לדלג לתוכן

ירדן ג'רבי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
ירדן ג'רבי

ירדן ג'רבי (נולדה ב־8 ביולי 1989), ג'ודוקא ישראלית, אלופת העולם (2013), סגנית אלופת אירופה (2012) ואלופת ישראל. מדורגת (מחודש מאי 2013) במקום הראשון בדירוג העולמי, שמהווה מיקום שיא של ספורטאי ישראלי בכל הזמנים.

 • "לחתום על כרטיס אדי עבורי זה רגע משמעותי ומאוד חשוב. אדם שהציל נפש אחת, כאילו הציל עולם שלם, וזו ממש לא סתם קלישאה. אתה לא יכול לדעת מה יקרה לך בחיים ולאן תגיע, אתה עושה מה שאתה חולם, קוצר הישגים, אבל אין לך שליטה מלאה ואתה לא יכול לדעת מה צופן יום. ואם יש לך אפשרות להציל חיים, זו מטרה נעלה וקדושה. אני משערת שהמחשבה על המוות וההתעסקות בדבר הזה, מעוררת פחד ואולי מרתיעה חלק מהאנשים מלהתקרב לאיזור הזה ולחתום על כרטיס אדי. אבל מה שצריך לקרות בסופו של דבר יקרה. אני חושבת יותר על העניין של העזרה. מה שקורה לנו אחרי המוות נותר בעיניי אפוף מסתורין. אבל תהיה השאלה אשר תהיה לגבי מה שקורה לנפש שלנו, ברור שהאפשרות להציל מישהו לאחר שאני סיימתי את תורי בעולם - גוברת על הכל. מי שמקבל תרומת איבר וחייו ניצלים, אסיר תודה. יש לך את האפשרות להציל משהו, זה דבר עצום ומדהים שמוכיח גבורה ונתינה. עצוב תמיד על הכאב שעוברת משפחה של אדם שהולך לעולמו, אבל היכולת להשאיר ממנו משהו ולהציל אחרים היא אדירה" ~ בעת חתימה על כרטיס אדי לתרומת איברים (גל א., "ירדן ג'רבי חתמה על אדי: מרגש להציל חיים", אתר YNET, תאריך 16.4.2015)
 • "רוב הזמן אנחנו מתאמנים בחו"ל ושם יש לי יריבות חזקות יותר, אבל גם בשגרת האימונים פה עובדים מאוד קשה, וכשאתה כבר מגיע לג'ודו פחות חשובים קרבות חזקים. מישהי פייטרית שתילחם מולי חמש דקות ותעייף אותי, זה גם טוב" ~ ירדן ג'רבי על האימונים המפרכים בשביל להגיע להישגים (מלאך ד., "ירדן ג'רבי: החלום הוא להיות אלופה אולימפית", אתר NRG, תאריך 21.2.2015)
 • "אף פעם לא לקחתי חלק בסכסוך הזה. זה לא העניין שלי. אני לא מתערבת בזה, ואני שמחה בשביל אליס שהיא מצאה דרך להמשיך עם הג'ודו ולא לסיים עם זה ככה. שלזינגר היא ספורטאית מעולה, ואני בטוחה שהיא תיכנס חזק לסבב. אני בטוחה שבשלב מסוים ניפגש, אבל מבחינתי זה יהיה קרב כמו כל קרב אחר, מקצועי נטו. כשאני בזירה לא אכפת לי מי עומד מולי, אני רוצה לנצח" ~ ירדן ג'רבי על פרשת אליס שליזנגר (בה הועדפה ג'רבי כנציגת ישראל לאולימפיאדת 2016) ועל האפשרות שהן יתחרו זו בזו בקרב (מלאך ד., "ירדן ג'רבי: החלום הוא להיות אלופה אולימפית", אתר NRG, תאריך 21.2.2015)
 • "המדליה הזאת מוקדשת למדינת ישראל אחרי 50 ימים לא פשוטים, לחיילי צה״ל ולתושבי הדרום, אני גאה להיות ישראלית" ~ ירדן ג'רבי על זכייתה במדליית הכסף באליפות העולם בגודו ("עמוד הפייסבוק ירדן ג'רבי")
 • "אחרי אליפות אירופה הייתי מאוד מאוכזבת מעצמי, מהיכולת ומההפסד. בחלומות הכי גרועים שלי לא ציפיתי לזה. אחרי ההפסד דיברתי המון עם שני [הרשקו] המאמן, למדתי לקחים, יצאתי בסופו של דבר מחוזקת, אני לומדת מהטעות וממשיכה הלאה. בענף כמו שלנו קשה מאוד להישאר תקוע על הפסד או ניצחון. אנחנו חיים את ההווה כי זה פשוט לא משנה מה עשית עד עכשיו. כל תחרות מתחילה מאפס. יש לנו את חוק ה־24: 24 שעות שאתה שמח אם מנצחים ו־24 שעות עצוב אם מפסידים, אבל לאחר 24 השעות האלה, שוכחים הכול." ~ על הקריירה שלה כג'ודוקא (אורן קורנפלד, ירדן ג'רבי: "מעריכים אותי כיום וגם למדו אותי טוב יותר", באתר וואלה!, 5 ביוני 2014)
 • "אני לומדת להתרגל למצב הזה. זה שונה. אני בעיקר מתרכזת בלהתאמן קשה ולהתחרות הכי טוב שאני יכולה ולהציב מטרות חדשות כדי להשיגן. כמובן שלכל תחרות שאני מגיעה בתור אלופת העולם מצפים ממני לנצח ולהשיג מדליה. זה לא תמיד קורה. בג'ודו הכול יכול לקרות. בכל תחרות מתחילים מההתחלה, ואפשר לנצח, אבל גם להפסיד. אני מקווה שאיפה שבאמת חשוב אני אוכל להביא את עצמי ביכולת טובה ולידי ביטוי." ~ על הציפיות העצומות ממנה כתקווה אולימפית (אורן קורנפלד, ירדן ג'רבי: "מעריכים אותי כיום וגם למדו אותי טוב יותר", באתר וואלה!, 5 ביוני 2014)
 • "גם החיבוק הישראלי, החום והאהבה מייחדים את הספורט בישראל. אם תשאלו בצרפת מי מכיר את הג'ודאית הצרפתייה ג'בריס אמאן, אלופת עולם בשני משקלים שונים ומדליסטית ארד מאולימפיאדת לונדון, קשה לי להאמין שיותר מ־10 אחוז מהאוכלוסייה יזהו אותה. אם תשאלו בישראל מי מכיר את יעל ארד, אריק זאבי, לי קורזיץ, גל פרידמן או שחר פאר, אני מאמינה שרוב הנשאלים יענו בחיוב. זו ייחודיות המאפיינת את הספורטאיות והספורטאים מישראל, הממוקמים בטופ העולמי, ומרגישים שעם שלם עוקב אחריהם, מפרגן, מעודד ונותן הרגשה של תמיכה ביתית ושל רוח גבית." ~ מתוך טור של ג'רבי לכבוד יום האישה הבינלאומי (החיבוק והאהבה מייחדים את הספורט שלנו, באתר ynet,‏ 6 במרץ 2014)

נאמר עליה

[עריכה]
 • "לא כל ספורטאי יכול לקבל החלטה על פרישה כשיש עדיין 'טעם של עוד', ולנהל תהליך רגשי באופן רציונלי. סוף הקריירה של ירדן ג'רבי הוא התחלה חדשה, שתזמן לה המון אפשרויות חדשות" ~ הגודוקא יעל ארד (זכתה במדליית כסף באולימפיאדת ברצלונה 1992) בטור לכבוד פרישתה של הגודוקא ירדן ג'רבי מגודו (יעל ארד, "פרישה של אמיצים / יעל ארד", אתר YNET, תאריך 2.10.2017)
 • "ירדן צמחה מלמטה, עשתה דרך חתחתים ארוכה לפיסגת הצמרת העולמית, התמודדה עם אכזבת לונדון, אז לא זכתה בכרטיס האולימפי, ויצאה ממנה מחוזקת. צעד צעד כבשה את מקומה והפכה לזו שכולם מפחדים לקבל בהגרלה, זו שרגע לא מרוכז ואת מוצאת את עצמך על הגב, זו שבאה לעשות מדליה בכל תחרות. מקצוענית שלא השאירה דבר ליד המקרה, הכל בהמון עבודה קשה לצד כשרון פיזי ויכולת מנטלית אדירה. ירדן, אחות צעירה, שמחתי בך והייתי גאה בך על דרכך הנחושה, על יכולותייך והצלחותיך, שמחתי בך כממשיכת דרך, גם בעולם הג'ודו וגם כאישה צעירה נחושה ומגשימת חלום. אני יודעת שהסוף של הפרק הזה - עם אי הוודאות שמביא ותחושת הצער המיוחדת של אובדן משהו שמאוד אוהבים - הסוף הזה הוא התחלה חדשה, מפתיעה, שתזמן לך המון אפשרויות להתפתחות אישית" ~ הגודוקא יעל ארד (זכתה במדליית כסף באולימפיאדת ברצלונה 1992) בטור לכבוד פרישתה של הגודוקא ירדן ג'רבי מגודו (יעל ארד, "פרישה של אמיצים / יעל ארד", אתר YNET, תאריך 2.10.2017)
 • "את תחליפי זירה, תחליפי מתחרים וקולגות ולמקומות החדשים בהם תבחרי לפעול, תביאי את כל היכולות והכלים שפיתחת במהלך השנים. כשתמצאי שוב את התשוקה לעשייה, להצלחה ואת התחום בו תרצי להתפתח. הכל יסתדר במקום ושוב תמצאי את דרכך לצמרת. כי קורצת מהחומר המיוחד הזה של אלופים" ~ הגודוקא יעל ארד (זכתה במדליית כסף באולימפיאדת ברצלונה 1992) בטור לכבוד פרישתה של הגודוקא ירדן ג'רבי מגודו (יעל ארד, "פרישה של אמיצים / יעל ארד", אתר YNET, תאריך 2.10.2017)
 • "ג'רבי היא הפנים של ספורט הנשים בישראל, מכיוון שבניגוד, לדוגמה, לשחר פאר (שמרגע שהוועדה שמינה משרד התרבות והספורט בחרה בה להדליק משואה ביום העצמאות, היא כיבתה לה את הקריירה) היא עדיין תוצר גם של המערכת שמתקשה לייצר אלופים ואלופות בסיטונות, אבל לפעמים מוכיחה שהיא עדיין עובדת. כמו כן, היא נאלצה להתמודד עם יריבה נוספת ברמתה במאבק שהתיז בוץ על כל הקשורים בו. ג'רבי, שמרבה להיפגש עם נערים ונערות ולהעניק להם סיבה לחלום, היא נקודת אור אמיתית בחשיכה שנפלה עלינו בחודשיים האחרונים" ~ על הייחודיות של ירדן ג'רבי כגודוקא (רובינשטיין ע., "הפנים של ספורט הנשים בישראל", אתר ישראל היום, תאריך 29.8.2014)