לדלג לתוכן

דגים גדולים

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

דגים גדולים הוא אוסף סיפורים קצרים מאת ראובן נמדר על ישראלים שחיים בחוץ־לארץ. הספר יצא לאור ב־2023.


  • "הדברים לא עובדים ככה בחיים האמיתיים, רק בספרות ובקולנוע. המציאות היא פחות מוגדרת, פחות לינארית."
  • "שלא כמו אודליה, הוא חש מיד בנוח בחוף המזרחי. הצבעים, הצורות, הממדים – הכול גרם לו משום־מה לחוש בבית. הוא ניסה לדוג מנבכי הזיכרון את נופי ילדותו, אבל הוא הצליח ללכוד רק רסיסים."
  • "לאן נעלם כל זה? האינטימיות הזאת, הזיכרונות, הערגות, המחוות הקטנות? הוא ניער את הזיכרון הענוג־מטריד ממוחו, דילג במהירות במעלה שלוש המדרגות שלפני הדלת ונקש עליה בעדינות שלא הייתה אופיינית לו."
  • "הוא נהג באיטיות והביט סביבו, מנסה לקשור את הנופים היפים שנשקפו מחלונות המכונית אל זיכרונות העבר הנעימים ואל הגעגועים שתכפו עליו מדי שנה בתחילת האביב, והוליכו אותו חזרה אל האי כבר ביום הראשון של חופשת הקיץ. שלושים שנה! שלושים ושתיים, ליתר דיוק, חלפו מאז הביקור הראשון שלו באי הדייגים."

נאמר עליו[עריכה]

  • "מתמקד בישראלים שהיגרו לארצות הברית – אנשי אקדמיה, עובדי היי־טק ויזמים, שנסעו לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ונשארו שם... השימוש במסתורין לאורך הקובץ אינו אחיד. לעתים הוא גחמה משונה – כמו האזכורים של לילית וקטב מרירי, שתי דמויות מאיימות מהמיתולוגיה היהודית, שנוכחותן בשני סיפורים קצרים מבטאת בעיקר ידענות ופחות מעשה דמיון שמשרת את העלילה. אבל בסיפורים הטובים בקובץ, המסתורין מרחיב את גבולות הסיפור ויוצק בו עומק ומשמעות." ~ עמרי הרצוג