לדלג לתוכן

ויקיציטוט:דף מוגן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

דף מוגן הוא דף שעריכתו מוגבלת. יש שתי רמות הגנה:

כל אחת מההגנות הנ"ל יכולה להיות מופעלת בנפרד הן על אפשרות העריכה של הדף והן על אפשרות ההעברה של הדף.

הגנה שכזו על דפים סותרת את עקרונות הוויקי של ויקיציטוט ועל כן יש להשתמש בה באופן זהיר, ורק כאשר אין ברירה. העדיפות היא תמיד להשתמש ברמת ההגנה הנמוכה ביותר האפשרית (למשל לא למנוע עריכה של כל המשתמשים כאשר הבעיה היא ניסיונות להעביר את הדף).

כיצד להגן על דף

[עריכה]

השורה העליונה למפעילי מערכת

בשורה העליונה של הדף, יש ללחוץ על הכפתור "הגנה" (שזמין, כמובן, רק למפעילי מערכת) או להקיש Alt ו-= ביחד, להזיז את המחוון ב"עריכה" מ"(ברירת מחדל)" ל"מפעילי מערכת בלבד" (המחוון ב"העברה" יזוז עמו אוטומטית), או ל"משתמשים רשומים בלבד", לנמק ולאשר.

ניתן גם להגן רק מפני עריכה, או רק מפני העברה, על ידי סימון "אפשר שינוי הרשאות העברה" והזזת המחוונים כפי שצריך.

הגנה על תמונה היא לא רק הגנה על דף תיאור התמונה, אלא גם מניעת משתמשים מהעלאת תמונה חדשה באותו השם, או משחזור התמונה לגרסה קודמת.

כעת צריך להוסיף את אחת מתבניות ההגנה בתחתית הדף, המודיעות על כך שהערך מוגן.

למפעילי בוטים, שצריכים להגן על דפים אוטומטית: דף אישור ההגנה, כמו דף ההגנה עצמו, מצוי ב-action=protect של הדף. כדי שדף יהפוך מדף אישור ההגנה לדף ההגנה, צריך לשלוח אליו את הפרמטר mwProtect-level-edit עם ערך ריק במקרה של חוסר הגנה, autoconfirmed במקרה של הגנה חלקית, ו־sysop במקרה של הגנה מלאה, כנ"ל mwProtect-level-move, את הפרמטר mwProtect-reason עם סיבת ההגנה, וכן קוד (שבשביל לקבלו צריך ראשית כל לקבל את דף אישור ההגנה מהאינטרנט) בשם wpEditToken. שימו לב שהבוט צריך לקבל הרשאת מפעיל מערכת, ולא - הוא יקבל דף שגיאה.

נוהל הגנה על דף

[עריכה]

הגנה לא מבצעים סתם כך, וישנם מספר נהלים מסודרים לביצוע ההגנה. עבירה חוזרת ונשנית על נהלים אלה עלולה להביא לביטול הרשאת מפעיל מערכת.

הגנות שניתן לבצען ללא דיון

[עריכה]
  1. אנשים שונים השחיתו את הדף באופן חוזר ונשנה, ובמקרה זה יש להשתמש בתבנית תבנית:מוגן ולמלא את הפרמטר "סיבה=מושחת" (או כל סיבה דומה שתתאר את הבעיה). אם מדובר בעיקר במשתמשים אנונימיים, יש להעדיף שימוש בהגנה חלקית, כך שרק משתמשים אנונימיים, ומשתמשים רשומים חדשים, לא יוכלו לערוך את הערך.
  2. פוטנציאל הנזק במקרה של השחתה גבוה באופן בלתי רגיל, ובמקרה זה יש למלא בתבנית:מוגן את הפרמטר "סיבה=למניעת השחתות" (או כל סיבה דומה). גם במקרה זה מומלץ להשתמש בהגנה חלקית, אלא אם כן מדובר במקרים הכרחיים כמו הלוגו של האתר. אשר לעמוד הראשי (שאגב, הוא היחיד שאין צורך להציב עליו תבנית הגנה, גם אם הוא מוגן) ושאר דפים חשובים, מומלץ להגן עליהם חלקית בלבד, אם זה הכרחי - הן כדי למנוע נזק בלתי מכוון מצד משתמשים אנונימיים, והן עקב העובדה שניתן לחסום ביתר קלות משתמשים רשומים.

דיון בהגנות

[עריכה]

כל הגנה על כל דף אחר חייבת בדיון בדף השיחה. אם אין מתנגדים להגנה, ניתן לבצעה כעבור שעה בערך.

מה לעשות לאחר ההגנה

[עריכה]

השורה העליונה לאנונימים בדף מוגן

השורה העליונה למשתמשים רשומים שאינם מפעילי מערכת בדף מוגן

השורה העליונה למפעילי מערכת בדף מוגן

לאחר ההגנה, צריך ראשית כל לשאוף לכך שההגנה תבוטל מהר ככל האפשר, וברגע שהסיבה להגנה כבר אינה תקפה (אם היא יכולה להתבטל) - יש להפסיק את ההגנה.

אם אתה רוצה בהפסקת ההגנה ואינך מפעיל מערכת, אנא הוסף לדף השיחה של הדף את התבנית להסיר הגנה.

אם אתה רוצה להוסיף משהו לדף ואינך מפעיל מערכת, אנא בקש אותו בדף השיחה של הדף.

ראו גם

[עריכה]