לדלג לתוכן

שמואל בן שלום

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

שמואל בן שלום הוא בעל טור ב'הארץ' וב'מקור ראשון'. מעורכי כתב העת למקרא 'פשטות המתחדשים'.


  • "יש בכותל המערבי אמירה דתית מרשימה. הוא קיר, נטול כל קישוטים, כלי פולחן או סממנים. פשוט קיר שאליו מגיעים כדי להישען עליו ולבכות אל ה'."
  • "הזוהר לימד שאלוהים אינו זכר – הוא זכרי ונקבי כאחד. וממילא החיבור בין המינים הוא שיוצר את האחדות האלוהית. היצר המיני, דווקא בשל היותו כה חייתי, כלומר כה עז וקדם־רציונלי, מבטא את אותה תשוקה שמיימית, קדם אנושית, לשיבתה של המציאות לאחדותה הנצחית. לכן, המין הוא מעשה אלוהי. היצר המיני, דווקא בשל היותו כה חייתי, כלומר כה עז וקדם־רציונלי, מבטא את אותה תשוקה שמיימית, קדם אנושית, לשיבתה של המציאות לאחדותה הנצחית. לכן, המין הוא מעשה אלוהי."
  • "כולם מהססים להתמודד עם שאלת היחס בין ההלכה בת־זמננו למנגנונים המדינתיים. ההלכה אינה מוכשרת לכך. מימושה הנכון בימינו הוא הכוח שיש לה עתה: קוד התנהגות אישי, מתון ושמרני, לאלו החפצים לחיות לאורו."
  • "פחד הוא גם אחד המניעים החזקים של הדת. אנו משחררים מעט את תודעת פגיעותינו באמצעות קריאה אל המציאות הנצחית, הכול יכולה והבלתי מובנת השולטת בקיום. לכן, כשאני עולה על כביש 6 אני נוהג להתפלל. בעיני, התפילה היא קריאה אל האינסוף, השלכת הרצון העצמי אל הלא־מובן והלא־נשלט שמעבר לנו."
  • דת קיימים מעשי סגידה – מעשים שבהם מבטא האדם יחס דתי בינו ובין הא־ל באמצעות אקט סמלי. למשל, ההשתחוויה אפיים ארצה, הנהוגה בשלוש הדתות המונותאיסטיות, היא מעשה סגידה המסמל כניעה לפני הא־ל. גם העמידה לתפילת שמונה עשרה היא מעשה סגידה, אבל מעודן יותר. הוא מבטא התייצבות לפני הא־ל. מעשה סגידה לא רק מבטא יחס דתי אלא גם יוצר אותו בנפשו של המאמין, שכן כפי שלימדו אותנו הראשונים, אחרי הפעולות נמשכים הלבבות."

קישורים חיצוניים[עריכה]