חיים דרוקמן

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Nuvola apps kcmsystem.png דף זה זקוק לעריכה, על מנת שיתאים לסגנון המקובל בוויקיציטוט.
לצורך זה ייתכנו סיבות אחדות: פגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון הטעון שיפור או צורך בהגהה. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה שלו.
הרב חיים דרוקמן

הרב חיים מאיר דרוקמן (נולד בט"ז בחשוון ה'תרצ"ג, 15 בנובמבר 1932) הוא רב ישראלי, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית. לשעבר חבר כנסת וסגן שר הדתות. חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ב.

מדבריו[עריכה]

  • "למערך יש בגולן יישובים, שתבעו כל הזמן ובלי הרף את קבלתו של החוק הזה. חלק גדול מחברי הכנסת של המערך היו ב"לובי" הגולן בכנסת, שנאבק למען קבלת החוק הזה. ועכשיו, כאשר הוא נתקבל, תוקפים אותו. זאת הגינות זה יושר האם זאת אינה צביעות?".~ במהלך דיון בכנסת על חוק רמת הגולן, 1981.
  • "כל שונאי ישראל בעולם יצאו נגד החוק הזה. זה כשלעצמו מעיד עד כמה חשוב וטוב החוק הזה לנו, והנה באה האופוזיציה הראשית ומצטרפת למקהלה שלהם. יש בזה משום תקיעת סכין בגבה של מדינת ישראל"
  • "יהודים נוהגים לומר על כל דבר: גם זו לטובה. טוב שהיחסים שבינינו לבין ארצות–הברית התבררו עכשיו. טוב שהתברר עכשיו באיזו מידה ארצות–הברית עומדת בהתחייבויותיה כלפינו, ולא אחרי אפריל 1982. אם היום ארצות–הברית מתנהגת כך, מי יודע כיצד תנהג אחרי אפריל? האם אין לחשוש שתדרוש מאתנו לסגת לגבולות 1967? מוטב להעמיד היום את ארצות–הברית במקומה הנכון, ולא להיבהל מלחצים". ~ על הסתייגות האמריקנים מהחוק לסיפוח הגולן
  • "כמה סמלי הדבר, ששיחה זו בין נציגו של עם ישראל לבין נציגה של מעצמת–על התקיימה בערב חנוכה. לפני כאלפיים שנה התקיימה שיחה דומה בין נציגו של אנטיוכוס, שייצג מעצמת–על בימים ההם, לבין שמעון החשמונאי, נציגו של עם ישראל. וכך מסופר בספר החשמונאים על שיחה זו. נציגו של אנטיוכוס אמר: "אתם שולטים ביפו ובגזר ובחקרא אשר בירושלים, ערי מלכותי, ותשתררו על מקומות רבים במלכותי. ועתה החזירו את הערים אשר תפסתם". מה אתם יושבים על שטחים כבושים ושמעון השיב לו: "לא ארץ נוכרייה לקחנו ולא על נוכרים השתררנו, אלא על נחלת אבותינו, אשר נכבשה בידי אויבינו באחת העתים בלי צדק. ואנחנו, כאשר היתה לנו שעת כושר, השיבונו אלינו את נחלת אבותינו."
  • "אדוני היושב–ראש, אינני יכול שלא להגיב גם נגד אותם שרים, אם בכלל היו כאלה, שכלפי העיתונאים הם הופיעו כגיבורים והסתייגו מדברי ראש הממשלה בעילום שם, ואילו בישיבת הממשלה הם היו פחדנים ולא אמרו דבר".
  • "מותר לסרב במקרה של פינוי יישובים יהודיים, כשלא מסכימים לשחרר אותך מזה... אם למשל הייתה לי יד שבורה לא היו מטילים עלי לסחוב דברים, נכון? אז כך גם אם יש לי לב שבור. אני לא מסוגל לעשות את זה. אני חושב שצריך להתחשב בזה." [1]
  • ""הציונות הדתית יכולה להנהיג. כבר הרבה שנים אנו רואים שהציונות הדתית מובילה בכל התחומים: מובילה התיישבות, מובילה בתחום של עלייה לארץ, מובילה בחינוך כמובן. אנחנו רואים בלשכות שרים וגם בסביבת ראש הממשלה חובשי כיפה רבים. אנחנו לא סוג-ב'". (מקור)
  • ""אני חייב להתקומם נגד המילה הזו - וטוב שהזכרת אותה, כי היא נשמעת על כל צעד ושעל, ולעתים בהקשרים אנטישמיים ממש... משתמשים במילה 'הדתה' נגד כל סמל יהודי. כל דבר יהודי ישר זה הדתה. איפה אנחנו חיים?" ~על הדתה (מקור)
  • "אין דבר כזה ביטול גיור. גר שהתקבל, על פי הרמב"ם והשולחן ערוך, גם אם אחר כך חזר להיות עובד עבודה זרה - הוא נשאר יהודי. אין דבר כזה ביטול גיור, ובתי הדין לגיור פועלים על פי ההלכה. מי שהתקבל על ידי בית דין הוא גר, גם אם אחר כך עושים דברים לא כמו שאנו רוצים". ~על ביטול גיוריו על ידי דיינים חרדים (מקור)

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ מעריב, סופשבוע 13.6.2008