לדלג לתוכן

משלי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
עטיפת ספר משלי

משלי הוא מ"ספרי החוכמה" בתנ"ך שתכליתם חינוכית, ובהם מנסה החכם להוביל את הקורא לנהוג בדרך הנכונה. מגילה זו מיוחסת על פי המסורת לשלמה המלך, אך על פי חוקרי המקרא ספר משלי לא נכתב על ידי כותב אחד בזמן אחד, אלא הוא אוסף של משלים מתקופות שונות.


על ספר משלי[עריכה]

  • "שלושה ספרים כתב [שלמה]: משלי, קהלת ושיר השירים. אי זה מהן כתב תחלה? רבי חייא רבה ורבי יונתן: רבי חייא רבה אמר: משלי כתב תחלה ואחר כך שיר השירים ואחר כך קהלת. ומייתי לה מהאי קרא: 'וידבר שלושה אלפים משל' - משל זה ספר משלי, 'ויהי שירו חמישה ואלף' - זה שיר השירים, וקהלת בסוף אמר. מתנייתא דרבי חייא רבה פליגא על הדין שמעתא. מתניתא אמרה: שלשתן כתב כאחת. ושמעתא אמרה: כל חד וחד בפני עצמו. תני רבי חייא רבה: רק לעת זקנת שלמה שרתה עליו רוח הקודש ואמר שלושה ספרים משלי וקהלת ושיר השירים. רבי יונתן אמר: שיר השירים כתב תחלה ואחר כך משלי ואחר כך קהלת. ומייתי לה רבי יונתן: מדרך ארץ כשאדם נער אומר דברי זמר, הגדיל אומר דברי משלות, הזקין אומר דברי הבלים. רבי ינאי חמוי דרבי אמי אמר: הכל מודים שקהלת בסוף אמרה. ~ שיר השירים רבה א

קישורים חיצוניים[עריכה]

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: משלי

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ המפרשים מסבירים שבן חכם, האב שרגיל לצאת מחוץ לבית, מתפאר בו ומשבחו בפני כולם, ולכן שמח בו האב, אך הבן הכסיל שיושב בטל בבית מצער בעיקר את אמו, שהיא נמצאת בבית יותר מן האב, ולכן הוא תוגת אמו.
  2. ^ כשאדם קונה חפץ הוא מזלזל בחפץ הנקנה כדי להפחית בערכו, אך לאחר שהולך מן המוכר מתהלל בשבחו.