לדלג לתוכן

שלמה משה עמאר

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
שלמה משה עמאר, 2011

הרב שלמה משה עמאר (נולד בשנת ה'תש"ח, 1948) הוא הרב הראשי הספרדי לירושלים. כיהן בעבר בתפקיד הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי לישראל.

הלכה

[עריכה]
 • "יש היום כאלה שהתירו לנסוע במכונית בשבת, עשו שינוי שם. כשאדם חולה מסוכן הולך למות עושים לו שינוי השם, אז מה עשו, לקחו את המכונית ועשו לה שינוי השם קראו לה 'קלנועית'. ועכשיו כבר ידוע; כל המכוניות אפשר לעשות עם חשמל, ובאו והתירו הכול. הם לא מחללים שבת, הם מחסלים את השבת, מחלליה מות יומת. אלה מחסליה. בסוף יתירו לבשל בשבת, טלפון ורמקול כבר התירו."
 • "עשו מעלית, בשביל חולים. מי שיש לו יראת שמיים לא נוגע בה, מי שחלש יישב בביתו, לא ייצא אלא אם כן אין ברירה. גם הרב וואזנר לא הסכים למעלית, אני אומר את זה כי רבנים צעירים הם העתיד של הדור, אני רוצה שילכו בכיוון הנכון לא ילמדו השטויות האלה."
 • "כשמצלמים ילדים קטנים, ודאי אלה שמצלמים אותם כדי להראות את יופיים ולבושם בפני כול, ודאי שיש לחשוש. בנוסף, יש בזה פגיעה חינוכית. מרגילים את הילד להיראות. יעקב אבינו אמר לבניו 'אל תתראו', כלומר תשתדלו להיות צנועים, לא להיראות יותר מדי, לא להתפרסם. חז"ל אומרים שכמה שאדם יותר צנוע החיים שלו ארוכים ושקטים יותר. כאן אנחנו מרגילים את הילדים להראות, ילדים בגיל כזה יגדלו ויחשבו שצריך להראות ולהיראות וזו תכונה לא נכונה לילדים, שראשם צריך להיות בלימודים, בדרכי חינוך ולא בהבלים. משתי הסיבות האלה ראוי לחשוש מלהעלות לשם תמונות." ~ נגד העלאת תמונות של ילדים לרשתות החברתיות

רבנות

[עריכה]
 • "אמרתי לו לאחד מלפני המון שנים, הוא הביא מעשה מהגמרא ומזה פתח את הדרשה שלו. התאפקתי מאד עד שגמר ואמרתי לו מכל הגמרות לא מצאת רק הכיעור הזה עליו לדבר. הוא אומר לי אבל בגמרא כתוב, אמרתי לו הגמרא כתבה בשביל ללמד, זה חוכמה, צריך להבין, אבל לציבור שלא למדו גמרא ולא יודעים עוד שום דבר, זה אתה מתחיל, תלמד אותם דברים אחרים, חסר דינים, חסר הלכות דרך ארץ. יש כאלה אומרים דברים נכונים אבל מבטאים את זה במילים ובתיאורים לא טובים, כל הדברים האלה חכמים היזהרו בדבריכם. צריך להיזהר, לא אמרו במעשיכם, בדבריכם שמא ילמדו ממכם."
 • "יש כאלה בשביל להשפיע על הציבור, אולי יש כאלה שזה מתוך תמימות, משתמשים בכל מיני לשונות שלא יפה לדבר ככה אפילו אדם עם עצמו, אני כמה פעמים רואה אנשים אפילו עם בני ביתם באים לפעמים להתייעץ על איזה בעיה ומדברים דברים שמעולם לא עלה בדעתנו לדבר כך בבית, אדם צריך בושת פנים."
 • "גם כשאדם רוצה לעשות טוב צריך לעשות בזהירות. אנחנו שומעים בזמן האחרון איזה תופעות מוזרות שאני כמה פעמים דיברתי עליהן, יש קודם כול כמה סוגים של אנשים שקוראים לעצמם, יש שמסתפקים בתואר רבנים או גאונים, ויש שלא די להם עד שנקראים מקובלים. כל זה שטות והבל. וכי מי שמקובל יודע דברים?! מקובל זה סגנון לימוד עמוק, מה השטות הזאת. אבל הם לא יודעים מה זה קבלה, לא יודעים כלום ועושים רושם על אנשים בכל מיני מילים מפוצצות, ומסכנים אנשים לא יודעים. בפרט שאדם בפחד ובצער מה שאומרים לו אפילו שוטה מוחלט מקבל, והם גורמים רעה לעולם. כמו שהיו אז נביאי הבעל, היו באים לזה אומרים לו ככה, לזה ככה. היום אין נבואה אז מצאו להם תארים ושמות."

הרב שלום משאש

[עריכה]
 • "למעשה, מיום שנולדתי היה כבר דיין בקזבלנקה במרוקו. תמיד הזכרתי, כשהיינו יוצאים עדיין עם הסינר של בית הספר כפי שהיה מקובל שם ועם הילקוט, הוא היה יוצא מבית הדין עם רבי משה מלכה, רבי יצחק חזן, רבי חיים שושנה ורבי בן עמרה, והוא, כמלך בגדוד. והגויים, היו עומדים כולם באימה ופחד. הדמות הנפלאה הזאת, האצילית הזאת, אין אחד שלא נמס מלראות אותו. אם בשבת היה עובר והערבים היו עם סיגריה, מיד דאגו למחות את זה באיזה צורה. ערבים אסור להם לשבות אבל אי אפשר בפני הרב משאש."
 • "היה אומר לי 'רבי שלמה, לא יודע מה קרה בזמן האחרון שהלילות התקצרו. אני מתחיל ללמוד (והנה) מאיר הבוקר...', כשאני נזכר בזה כל בשרי נעשה חידודין."

עדי מדינה

[עריכה]
 • "עד מדינה זה העד הפסול, הקלאסי, שיש בהלכה. אני חושב שגם בחוק, אני לא יודע על מה מסתמכים בחוק. אדם שיש לו נגיעה, זה כבר הפסול הכי גרוע. זה פסול בגופו מעיקרו."
 • "עד מדינה זה פסול. חבל שמרבים בזמן האחרון... גורמים הרבה רעות בזה. לא זו הדרך. המלחמה בשחיתות היא חשובה מאוד אבל אסור לה ללכת בדרך לא נכונה. אפילו שהיא מלחמה חשובה, גם אותה צריך לנהל בלי שחיתות. לא הלכתית ולא חוקתית."
 • "לקבל עד ולהכשיר אותו שהוא יקבל תמורה ממש שזה בנפשו הדבר. אומרים לו 'אם לא אתה נכנס לבית־סוהר' ובשבילו זה חורבן, אז הוא מוכן להעיד. זו עדות פסולה. זו עדות פסולה לגמרי מעיקרה. חבל שמקלקלים, מעוותים את הדין בזה חס ושלום."

הקהילה הגאה

[עריכה]
 • "גם אנשים שנחשבים יראים תמכו, זו בושה שאין כדוגמתה. אנשים שמיצגים תורה ודת. ממנים אותם לתפקידים מכובדים. בושה שאין כדוגמתה." ~ על הצבעתם של חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות בעד מינויו של אמיר אוחנה מהליכוד, הומוסקסואל מוצהר, ליושב ראש הכנסת ה־25

קישורים חיצוניים

[עריכה]