ויקיציטוט:שאלות ותשובות - כללי

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

דף השאלות והתשובות הראשי


מהו ויקי?[עריכה]

ויקי הוא אוסף של דפי אינטרנט מקושרים שכל אחד יכול לקרוא או לערוך אותם בכל רגע . הרעיון והתוכנה הומצאו על ידי וורד קנינגהאם (Ward Cunningham). אם תרצו אתם יכולים לערוך גם את הדף הזה (פשוט לחצו על הטאב עריכה), אבל אם אין לכם מה להוסיף או לתקן בדף זה, או אם אתם פשוט רוצים לבחון את יכולות הויקי שחררו את יצירתיותכם בארגז החול.

מהו ויקיציטוט?[עריכה]

ויקיציטוט הוא פרוייקט ליצירת מאגר ציטוטים מקיף, וחופשי. ויקיציטוט העברי החל את דרכו ב־2004.

מהם מטרותיו של ויקיציטוט?[עריכה]

מטרותיו של ויקיציטוט ליצור מאגר ציטוטים חופשי, ובשאיפה - הגדול בהיסטוריה, הן מבחינת היקפו, והן מבחינת עומקו, וכן להפוך אותו למאגר ציטוטים אמין. אין ספק שזו מטרה שאפתנית (בטח ובטח כשמדובר בגרסתנו העברית הצנועה) וברור שהשגת המטרה תיקח שנים רבות, אך בשביל זה יש אתכם.

מי מחזיק בבעלות על ויקיציטוט?[עריכה]

ויקיציטוט מנוהל על ידי ארגון, ללא כוונות רווח בשם קרן ויקימדיה, שגם מפעילה פרוייקטים דומים כגון ויקיפדיה, ויקיספר ואחרים, ובבעלותה שמות הדומיין של האתרים.
הערכים באתר רואים אור תחת הרשיון לשימוש חופשי במסמכים של GNU (ראה ויקיציטוט:זכויות יוצרים), ולכן הינם תוכן שיתופי וניתנים לשכפול ולהפצה תחת חוקי רשיון זה.

האם כל אחד יכול לערוך כל ערך בויקיציטוט?[עריכה]

כן, כל אחד יכול לערוך כל ערך בויקיציטוט! אנחנו בויקיציטוט מאמינים בטוב לבו של האדם, ומנסים להוכיח שהטענה "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" מוגזמת במקצת. ליתר ביטחון, יש לנו יכולת לזהות בקלות כל נזק שנגרם לאתר על-ידי גולש שיצרו גבר עליו, ויש לנו כלים להתאוששות מהירה מנזק זה.

מי אחראי למאמרים בויקיציטוט?[עריכה]

הויקימצטטים! זהו פרוייקט שיתופי, אנשים רבים כבר משתתפים בפרוייקט הזה, וגם את/ה יכולים לתרום לפרוייקט. כל מה שאתם צריכים זה ללמוד איך לערוך דף, ושיהיה לכם ידע ציטוטי שאתם רוצים לחלוק.
אתם יכולים לגלות מי אחראי לגרסה העדכנית ביותר של הדף שאתם צופים בו אם תקליקו על הקישור - "גרסאות קודמות". אך אם אתם מוצאים שגיאה במאמר, אנחנו ממליצים בחום שפשוט תהיו נועזים ותקנו אותה. שיטת עבודה זו היא כלי מרכזי בשמירה על אמינות המידע במגר ציטוטים.

אם הניסוח נראה לכם לקוי, או משהו במאמר לא ברור, צטטו את הקטע הבעייתי בדף השיחה של המאמר, והוסיפו את שאלת ההבהרה שלכם. אם תעשו זאת תסייעו לשיפור המאמרים וניסוחם, מה שכמובן מוערך מאוד על ידי הקהילה.

האם יש כללים לכתיבת מאמרים בויקיציטוט?[עריכה]

הנחיות מפורטות לכתיבת מאמרים בויקיציטוט נמצאות בויקיציטוט:שאלות ותשובות - תורמים.

היכן אפשר לשוחח על ויקיציטוט עם משתמשים אחרים?[עריכה]

ראשית יש את דלפק היעוץ. אם ברצונכם לשאול שאלות שלא מצאתם עליהן תשובה. אם אתם רוצים לשוחח עם משתמש מסויים - השאירו לו הודעה בדף השיחה הפרטי שלו. תוכלו למצוא רשימה של דפי משתמש פרטיים של מפעילי מערכת, אנשים שבדרך כלל מנוסים בויקיציטוט, כאן. אם אתם מעוניינים לשוחח אודות מאמר מסויים באתר, פנו לדף השיחה של המאמר האמור, על ידי הקלקה על הקישור "שיחה" וכתבו את הערותיכם שם.

האם אני חייב ליצור חשבון?[עריכה]

לא, אינך חייב ליצור חשבון, ואת רוב המאמרים תוכל לערוך ללא שם משתמש. עם זאת, אנחנו ממליצים בחום על הרשמה. ויקימצטטים רשומים באתר, זוכים למספר הטבות, ביניהן ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של מאמרים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.
בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום, נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק מפעיל אתר (Sysop) יכול לראות את כתובת ה-IP שממנה פועל משתמש רשום. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.

איך יודעים אם המידע באתר נכון?[עריכה]

כיוון שכל אחד יכול לערוך ערך, ישנה אפשרות שמידע לא עדכני, מנקודת מבט שאינה ניטרלית, או שפשוט אינו נכון יעלה לאתר. אולם, משתמשים פועלים באתר ועוברים על מידע חדש שהוזן אליו בעזרת דף השינויים האחרונים, ובצורה הזאת הם יכולים "לתפוס" ולתקן מידע שגוי. ככל שירבו המשתמשים באתר, האמינות של המידע באתר צפויה לעלות, כך שנשמח אם תרצה להשתתף ולתרום מהידע בתחומים העניין שלך. ראו עוד בעניין זה בדף ויקיציטוט:אמינות

כיצד מטפלים בהשחתת ערכים?[עריכה]

באפשרותך לכתוב ולערוך כל ערך כרצונך, אך חל איסור מוחלט להרוס ערכים. עליך לפעול בתום לב, מתוך כוונה להיטיב ולא מתוך כוונה להזיק. ישנם מפעילים אשר מסוגלים לחסום משחיתים ללא בעיה וכל אחד יכול לשחזר את הערך למצבו הקודם. למה לטרוח על השחתה?
כדי להסיר ספק: אין כל בעיה בשינוי ערך בויקיציטוט מתוך כוונה לשפרו. אין כל בעיה בשינוי שנעשה בתום לב, גם אם הוא שגוי. אך שינוי שבא להרוס ולגרום נזק בזדון, ישוחזר ואותו אדם עלול להחסם לעריכות נוספות בויקיציטוט.

איזו תוכנה מריצה את ויקיציטוט?[עריכה]

התוכנה שמריצה את ויקיציטוט נקראת MediaWiki, ניתן למצוא עליה מידע נוסף (באנגלית) בדף הזה.