אותם", מרחם עליהם אתה גורם את הפיגוע הבא, יידע כל שופט, כל פרקליט, כל שוטר, כל מי שמרחם על אכזרים חכמינו אמרו הוא האכזר, הרחמים האלה הם 'רחמי רשעים אכזרי'. כשאתה שובר את זרוע הרשעים אתה מונע פיגועים, אל תגידו אין דרך לפתור את הפיגועים, יש דרך - זה תלוי בכם. זאת אחריות שלכם. שלא תישנו טוב בלילה. כשתרגישו את האחריות על הכתפיים שלכם אולי תשפרו את מעשיכם."
 • "זאת מערכת מושחתת מכיוון שהיא מטבעה מושחתת... זאת מערכת המשפט, מרוב זמן שהיא יושבת שם על הכיסא זה ממנה את החברים שלו וזה כבר ידוע שחבר מביא חבר. זה כסיל. מערכת רקובה לגמרי. רקובה רקובה... מערכת המשפט מנסה לעקר את רצון העם, מערכת המשפט מנסה לבוא ולומר הנבחרים הם כלום, אנחנו השופטים החכמים היודעים, מנסים לייצר דיקטטורה."

פגיעה מינית

[עריכה]
 • "הוא עוד לא התחיל לשלם את החוב שלו. ההלכה אומרת שאדם כזה הוא שווה ערך לרוצח המונים. הבן אדם הזה רצח הרבה מאוד נשים, יותר מהשמונה שהעזו לבוא ולהעיד נגדו במשפט, אז מה, מה זה שבע שנים וחצי למה שהוא עשה? והוא יצא בזחיחות עם חזה מנופח, לא התנצל, רשע מרושע." - על עזרא שיינברג, שהורשע בעבירות מין חמורות
 • "אישה שנפגעה היא צריכה לדעת – כשהיא באה ומתלוננת היא מצילה עשרות נשים אחרות, והיא גם מצילה את עצמה כי אין דבר יותר מרפא מנקמה. כמה שהמילה 'נקמה' מכוערת במקרה הזה זה פשוט מרפא אותה. היא רואה, היא מבינה שלא היא האשמה. היא הצדיקה, היא הטהורה, היא הישרה - הוא הנבל. וכשהיא תובעת אותו והדין נעשה, זה מחולל תהליך ריפוי בנשמה שלה וזה חשוב." - על נפגעות תקיפה מינית
 • "חבל שהוא בחר בדרך הזו, הצענו לו שיתקן את מה שהוא קלקל. שיבקש סליחה מהנפגעות. שישנה את דרכו. שלא יפגעו עוד נשים. "ףהוא היה יכול ללמד לרבים דרך תשובה. חבל שהוא בחר בדרך של התאבדות. אנו מחזקים את הנפגעות הרבות בשעה קשה זו, חייהן קודמים לחייו." - על חיים ולדר, ששם קץ לחייו לאחר שהתפרסם תחקיר שמאשים אותו במקרים רבים של פגיעה מינית

להט"בים

[עריכה]
 • "אסור להפלות שום יהודי בעליה לתורה בגלל נטיות מיניות כאלה ואחרות. (כמובן איננו מדברים על אנשים שעוברים על מה שאסרה התורה). מי שמתמודד עם הנטייה הזאת ומשתדל לחיות חיי קודש, בוודאי יכול לעלות לתורה בלי שום פקפוק."
 • "אפשר לטפל בהשלכות של הפגיעה המינית ולהחזיר אנשים לחיות חיים בריאים. למה לנסות להכריח אנשים לחיות חיים עצובים? למה להכריח אנשים לאמץ ילדים? למה לפתח שוק עבדים ושפחות של נשים מוחלשות שמשכירות תמורת כסף את הגוף שלהם ללהט"בים? למה לחיות נגד האמת, נגד השכל הישר, נגד הבריאה ונגד אלוקים?" ~ על להט"ב (מקור)
 • "אני מכיר אותו, באופן אישי זה אולי קשה לומר - אני פשוט אוהב אותו, הוא אדם טוב, אבל אני סולד מהתופעה. איך מכילים את זה ביחד? כנראה שיש בנפש מקום שיכול להכיל את זה ביחד. אני חושב שזו תכונה שצריך לטפל בה." - על חבר הכנסת אמיר אוחנה, הומוסקסואל מוצהר

רפורמת הכשרות

[עריכה]
 • "זו לא רפורמה, זה חורבן. 'רפורמה' זה שם יפה - אבל לא ניתן יד להחרבת הזהות היהודית של המדינה. לא בזה, לא בגיור, לא ברישום נישואין, לא בשום דבר אחר. יש לנו כלל שאומר 'גזירות עתידות להתבטל'. ככה ההיסטוריה מלמדת אותנו, וכך יהיה גם הממשלה הזאת. אם תמשיך בדרך הזאת, לא תהיה לה תוחלת חיים."
 • "זו זרייית חול בעיניים. זו העטיפה המרשרשת שמעל לפרי האמיתי. הפרי האמיתי אומר הפוך. אומרים לנו שאנחנו (ברבנות הראשית) קובעים את הסטנדרטים - אבל כל שלושה רבנים יכולים לקבוע סטנדרטים אחרים. משל למה הדבר דומה? שיש משרד הרישוי, וכל שלושה בוחנים קובעים סטנדרטים איך מייבאים מכוניות, מה עובר טסט ומה לא. או כל שלושה אלופים שיחליטו בניגוד לדעת המטכ"ל. אתה מבין איזו אנרכיה זאת?"
 • "אני חושב שהוא לא למד את הנושא. אולי הוא טייס מעולה וקצין משובח, אבל הוא לא מבין בכשרות ואין לו אפילו לא מושג ירוק." - על השר לשירותי דת דאז, מתן כהנא, שניסה לחוקק את הרפורמה

ערבים

[עריכה]
 • "בימינו צריכים להשתדל, כי כל מי שמרים יד על יהודי להרגו, נקום יינקם. ואפילו לא הרג אלא רק הכה או רצה להורגו... גם בימינו חשוב לדאוג להסדרת החוק כך שיהיה ברור לכולם, כולל לרוצחים, שמחבל או מחבלת שבאו להרוג יהודים - זה סופם. חובה ומצווה על החיילים והשוטרים והאזרחים לכלות אותם. לא לנטרל אותם ולא להשתלט עליהם, אלא להעבירם מן העולם. ומי שמגן עליהם - מביא שפיכות דמים לעולם."
 • "מה עושים עם היצורים הפראיים האלה על הר-הבית? הם ממש כמו צלם בהיכל. המקום הכי הפוך שמו שם. העם שונא שלום. כך קורא לו דוד המלך, נכון? ואנחנו בטיפשותנו נותנים להם את הזכות לשלוט שם אז למה שלא ינצלו אותנו, אין לך עם יותר נצלן מהם, פשוט נצלנים, נותן להם כסף, נותן להם אוכל, נותן להם חשמל, נותן להם מים... והם יורקים לך לפרצוף ודוקרים את טובי בחורינו."
 • "הערבים אותם ערבים והים אותו ים. אומרים, אותה שנאת ישראל יש להם בכל מקום שהם רואים יהודים הם מזיקים. רק עכשיו היו יהודים בגרמניה. חטפו מכות מערבים, זה לא משנה איפה אתה נמצא... בכל מקום שהם רואים יהודים הם הורגים, הם לא אכפת להם יהודים בארץ או יהודים בתל אביב או באלון מורה או בפריז או בבואנוס איירס, זה לא משנה להם."
 • "בתרפ"ט, היהודים והערבים חיו ביחד, בשלום ואחווה, לא רק שחיו ביחד, עזרו להם, פתחו להם מרפאות, רפאו אותם הביאו להם תעסוקה, אבל ביום אחד בהיר, כל הרעל, כל הרוע, כל הזוועה יצאה מתוך הערבים כי הייתה להם שעת כושר."
 • "בשעת כושר הם התנפלו ועשו את הזוועות הגרועות ביותר, זה היה פרעות תרפ"ט. לא רק בחברון, גם בצפת, ביפו, בירושלים ובכל מקום. לצערנו זה לא השתנה, והערבים היום שבחברון הם צאצאים של אותם ארורים."
 • "חובתנו המוסרית היא לא לפרנס את מי שרוצה ברעתנו. מצווה לרכוש רק מחקלאים יהודים ולא מערבים. אנחנו נמצאים אחרי לחימה ממושכת באויב ערבי שרוצה להשמיד אותנו, שיורה על חפים מפשע בלי אבחנה. ראינו שגם בתוך הארץ יש מי שרוצה להרוג אותנו ולא רק בעזה." - לאחר מבצע שומר החומות

רעידת האדמה בטורקיה ובסוריה (2023)

[עריכה]
 • "אין שום ספק כי מי שהיה רואה את המצרים טובעים בים ולא היה זוכר את כל האירוע מתחילתו ועד סופו, היה מתמלא עליהם רחמים גדולים ומנסה להציל אותם מטביעה, אבל בני ישראל אמרו שירה כי הם הכירו את המצרים והבינו כי הטובעים הללו רצו להרוג את חלקם ולהמשיך לשעבד לעבדים את השאר. הם אמרו שירה כי הם הבינו שיש פה צדק אלוהי שנועד לשלם למצרים שהטביעו את הילדים של עם ישראל ביאור, שכל הרשעים בעולם יבינו וייראו."
 • "אלוהים עושה דין בכל העמים סביבנו שרצו כמה וכמה פעמים לפלוש לארצנו ולזרוק אותנו לים. סוריה התעללה מאות שנים בתושביה היהודים בעלילות הדם של דמשק ואחרות, פלשה לישראל שלוש פעמים כדי להשמיד ולהרוג ולאבד. איננו יודעים מהם חשבונות שמיים עם טורקיה, שהשמיצה אותנו בכל זירה אפשרית, אבל אם אלוהים מגלה לנו ואומר לנו שהוא הולך לעשות שפטים בכל אויבנו, אנחנו צריכים רק להסתכל ולהבין מה קורה סביבנו... אנחנו צריכים להבין שזה לטובתנו... נדע שכל מה שמתרחש הוא כדי לנקות את העולם ולעשות אותו טוב יותר."
 • "זה לא שאנחנו אטומים לצער הבריות, ממש לא, אבל אם חלילה לא נאמר תודה לה' ששומר עלינו, זו כפיות טובה. אם נחשוב שזה מקרה, זו אטימות לב. אם נחשוב שאנחנו יותר רחמנים ממנו, זו רשעות וטיפשות. שירת הים מכוונת אותנו לדעת שה' רחמן יותר מכולם. להבין שטביעת המצרים בים סוף היא הצלת העולם מהרוע והצלת העולם ממשטרי עריצות של נצלנים שאינם יודעים שובע. הצלת העולם מאלילות של מי שהמציאו את מ"ט שערי הטומאה."
 • "השבוע, כשקראתי את ביקורת הרב הגאון יעקב מדן והרב הגאון שלמה אבינר ואחרים על דבריי בעלון זה בעניין רעידת האדמה בטורקיה ובסוריה, הבנתי שחסרה מאוד במאמר ההכרה בצער ובסבל של האנשים שנפצעו ברעידות האדמה ושל משפחות ההרוגים."
 • חשוב לי גם לומר משהו למי מהטורקים שקראו את המאמר המתורגם ונפגעו. דעו לכם כי כל מדינת ישראל כואבת את אסונכם, ולכן שלחה לכם מטוסים ובהם טובי הקצינים והרופאים כדי שיעזרו לכם ברגעים קשים אלו. כולנו מחזקים את ידי האנשים היקרים שמסייעים לכם ומקווים שתבוא לכם רפואה במהרה."
 • "כל המאמר בא מתוך אמונה שרעידות אדמה אינן מתרחשות במקרה וחובה לנסות להבין מה א-לוהים מדבר אלינו ואליכם. איתכם הסליחה אם נפגעתם."

אחר

[עריכה]
 • "אני חושב שזו כת מסוכנת כמו 'לב טהור', הם לא שונים, במיוחד בהתחשב בכך שלא פעם ברלנד בעצמו דיבר על כך שצריך לנהוג באלימות, והוא בעצמו גם נתן דוגמאות איך הוא עובר על החוק ואיך חיים של נשים לא חשובים בעיניו. צריך להוציא אותם מחוץ לחוק." - על קהילת 'שובו בנים', בהנהגת הרב אליעזר ברלנד, לאחר שהותקף באלימות על ידי חסידיו
 • "ראיתי שם שתי דמויות רציניות – הרב ליכטנשטיין והרב עמיטל. שאר הרבנים שהזכרת במכתבך – עם כל הכבוד – אינם בערך כלשהו לחלוק על הרב שפירא." ~ על מכתב רבנים נגד סירוב פקודה (מקור)
 • "הציבור הרפורמי בישראל שהוא קמצוץ – הדגלים שלו זה להילחם ברבנים, נגדי כבר הפסקתי לספור כמה בג"צים הם הגישו, אני לא היחידי. מה שהם עושים בישראל זה לרדוף את היהדות הדתית. ובארצות הברית הם במקום להבין את גודל הבעיה שהם נמצאים בה, של התבוללות – הם נותנים הכשר שזה הטוב." ~ (מקור)
 • "לפי הערכים החדשים של המערב אין אמת אחת. המערב מקדש את הליברליות שאומרת כי לכל אחד יש את האמת שלו. כשאין למערב אמת ואין לו ערכים מוחלטים - הוא עומד עם ידיים קשורות אל מול הרוצחים הגדולים ביותר." - על חולשת המערב מול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שפלש לאוקראינה
 • "ויש כאלה, שונאי ישראל אנטישמים, שבאים כאילו בשם זכויות אדם לעזור לערבים בחברון – הם הגרועים שבכולם. אני רוצה לחזק את חיילי גבעתי שעומדים בפרץ מול האנטישמים האלה, שפושטים טלפיהם, תראו אני טהור – כמו חזיר. " - על העימות בין פעילי השמאל לבין לוחמי 'גבעתי' בחברון, שבו הלוחמים הורשעו בתקיפת הפעילים ונשלחו לכלא
 • "שמעתי שכמה אנשים נפגעו מכך שקראתי לדתיים לשעבר 'ספרי תורה שנשרפו'. הם צודקים שהם נפגעו, אבל צריך לדעת שהתחושה הזאת היא תחושת אמת. ככה אני מרגיש באמת. האמת היא שאני הרגשתי מול התופעה לא ספר תורה שנשרף, אלא בית מקדש שנשרף."

נאמר עליו

[עריכה]
 • "הרב אליהו הרים את הכפפה ושידר לנפגעים והנפגעות שהוא בצד שלהם, שהוא מאמין להם... אם הרב אליהו לא היה עושה מעשה, דבר לא היה מתקדם. הוא הביע אמון בנפגעות, ושום רב חרדי לא עשה את זה ככה. ברחוב החרדי אמרו 'הנה הגיע רב מזרוחניק לעשות סדר במגזר החרדי'." ~ אביגיל הלברון, מייסדת הארגון "לא תשתוק" (מקור)
 • "דברים שעלולים לעורר מדנים ואיבה בין זרמים וקהלים שונים בחברה הישראלית על שבטיה וגווניה, אינם נדרשים לתפקידו של המשיב כרב עיר ואין לראותם כ'מסר הלכתי' המכוון לקהלו." ~ יצחק עמית, מתוך החלטת בג"ץ על העמדתו לדין משמעתי, ספטמבר 2020 (מקור)