לדלג לתוכן

ויקיציטוט:תקציר עריכה

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

כשעורכים דף בוויקיציטוט ישנו שדה קטן שכותרתו "תקציר" מתחת לתיבת העריכה הראשית. המלל שנכתב בו, עד 200 תווים, יופיע באותיות שחורות נטויות בדף שינויים אחרונים ובדף הגרסאות הקודמות של הדף.

שדה התקציר צריך להכיל הסבר של השינוי שביצעת בדף. במידה שסיבת השינוי לא תהייה ברורה, יש סיכוי גדול יותר שהוא יבוטל, במיוחד אם הוא כלל מחיקת מלל. כדי לתת הסבר ארוך יותר, השתמשו בדף השיחה וכתבו בשדה התקציר "ראו בדף שיחה".

אחרי שמירת הדף לא ניתן לערוך את התקציר, ולכן יש כמובן להימנע משגיאות כתיב.

מלאו תמיד את שדה התקציר

[עריכה]

מלאו תמיד את שדה התקציר הוא אחד הקווים המנחים של ויקיציטוט - אפילו תקציר קצר עדיף על לא כלום. כתיבת תקציר חשובה עוד יותר אם אתם מוחקים מלל, אחרת אנשים עשויים לחשוב שאתם משחיתים. כמו כן, אזכור שינוי אחד והשמטת אחר יכולה להטעות מישהו שהשינוי השני חשוב לו יותר, אז הוסיפו את המילה "ועוד" כדי לכסות את השינוי השני.

בנוסף לאבחנה בין שינוי ראשי למשני (ראו עזרה:עריכת דף), תקצירים מדויקים עוזרים לאנשים להחליט אם שווה להם לבדוק שינוי. לעתים קרובות תקצירים מגרים את עניינם של ויקימצטטים בעלי התמחות בנושא. הם אולי לא הכרחיים עבור "שינויים משניים", אבל עדיין יהיה נחמד אם תכתבו "תקלדה" כאשר אתם מתקנים טעויות כתיב.

במקרה של השמטות או שגיאות רציניות בתקציר העריכה, אתם יכולים לעשות "עריכת סרק" רק כדי לכתוב את התיקון בתקציר העריכה.

מומלץ להפעיל בדף העדפות, תחת החלק "עריכה" את האפשרות "הזהר אותי כשאני מכניס תקציר עריכה ריק". כשאפשרות זו מופעלת המערכת תזכיר כאשר לא הוכנס תקציר עריכה.

יש להקפיד על תקצירים מדויקים ואין לגרום להטעייה מכוונת, על ידי תקציר שגוי (לדוגמא - לכתוב "תקלדה", כאשר למעשה מוסיפים ציטוט לדף).

כותרת סעיף כתקציר עריכה אוטומטי

[עריכה]

כשמשתמשים באפשרות לערוך סעיף/קטע בודד, כותרת הסעיף מוכנסת אוטומטית כגרסה ראשונית או כהתחלה של תקציר העריכה כשהיא מופיעה בצורה הבאה /* כותרת סעיף */. יש להוסיף פירוט נוסף, מדויק יותר, לאחר טקסט זה.

כשאתם מוסיפים סעיף חדש באמצעות עריכת הסעיף הקודם לו, החליפו את התקציר האוטומטי כדי למנוע בלבול.

הסימון /* כותרת סעיף */ יצור קישור אוטומטי לסעיף בשם זה מתקציר העריכה. ניתן להכניס מספר קישורים כאלו או לשים אותם שלא בתחילת התקציר אולם יש לשמור על קשר בין הקישור לבין שם הסעיף בפועל.

קיצורים

[עריכה]

רשימה של קיצורים מקובלים בכתיבת תקצירים נמצאת בדף ויקיציטוט:מקרא תקצירי עריכה.

הוספת הערה לדף שיחה

[עריכה]

כאשר מוסיפים הערה לדף שיחה על־ידי כפתור הפלוס (+), תקציר העריכה יהיה זהה לשם הפסקה שהוכנס.

מקומות בהם מופיע תקציר העריכה

[עריכה]

רשימות שינויים שהמערכת יכולה להפיק:

רשימות דפים ששונו, מתוך אוסף דפים:

  • מתוך רשימת המעקב של משתמש, החל מלפני משך זמן נתון: רשימת מעקב (משתמשים רשומים בלבד)
  • מהדפים הקשורים לדף נתון, החל מלפני משך זמן נתון ו/או מספר שינויים אחרונים: שינויים בדפים קשורים

ברשימות אלו מוצג תקציר העריכה של השינוי האחרון בלבד. מכיוון שבדרך כלל מתעניינים בכל השינויים האחרונים לדפים אלה, עם כל תקצירי העריכה, ניתן להשתמש באפשרויות אלה בשילוב עם הגרסאות הקודמות של דפי הציטוטים המוצגים.

חיפוש

[עריכה]

מנוע החיפוש של ויקיציטוט לא יכול לחפש בתקצירי עריכה, והם אינם מאוחזרים על־ידי מנוע החיפוש של גוגל.

תקציר העלאת קובץ

[עריכה]

כשמעלים תמונה יש לספק תקציר העלאה מפני שהוא משמש גם כתקציר עריכה וגם כתיאור התמונה.

תקצירי "עריכה" של יומנים

[עריכה]

עבור רישום של פעולות מיוחדות בוויקיציטוט, ראו ויקיציטוט:יומנים.

קישורים מתקצירי עריכה

[עריכה]

נוסף על הקישורים המפורטים בפסקה כותרת סעיף כתקציר עריכה אוטומטי, ביכולתכם להוסיף קישורים בתקצירי העריכה. הקישורים יכולים להיות קישורים פנימיים בלבד, כגון קישורים לדפי ציטוטים, לקטגוריות או לאחד ממיזמי הבת של קרן ויקימדיה. אין אפשרות להוסיף לתקצירי העריכה קישורים לאתרים חיצוניים או לתבניות.

מה ניתן לכתוב בתקציר עריכה

[עריכה]

תקצירי עריכה כפופים לכללים של "מה ויקיציטוט הוא לא" ו"כללי התנהגות בין חברי הקהילה" בהתאמות המתחייבות מקוצרם אולם אינם כפופים לויקיציטוט:נקודת מבט נייטרלית. הפרה של כללי "מה ויקיציטוט הוא לא" או "כללי התנהגות בין חברי הקהילה" עשויה להביא למחיקת השינוי גם אם השינוי כלשעצמו עומד בכללים.

ראו גם

[עריכה]