תהיו חכמים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

תהיו חכמים הוא ספר מאת שמואל פאוסט על דרכי החשיבה בתלמוד. הספר יצא לאור ב־2023.


  • "היצירה התלמודית מבוססת על דרכי התבוננות וחשיבה יוצאות דופן ומתודות ייחודיות לדיון, ללימוד ולמעשה. היא מעודדת חשיבה יצירתית להתמודדות עם אתגרים בתנאים של חוסר ודאות ושל מציאות משתנה."
  • "סוד הנצחיות של התלמוד טמון בהיותו קוד פתוח. הפוך מספר חוקים סגור. הסוגיות, הדיונים המובאים בו, אינן מכוונות בהכרח להכרעה. הן מציגות את הנתונים, את השאלות לדיון ואת בירור המסורות ופרטיהן, ומתעדות את ריבוי הדעות והמחלוקות בין החכמים המתדיינים."
  • "השפע המוצג בתלמוד ובמדרש כאוטי, אף שבסיועם של עורכים אנונימיים, גם הוא מנסה להציג את עצמו כשיטתי ומסודר. הוא מכיל צורות חשיבה רבות ומגוונות, משלימות וסותרות."
  • "מאחורי החיבורים העתיקים מסתתרת חשיבה יצירתית שאפשר לתרגם לדרכי חשיבה בנות זמננו."
  • "החכם מצופה לנוע כל העת בין מסורת לחידוש – להישען היטב על דברי קודמיו, למסור אותם הלאה לדורות הבאים, ובה בעת להציע את הערך המוסף שלו; להציע פתרונות חדשים, רעיונות אחרים, ולעיתים אף קטגוריות חשיבה חדשות."

נאמר עליו[עריכה]

  • "הדיון הלעומתי והביקורתי, מרובה השאלות והעלאת הספקות בסוגיות הגמרא – אנליטי ומדוקדק מצד אחד, ולפעמים נראה אסוציאטיבי, חסר־סדר וארגון, גדוש ושופע פרטים ואזכורים ואירועים – הוא דיון מסוג אחר שלא מוכר בתרבות הארגונית שלנו. הוא כאילו מלהטט בעשרות כדורים בבת אחת, אבל גם יורד לשורש העניין. הוא לא מסוגל בלי מחלוקת, בלי חידוד הדעות, אבל גם לא תמיד מגיע להכרעה. נשאר מעין 'קוד פתוח', שכל דור יכול להשתמש בו ולהוסיף עליו. כל זה עשוי להתאים מאוד בדיוק לצרכים ארגוניים היום." ~ שמואל פאוסט (מקור)