אלופי צה"ל

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
(הופנה מהדף אלי זעירא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה מרכז ציטוטים שנאמרו על ידי קציני צה"ל בדרגת אלוף, שהיא הדרגה השנייה בחשיבותה בדרגות צה"ל.

משה "מוסה" פלד[עריכה]

(31 ביולי 1925 - 16 באפריל 2000), אלוף בצה"ל. היה מפקד סיירת גולני במלחמת העצמאות ומפקד האוגדה המטכ"לית במלחמת יום הכיפורים. בתפקידו האחרון שימש כמפקד גייסות השריון. לאחר מכן היה מנכ"ל רפא"ל ויו"ר יד לשריון בלטרון.

 • "מפקד אוגדה זה לא מג"ד, וגם לא מג"ד-פלוס. מפקד אוגדה הוא גנרל, והאחריות שלו כלפי ההיסטוריה מוחלטת." ~ הסברו מדוע הוא, כמפקד אוגדה מטכ"לית במלחמת יום הכיפורים, קיבל פקודה להיערך להגנה אבל לחץ דווקא לצאת להתקפה. מתוך הכתבה "הצדעה מאוחרת" מאת עמוס רגב, "ישראל היום" 17.09.2010 (מקור).
 • "ההחלטה החשובה ביותר שקיבלתי בשדה הקרב, הייתה המלצתי לצאת למתקפת-נגד ברמת הגולן, ב-8 באוקטובר 1973. ההמלצה הזו אומצה על-ידי רב-אלוף (מיל') חיים בר-לב, שהיה באותה עת בפיקוד הצפון וגם על-ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף דוד אלעזר (דדו), שהיה ב'בור' בקריה בתל-אביב. חשוב לציין כי ההחלטה הזו עמדה בניגוד לפקודה שניתנה לי, להיערך להגנה על נהר הירדן. האוגדה שלי הייתה אמורה לתפוס עמדות על הגדה המזרחית של הירדן. במקום זה, כינסתי את קציני המטה שלי, כדי לתכנן את מתקפת הנגד. הם הביטו בי בתדהמה, כשהודעתי להם שאני לא מאמין בטקטיקה של מיגננה. צריך גם לזכור מה עבר על הפיקוד בשעות שלפני הגעתנו לרמה. הפיקוד ולוחמיו עמדו בשערי תופת, ממש כך. זמן קצר קודם לכן קיבל 'חקה' (יצחק חופי, אלוף פיקוד הצפון) את הידיעה המרה שחטיבה 188 הושמדה וחדלה להתקיים ככוח לוחם, שמאות טנקים סוריים שוטפים את דרום רמת הגולן בדרכם למחנה נפאח בו ישבה מפקדת אוגדת הרמה . אני באתי ממחנה הקבע של האוגדה ברמלה. בערב ה-7 באוקטובר הצגתי את תוכנית המתקפה לבר-לב. הוא הקשיב, אמר: 'יפה מאוד, מוסה'לה' והלך לטלפון האדום, לדבר עם דדו. כשסיים, קרא לי לטלפון ונתן לי לשוחח עם הרמטכ"ל. אחר-כך יצאנו החוצה, לקבוצת התכנון של הפיקוד. בר-לב הקשיב לחקה ולקציניו ופנה אלי: 'ומה אתה חושב על זה, מוסה'לה?' כשסיימתי, בר-לב אמר קצרות: 'חקה, אני שמח מאוד שקיבלת את התוכנית של מוסה, יש לה אישור של הרמטכ"ל'. ככה יצאנו למתקפה ברמת הגולן." ~ ~ מתוך ראיון עם מוסה פלד שהתפרסם בגיליון הראשון של "שריון", יולי 1998 (מקור).
 • "צריך לזכור שכל החלטה בשדה הקרב היא החלטה קשה, משום שהיא נוגעת בחיים ובמוות. היא חורצת גורלות של אנשים צעירים, שמקפחים את חייהם לפני שטעמו את טעמם. איגוף ימני, שמאלי, מתקפה מסוג זה או אחר - תמצית המלחמה היא מוות, של האויב או שלנו. כל החלטה בשדה הקרב, תוצאתה המיידית היא מותם של אנשים. לעולם לא נוכל לשנות עובדה זו." ~ מתוך ראיון עם מוסה פלד שהתפרסם בגיליון הראשון של "שריון", יולי 1998 (מקור).

מרדכי (מוטי) הוד (פיין)[עריכה]

 • "לוחמי חיל האוויר (.)
  האויב המצרי המשתחצ והמתגרה הניפ ידו עלינו לכלותנו (.) לחיל האוויר - אגרופו הקמוצ של צה"ל - ניתן הצו (.) המראנו לקרב (.) החלה החוליה השלישית במלחמתנו לעצמאות וקוממיות במולדתנו ההיסטורית (.)" ~ מתוך פקודת היום של מפקד חיל האוויר בתחילת מלחמת ששת הימים, בבוקר 5 ביוני 1967
 • "היום התמודדנו עם חילות האוויר של מצרים, ירדן, סוריה ועיראק. במערכה זו השמדנו כ־400 מטוסי אויב [...] חיילי חיל האוויר: טרם נסתיים תפקידנו. חיל האוויר נשאר רענן ואיתן, נכון להמשך הפעילות שתבטיח ניצחון לצה"ל." ~ מתוך הודעתו בתום היום הראשון למלחמת ששת הימים
 • "התמזל מזלי לפקד על חיל האוויר באותה תקופה. נכנסתי לתפקיד כשנה ורבע לפני המלחמה, ועמדתי בראשו בשעה שהוא רשם את אחד הפרקים המזהירים בהיסטוריה של המדינה."
 • "אינני עובד בחיל האוויר, אני חי שם."

אהרן זאבי-פרקש[עריכה]

 • "אני מעריך שבסבירות גבוהה מאוד יש נשק בלתי קונבנציונאלי". (הערכה שמסר למליאת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת באשר לסבירות קיומו של נשק כימי או ביולוגי בעיראק, ב-8 באפריל 2003, בעיצומה של מלחמת עיראק).
 • "על פי הערכותינו, סיכויי החלמתו של יאסר ערפאת נעים בין ריפוי מלא לבין מוות. כל האפשרויות פתוחות" (ההערכה שמסר ב-31 באוקטובר 2004 לממשלה).

אליהו (אלי) זעירא[עריכה]

 • "כל עוד ישלוט אצלם ההיגיון במגבלות הערביות... אני חושב שהערבים לפחות לשנים הקרובות אינם מעריכים כי ינצחו את ישראל, וכאשר הם מדברים על פתיחה באש, אין כוונתם לכבוש את סיני או לנצח את ישראל, אלא ליצור מצב כזה בעולם, אשר יכריח אותו לטפל באורח פוליטי בבעיה. זאת אומרת שהפתיחה באש היא על מנת לעבור לפתרון פוליטי ולא על מנת להביס את צה"ל." ~ בישיבת הקבינט ב-24 באפריל 1973
 • "אין בליבה של מצרים שום ספק שיחסי הכוחות והמצב הפולטי העולמי, אינם מאפשרים מהלך הגיוני של פתיחה באש" ~ בהופעה בפני ועדת חוץ וביטחון, 10 באוגוסט 1973

יוחאי בן-נון[עריכה]

יוחאי בן-נון
 • "הזרוע הימית של ישראל צריכה להיות ארוכה, מגוונת ויעילה, כשהיא נשענת בעיקר על סטילים, על צוללות, ועל שייטת 13 בעלת אמל"ח חכם ומגוון." [1]
 • "כאשר שאלו את הלל הזקן מהי התורה כולה על רגל אחת, השיב: "ואהבת לרעך כמוך".
על משקל זה נוכל גם אנו להשיב, כי התורה כולה היא טפל בחייליך." [2]
 • "מפקד עושה את עצמו תוך שימוש נכון במושגים, בידע והכלים העומדים לרשותו." [3]
 • "מפקד – במושגים שלנו הוא הראשון לחובות ואחרון לזכויות. הוא נקרא לניקיון כפיים ולדוגמא אישית. אנו מצפים מהקצין להיות הראשון לשאת בעול, להסתער על מכשול ולצאת קדימה ברגע קשה." [4]

בני פלד[עריכה]

 • "רוב המבקרים והמתלוננים טוענים שישנם פגמים שונים במדינת ישראל. אני טוען שהישות שבה אנו חיים אינה מדינה כלל. הדבר דומה לאדם שטוען שיש לו סוס חולה, כשבידו חמור חזק ובריא שפשוט אינו מסוגל לתפקד כסוס."
 • "צאו החוצה וצלצלו בפעמון שנתן לי מפקד חיל הים. כשישאלו אתכם למה אתם מצלצלים, ענו שכאן מת יהודי משוגע, שחשב שהיהודים מסוגלים להקים מדינה - וטעה." ~ מילותיו האחרונות, לילדיו.
 • "התהליך שהתחלנו בו, ב1949, של הפרדה בין זכויות לחובות ליהודים ולערבים, מתן אוטונומיה פנימית נפרדת למגזר היהודי ולמגזר הערבי והצגת מצב זה כמשטר דמוקרטי שבו כולם שווים בפני החוק... והמשך התהליך גם בשטחים, הביא ליצירת מנהיגות וארגון שיהיו (לבסוף) העתק של היישוב היהודי עד 1948. אלו יהיו הכלים שיפעלו להשגת עצמאות מדינית לפלשתינים. זאת בדיוק כפי שעשינו אנחנו."(מכתב לשמעון פרס).
 • "מדינת יהודים ע"פ תורה של איזו כת יהודית? נטורי קרתא? מועצת גדולי התורה? הקונסרבטיבים?... הרב האשכנזי/ספרדי?...
בקיצור, אין תשובה ברורה הנראית לעין מיד לשאלה 'מדינה יהודית מהי?' עד שלא ייפסקו 'מלחמות היהודים' בנושא זה בנצחון של אחד מהמעורבים הרבים, ואין שום סימן שיקרה דבר כזה אי-פעם."(שם).
 • "אחרי כשלון התקפת הנגד ביום הראשון, החלו במטה הכללי בראשותו של סגן הרמטכ'ל טליק, לתכנן נסיגה של 40 ק'מ. איימתי על כל הקצונה הבכירה, אם תמשיכו לתכנן נסיגה, אני אישית חוזר לכאן עם העוזי שלי ויורה בכולכם." ~ מתאר את אווירת הנכאים במטה הכללי בפרוץ מלחמת יום הכיפורים.
 • "יש לכם (התקשורת) כח רק כשמכירים בקיומו. אם מישהו מכחיש את קיומו של הכח הזה -אתם חסרי אונים". (ראיון להארץ, 1978).
 • "שניים ממבנה חרדל - הלך. ארבע ממבנה אגוז - הלך. כמו נבל גדול בעל אלף מיתרים שמנגן ומנגן ומנגן, וכפעם בפעם פוקע מיתר וממשיכים לנגן על מיתר אחד פחות, ועוד מיתר אחד פחות. ומיתרים פקעו ולא חזרו, חלקם חזרו וימשיכו לנגן, מפני שאת המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק, מוכרחים להמשיך לנגן. יש לנו שתי דרכים לנגן. אחת לפי תווים כתובים מראש. ולפעמים אין תווים אין תווים וצריך לנגן בלי תווים. וזה מה שעשינו הפעם. ולמרות שפקעו מיתרים, המנגינה היתה טובה והיא נשמעת היטב היטב בכל המקומות ואנו נמשיך להשמיע אותה."
 • "(פונה לציבור:)אתה יצאת למלחמה (ששת הימים) מתוך פחד. מה היית קורה אילו אתה היית מתכנן אותו(את המצב המדיני)? כי ב-67' לא התכוונת. התכוונת רק להסיר את האיום המיידי. השתכנעת שהולכים לחתוך אותך. עשית שתי תנועות לא כל כך מוצלחות והתברר לך שהבסת שלושה צבאות, כבשת את כל סיני, הגדה והגולן, ואתה לא יודע מה לעשות בהם עד היום. אתה נראה בעיני העולם כאידיוט! אתה מחזיק שטח כבר עשר שנים. אתה לא אומר שאתה רוצה בו או שאתה רוצה לוותר עליו. אז תחליט כבר מה אתה רוצה? כשאומרים לך 'קח אותו כבר', אתה עונה 'אבל יש שם ערבים'. אומרים לך 'תן אותו כבר' אתה עונה 'אבל יהיו שם ערבים'." (שם).
 • "אני רוצה לספר לכם משהו: אני... המצב לפי דעתו של שר הביטחון שחזר משם, הוא שאנחנו די מצויים על הרס הבית השלישי. מפני שכל דיביזיות השריון שלהם עוד לא עברו את הקו, רק הדיביזיות הממוכנות, וגם אם אריק וגורודיש ילכו להתקפת נגד הלילה והם יכשלו.. אז אין בין התעלה ותל אביב משהו שיעצור", מסביר מפקד חיל האוויר... עכשיו, אני לא מקבל את זה. יכול מאוד להיות שאם יכבשו את השריון שעבר ולא את דיביזיות השריון העיקריות שלהם, אז לפחות יעצרו קרוב לתעלה. למרות שאני הופתעתי שהם לא מסוגלים לעבור לצד השני. יש מהצד השני עוד 2,000 טנקים... עכשיו, אני רואה, כדי להפר את הפסימיות של החבר'ה האלה, זה שאנחנו צריכים להשמיד את כל הגשרים על התעלה. בכל מחיר. זה ברור לכם? זה הדבר הקריטי. אם אני יכול להודיע להם שאין גשרים בתעלה, אז הם יתעודדו קצת. הם יהיו מוכנים אז להתקפת נגד. הם רצו כמעט ללכת ולייצב קו כאן, איפה שסוללות הטילים שלנו, ולהחזיק. ולגשת אחר כך ומה לעשות, משא ומתן? אני לא מוכן לזה! אז קדימה, אני רוצה להרוס את הגשרים, וזה לא קשה. זה יעלה קצת מטוסים, אבל צריך לעשות את זה... אל תתחילו. עד שלא יישאר גשרים! שמעתם? עכשיו אני עוזב אתכם, תעשו את זה." ~ פלד במוצב הפיקוד העליון בקריה ביום השני מלחמת יום הכיפורים מתוך הכתבה ,היום ה-2 למלחמת יום הכיפורים || דיין: חצי מהמוצבים שלנו מוקפים, יש שם חבית בלי תחתית" מאת גילי כהן, "הארץ", 10.09.2013 (מקור)

משה גורן[עריכה]

 • "אכן, אנו זקוקים לשרירים, אך אלה חייבים להיות מחוברים לעמוד שדרה מוסרי, ואם אפשר - שיהיה גם שכל." ~ מתוך הכתבה "איש במדים שוחר שלום" מאת אורי דרומי, "הארץ" 17.04.2009 (מקור).

הערות שוליים[עריכה]

 1. ^ מתוך הספר "התקופה לקחה אותנו" בעריכת שיה בן־נון ודיתה גרי, הוצאת הקרן להנצחת זכרו של יוחאי בן נון, 2003, עמ' 116.
 2. ^ מתוך הספר "התקופה לקחה אותנו" בעריכת שיה בן־נון ודיתה גרי, הוצאת הקרן להנצחת זכרו של יוחאי בן נון, 2003, עמ' 123.
 3. ^ מתוך הספר "התקופה לקחה אותנו" בעריכת שיה בן־נון ודיתה גרי, הוצאת הקרן להנצחת זכרו של יוחאי בן נון, 2003, עמ' 124.
 4. ^ מתוך הספר "התקופה לקחה אותנו" בעריכת שיה בן־נון ודיתה גרי, הוצאת הקרן להנצחת זכרו של יוחאי בן נון, 2003, עמ' 126.