לדלג לתוכן

דחפור די-9

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.
דחפור CAT D9T אזרחי
דחפור CAT D9T צה"לי משוריין
דחפור CAT D9R צה"לי משוריין
דחפור D9 צה"לי משוריין

דחפור די-9 (D-9 או CAT D9) הוא טרקטור זחלי כבד מתוצרת חברת קטרפילר. טרקטורי די-9 נפוצים בעיקר כדחפורים (כלומר, מותקנת כף ("סכין") מלפנים). הם משמשים למטרות אזרחיות וצבאיות. ה־D9 ידוע בציבור ובתקשורת בעיקר בזכות שימושו הצבאי בידי חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל, ובפרט בפעולותיו באינתיפאדה השנייה ללחימה בטרור הפלסטיני. ה־D9 הצה"לי, המכונה "דובי" (ובאנגלית IDF Caterpillar D9), זוכה לערכת מיגון הכוללת שריון כבד ומיגון כלוב נגד רקטות נ"ט, ההופכת אותו לאחד הכלים הממוגנים והעמידים בצה"ל. משימותיו כוללות עבודות עפר, בניית סוללות מגן וביצורים, פריצה הנדסית, ניקוי זירות מטענים, חילוץ רכב קרבי משוריין, חישוף צבאי, הריסת תשתיות אויב ובתי מחבלים ולוחמה בטרור תוך מתן סיוע הנדסי ליחידות הימ"מ(וצ), המסתערבים ויחידת דובדבן(וצ) בביצוע מבצעי סיר לחץ נגד מחבלים.

כללי

דחפור CAT D9R צה"לי
דחפור D9 צה"לי משוריין
דחפור CAT D9R צה"לי
דחפור D9 משוריין של צה"ל, 2018
 • "D9 – דובי אחד, 9 נשמות." ~ המוטו של צמ"ה 601, פלוגת הציוד המכני ההנדסי של גדוד אסף, חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל
 • "הדי-9 זה נשק אסטרטגי כאן." ~ הרמטכ"ל שאול מופז
 • "החמאס, על כל זרועותיו, שם לו למטרה להשמיד את ישראל. את התשובה למיגור הטרור מצא שרון כששלח D-9 לג'נין. עתה צריך צה"ל להכניס לעזה D-9." ~ חבר הכנסת רוברט אילטוב(וצ), ישראל ביתנו
 • "עד למלחמה הזאת לא היה לי מושג עד כמה כוחות ההנדסה חשובים להמשכיות ולרציפות בקרב ולהתגברות על מכשולים קרקעיים. ידעתי שהם מקצועיים, אבל לא ידעתי עד כמה. גיליתי שבלי ה־D-9 אין לך דרך להגן על עצמך. הוא בונה את המגננים והוא גם יכול לעזור בגרירות ובחילוצים: D-9 יכול להוציא טנק תקוע בשיפוע צד, יותר טוב משטנק עושה את זה. אבל לא ידענו מה קצב התנועה של ה־D-9, כמה שעות עבודה הוא צריך עד לאספקת דלק נוספת וגם איך מחלצים ממנו. אנחנו והחי"רניקים לא ידענו איך לפתוח את הדלת של ה־D-9 בכלל." ~ מג"ד השריון, סא"ל אלעד רצאבי
 • "ה־D-9 הוא סמל בעייני הפלסטינים. הכלי הזה מלווה כל דבר שעושים בעזה, ולכן שונאים אותו. הוא משבש להם את התוכניות. זה כלי הרסני שנכנס תמיד בראש." ~ סמל ניק טויביס, מפעיל D-9 מפלוגת אבירי הפלדה (יונתן לוי, "ארץ ציר", במחנה)
 • "ישראל משתמשת בדחפורים משוריינים מתוצרת חברתכם לשם הרס משקים חקלאיים, חממות, מטעי זיתים עתיקים ושדות תבואה כמו גם בתי פלסטינים רבים ולעיתים גם חיי אדם. העברת דחפורי D9 ו־D10 של קטרפילר לצבא הישראלי דרך ממשלת ארה"ב בידיעה שהם משמשים למטרות כאלו עשוי לערב שיתוף פעולה או קבלה מצד חברתכם של הפרה בפועל או בפוטנציה של זכויות אדם." ~ מתוך מכתב של ז'אן ציגלר, חוקר מיוחד של האו"ם לעניין הזכות למזון וחתן פרס קדאפי לזכויות אדם למנכ"ל חברת קטרפילר, מאי 2004
 • "רעידת אדמה בהילוך איטי." ~ כתב במחנה מתאר את האפקט של הריסת בית על ידי D9 בכתבה "מטים את הכף"
 • "מעטים האיומים שיכולים להטריד את ה־D9, הדב הענקי של חיל ההנדסה. מפעילי הדחפור הממוגן יודעים לפתוח צירים, להרוס בתים, לטפס על מטענים, ואם מגיע לכיוונם טיל, המפעיל פשוט מרים את כף הפלדה העצומה לכיוון הירי." ~ שי לוי, "הדובי הזועם של צה"ל: דחפור D9, מבט מבפנים" (מקור)
 • "הכלי הזה עובר הכול, בגלל זה אנחנו גם אנשי חילוץ. לפחות פעם בשבוע אנחנו מחלצים טנקים או אכזריות. כולם, יודעים שברגע שמישהו נתקע לקרוא לנו. [...] מה שכן החילוצים שלנו לא זולים, המסורת קובעת שצוות טנק שחילצנו או נגמ"ש צריך להזמין מגש של פיצה לצוות החילוץ. אבל יש כאלה גדודים שהם קמצנים אז לא כולם משלמים על החילוץ." ~ סמל לאון צ'יצ'ולין וסמ"ר רוטמן, "הדובי הזועם של צה"ל: דחפור D9, מבט מבפנים" (מקור)
 • "נתנו לו טנק, תותח ונגמש אבל שום דבר לא מלהיב את הרמטכ"ל יותר מה־D9, 'הדובי', כפי שהוא מכונה בצבא." ~ על מסע הפרידה של הרמטכ"ל גבי אשכנזי מצה"ל (מקור)
 • "במזרח התיכון אני לא נוסע לשום מקום, גם בארץ דרך אגב בלי ה־D9, כי איך שלא יהיה, בסוף יש לו תשובה לכל המכשולים." ~ רב־אלוף גבי אשכנזי, הרמטכ"ל ה־19 של צה"ל (מקור)
 • "אתה יודע מה אני אוהב ב־D9? הוא פשוט לא עוצר." ~ רב־אלוף גבי אשכנזי, הרמטכ"ל ה־19 של צה"ל, (מקור)
 • "דחפור די-9 ממוגן, ה'דובי' הנראה כמו מבצר נייד, מתקרב בנסיעה איטית כמו כלה לחופה עם טנקים ונגמ"שי הנדסה כשושבינים לחיפוי קרוב." ~ רון בן ישי (מקור)
 • "במלחמה הקשה מול מטעני הצד ברצועה בא לידי ביטוי ה־'די 9', אותו דחפור ענק שפותר כל בעיה בשדה, 'מלך' הקרב, ללא ספק, בעזה המפלצת הזו פשוט רמסה את הקרקע ואת כל מה שניצב מולה, החיילים שהפעילו את הדחפורים האלה עשו עבודה מקצועית, הם דרסו כל בית חשוד שבו התבצרו מחבלים והצילו חיים של הרבה חיילים, כי הייתה לנו בעיה קשה עם מטעני הגחון, שטנקים ונגמ"שים עלו עליהם. מכיוון שהגחון לא ממוגן כמו שאר כלי הרכב היו לא פעם נפגעים רבים, עד שהגיעו ה'די 9' ופשוט הורידו כף פלדה לקרקע ונסעו כשהם מגרדים את האדמה ומפוצצים כל מטען שהיה בדרך ושהיה מיועד לפוצץ טנק או נגמ"ש. ראיתי לא מעט כפות כאלו עפות באוויר עם פיצוץ מטעני הצד." ~ אל"מ אילן סבג(וצ), מפקד בית הספר להנדסה צבאית ולימים קצין הנדסה ראשי, 2013 (מקור)
 • "הדי-9, טרקטור זחלי המיוצר בחברת 'קטרפילר', הוא מפלצת באורך שמונה מטרים וברוחב ארבעה, השוקלת 56 טונות. הדחפור הזה מכונה בחביבות "דובי", אך זהו כנראה הטדי-בר המפחיד בעולם. הוא מיועד לפריצת מכשולים הנדסיים ולהריסת תשתיות אויב. בצה"ל הוא גם מפלס ראשון את הדרך, כדי לנטרל מטענים שאולי הושארו על מנת לפגוע בחיילים - כך היה למשל במבצע 'עופרת יצוקה'. הוא מצופה בשריון פלדה, מוקף ב[מיגון] כלוב ונהנה מחלונות משוריינים. לגגו מחוברים אמצעים למיסוך עשן ומקלע מא"ג. בצה"ל משרתים היום שלושה דורות של הכלי: אֶל, אֶן ו–אַר. החניכים יעברו את רוב ההכשרה על הדגם המתקדם ביותר מביניהם, הדי-9-אר. כמו אבותיו, גם הוא מתאים לשני נוסעים: המפעיל ולצדו מנהל העבודה. אבל אל תיתנו למראה החיצוני של הדובי להטעות אתכם – בתוך תוכו הוא דווקא מפנק. הדי-9 מציע מושבי עור נוחים, מזגן מרענן ואפילו אורות דיסקו." ~ נתנאל רוזמן, במחנה (מקור)
 • "צה"ל חזק? D9 חזק!" ~ עמית סמט, במחנה (מקור)
 • "העוצמה שבה כף הדחפור מרימה את החול והמעקר האחורי מזיז סלעים, מוכיחה שלא סתם זה הכלי הראשון המשמש לפתיחת צירים, להריסת תשתיות אויב ולפינוי שדות מוקשים. אם תרצו, אולי גם להזיז איזה הר או שניים." ~ עמית סמט, במחנה (מקור)
 • "אין מלחמה בלי D9. הוא חוד החנית בכל מבצע או פעילות, כי מדובר ברכב חזק שעושה את העבודה השחורה." ~ רב"ט כרמל ברקוביץ' מקורס מדריכות די-9 (מקור)
 • "חטיבות החי"ר והשריון נלחמות על כל כלי הנדסי. הן מבינות שהם גורמים לפגיעה בלתי הפיכה באויב, לצד שמירה מירבית על חיי החיילים." ~ סגן אופק דינור, מפקד מחלקת צמ"ה בגדוד 603 ("להב") (מקור)
 • "מפרטי התחקיר הצה"לי הראשוני של האירוע עולה הסיבה שבעטיה ככל הנראה הסתיימה התקרית ללא נפגעים: בשל המתיחות מאז חיסול קונטאר, הוביל את הכוח שעסק בפתיחת ציר דחפור D-9, והוא שספג את עיקר הפגיעה מהמטען." ~ יואב זיתון על תקרית הפעלת מטען צד רב־עוצמה בגבול הצפון על ידי חזבאללה בעקבות הסיכול הממוקד של סמיר קונטאר(וצ), ינואר 2016 (מקור)
 • "בדחפור יש הרבה בדידות. הרבה אומץ. הם בסופו של דבר הגיבורים האמיתיים. נוסעים בדרך כלל ראשונים, לא ממוגנים כמו טנק ונמ"ר. יהיו לצדם כוחות שיחפו עליהם, נמ"רים וטנקים, ומפקד דחפור יודע איך לדאוג לאבטחה שלו. הם בעלי מוטיבציה גבוהה. לוחמים עם מקצוע. יש להם הווי נהדר בפלוגות. אני גאה בהם. לא סתם ארבעה מהם קיבלו צל"שים מאז מלחמת לבנון השנייה ועד צוק איתן." ~ סא"ל עידן ג'ורנו, מג"ד 603 (מקור)
 • "בתמונה אתם רואים את ה-D9 ואת הבאגר, הם החברים הטובים שלנו, של הלוחמים. הכלים האדירים האלה עושים עבודה מצוינת עד היום, ומונעים הרבה פגיעות בנפש." ~ רועי כריסי, לוחם ימ"מ(וצ), השתתף במבצע הליכה מזרחה לסיכול קייס עדואן במבצע חומת מגן (מקור)
 • "כשאתה הולך בדרך חדשה, אתה נאלץ לעשות אותה עם דחפור D9." ~ זיו קורן(וצ), צלם ישראלי
 • "לפני שנה הייתי חצי יום בבהל"ץ ויצא לי פעם ראשונה לנסוע בתוך תא הלחימה של ה-D9 ,ושמע – זאת עוצמה. יחסית לכינוי שלו בקשר, שקוראים לו 'דובי'... הייתי נעלב במקומו. זה כינוי חביב מידי לעוצמה של כלי כזה." ~ תא"ל הדי זילברמן(וצ), דובר צה"ל (מקור)
 • "[איינשטיין:] לפני שבועיים הגענו לפה לחלץ טנק... הוא שקע... הגיעו שני טנקים ניסו לחלץ אותו. לא צלחו. הגיע דחפור, חיבר שרשרת, נסע דוך, הטנק בחוץ. [זילברמן:] אתה אומר כל השיריונרים עמדו בהלם? [איינשטיין:] עמדו מחאו כפיים. [זילברמן:] עמדו בהערצה לפלא הזה שנקרא D9." ~ דו-שיח בין חנן איינשטיין, סמ"פ "חתולי הפלדה", ותא"ל הדי זילברמן, דובר צה"ל (מקור)
 • "זה ה-D9 ,הכלי של לוחמי הצמ"ה. שום דבר לא יכול לעמוד ולעצור את הדחפור. זהו אחד הכלים החשובים במלחמה. [הוא] משמש לפתיחת צירים, ניקוי שדות מוקשים ו[הריסת] מבנים של האויב." ~ מתוך סדרת סרטוני "אח שיודע" של דובר צה"ל (מקור)

מבצע חומת מגן והקרב בג'נין

דחפור CAT D9L צה"לי
דחפור CAT D9L צה"לי
דחפור CAT D9N צה"לי
 • "זו הפעם הראשונה שדחפורים מכריעים מלחמה." ~ צעיר פלסטיני על הפעלת ה־D-9 בג'נין ב־2002
 • "כשאני מנער לך את הקיר, אתה תצא כמו ילד טוב, ושתהיה הלוחם הכי אמיץ. אם יורים עליך, אתה תסתתר. אם שולחים לך טיל, אתה יכול לברוח לחדר אחר. אבל רק מטומטם גמור לא יברח כשהסכין [הכף של ה־D9] שלי מפרקת בית. אנחנו נכנסנו להם לראש כאויב ששום דבר לא יכול לעצור אותו." ~ יובל, מפעיל D9 במבצע חומת מגן, מצוטט בכתבה "עד עפר", ידיעות אחרונות, 10 במאי 2002
 • "ברביעי בבוקר, הדובים הנפלאים מתחילים למחוק את המתחם הנגוע. הם ממש בקו הקדמי, יורים עליהם ומשליכים מטענים אבל ה'דובי' חסין, שום דבר לא יפגע בו. דובי אסף, דובי אמנון, דובי כורדי, הם נאבקו ביניהם מי יעשה את המשימה, כמו אנשי סיירת מובחרים." ~ ירון, מפקד צוות מילואים בשייטת 13 שלחם בג'נין בזמן במבצע חומת מגן, מצוטט בכתבה "עד עפר", ידיעות אחרונות, 10 במאי 2002
 • [תאבט מרדאווי נכנע לבסוף כאשר כוחות החי"ר נעלמו ודחפורים משוריינים הופיעו] "הדחפור הענק הגיע, ואנחנו היינו בבתים הרוסים. לא היו חיילים או טנקים... לא היה שום דבר שיכולתי לעשות כנגד הדחפור הזה." ~ עדותו של תאבת מרדאווי, טרוריסט פלסטיני שנלחם בג'נין (מקור, 23 באפריל 2002, CNN)
 • "שלושה ימים רק מחקתי ומחקתי. כל האזור. מכל בית שירו בו הייתי מוריד. כדי להוריד אותו הייתי מוריד עוד כמה. ברמקול הזהירו אותם שייצאו לפני שאני נכנס. אבל אני לא נתתי צ'אנס לאף אחד. לא חיכיתי. לא נתתי מכה וחיכיתי שייצאו. אני הייתי נותן לבית מכה חזקה כדי שייפול הכי מהר שרק אפשר. רציתי להספיק הכי מהר כדי להגיע לבתים האחרים. להספיק הרבה. אחרים אולי התאפקו. או שהם מספרים שהתאפקו. שלא יספרו סיפורים... לא עשיתי חשבון, אבל גם לא הרסתי סתם. הכול בפקודה.
הרבה אנשים היו בתוך הבתים שהתחלנו להרוס. הם היו יוצאים מהבתים שנכנסנו עליהם. אבל לא ראיתי במו עיניי אנשים שמתים לי תחת הכף של הדי-9, ולא ראיתי אנשים חיים שהבית נופל עליהם. אבל אם היה, לא היה מזיז לי כהוא זה. אני בטוח שאנשים מתו בתוך הבתים האלו, אבל היה קשה לראות. היה המון אבק ועבדנו הרבה בלילה. הייתה לי הנאה גדולה מכל בית שירד, כי ידעתי שלמות לא אכפת להם, אבל בית כואב להם יותר. הרסת בית – קברת 40 או 50 איש לדורות. אם כואב לי משהו זה שלא מחקנו את כל המחנה." ~ עדותו של משה ניסים "דובי כורדי", מפעיל דחפור בקרב בג'נין 2002
 • "בערבו של אותו יום [9 באפריל 2002, בו נפלו 13 חיילי מילואים במארב במחנה הפליטים ג'נין], החל צה"ל בהפעלה נרחבת של דחפורי ענק מסוג די-9, ששינו, במובנים רבים, את פני הקרב. הדחפורים, שהיו כמעט בלתי פגיעים לירי של הצלפים הפלסטינים ומטעני החבלה, פילסו דרך לכלי הרכב המשוריינים, והרסו בשיטתיות את הבניינים שמהם נורתה אש כבדה לעבר החיילים. השימוש בדחפורים במחנה הפליטים בג'נין גרם אולי לנזק סביבתי ניכר, אך נראה שלא תבע מחיר כבד בחיי אדם. למעשה, הוא זירז מאוד את כניעתם של המתבצרים וקירב את קץ הלחימה. המגזין טיים מתאר סצנה טיפוסית לימי הלחימה האחרונים בג'נין: 'הדִי-9 הוריד קיר מבית; לוחמים המומים יצאו החוצה בידיים מורמות'. ואמנם, מרבית הלוחמים הפלסטינים, שהיו חסרי אונים בפני העוצמה הדורסנית של הכלים ההנדסיים הכבדים, העדיפו למסור עצמם בידי צה"ל ולא להיקבר חיים." ~ ד"ר יגיל הנקין, קוסובו, סומליה, ג'נין: ניתוח השוואתי, תכלת, 2003
 • "אחרי 13 ההרוגים בהיתקלות בסמטת 'האמבטיה', 23 הרוגים בסך הכל בקרב בג'נין, בצה"ל מחליטים לעשות מה שביקש מפקד החטיבה מלכתחילה ומביאים לג'נין את מה שיהפוך להיות כלי הלחימה העיקרי בלחימה אורבנית – הדחפור הממוגן D9 ,ה'דובי'." ~ אודי בן-דוד, "מלחמה על הבית", פרק 3 באתר 13TV החל מדקה 42 (מקור)
 • "התקדמות בקצב ה-D9ים. בסוף ה-D9 הגיעו כדי: 1 .למנוע עוד נפגעים לכוחותינו, 2 .להכריע את המחנה בצורה יותר שיטתית ועם פחות נפגעים. מתריע ומרתיע גם. בסוף הקצב שלהם הכי מהיר." ~ תא"ל אייל שליין, מפקד אוגדה 340" "מלחמה על הבית", פרק 3 באתר 13TV החל מדקה 42 (מקור)
 • "הקו של הדחפור וכוח ההרס העצום שלו מכריעים את הכף ומביאים לכניעה מהירה של עשרות המבוקשים שנותרו במחנות הפליטים, אבל גם לתמונות קשות של חורבן." –אודי בן-דוד, "מלחמה על הבית", פרק 3 באתר 13TV החל מדקה 42 (מקור)
 • "מהאירוע הזה של הפעלת הדחפורים במחנה הפליטים ג'נין לא נפגע אף אזרח פלסטיני." ~ שאול מופז, הרמטכ"ל במבצע חומת מגן, "מלחמה על הבית", פרק 3 באתר 13TV החל מדקה 42 (מקור)
 • "לחץ גדול הופעל על הפיקוד לסיים את הלחימה ולהכריע את ג'נין סופית. תקיפה מן האוויר במטוסי קרב לא באה אז בחשבון בגלל חשש ממשי מפגיעה באזרחים שכרגיל שימשו כמגן אנושי לטרור. צריך היה פתרון אחר. מצאנו אותו: דחפורים ממוגנים שנעו בשורה ולאחר אזהרות במגאפונים, הרסו את מעוזי המחבלים. כעבור כמה שעות הם נכנעו. "מה כבר אפשר לעשות נגד דחפור ממוגן?“ אמר מפקדם של המחבלים לאחר שנכנע." ~ תא"ל גל הירש, קצין אג"ם במבצע חומת מגן (מקור)
 • "התוצאות הקשות של הקרב, בו השתתפו גם ילדים פלסטינים, הובילו את צה"ל להכניס מספר דחפורי D9 לפעולה במחנה. נהגי הדחפורים הממוגנים היו מתקרבים לבית, קוראים למחבלים לצאת, וממוטטים את הבית לאחר מספר דקות. הדחפורים התגלו ככלים ממוגנים היטב, המטענים והטילים בקושי היו שורטים אותם, ופחד הדחפור נפל על המחבלים." –חיים פרידלנדר (מקור)

מבצע צוק איתן

דחפורים, מחפרים וטנקים חונים במגנן, מבצע צוק איתן
מבט חזיתי על D9 צה"לי משוריין עם מיגון כלוב
דחפור D9R משוריין עם מיגון כלוב
דחפור D9 משוריין, 2018
 • "בראש כל צוות קרב נעים כלי הנדסה כבדים וממוגנים כ־D9 ממוגנים, לאיתור והפעלה בטוחה של מטענים." ~ יואב זיתון, על הכניסה הקרקעית במבצע צוק איתן (מקור)
 • "מגיע הדחפור, בשבילו חול ים זה כמו משחק בפליימוביל, חופר אולי ארבעה מטרים באדמה ומחלץ אותנו בתוך חצי שעה. תענוג. כלי מדהים, הדחפור." ~ אברהם נאומבורג, מבצע צוק איתן (מקור)
 • "מדובר בכלי מכני גדול ממדים ששוקל למעלה מ־40 טון ומוריד בקלות מבנה בכל גובה. זה כלי ש[שום דבר] לא עוצר אותו, לא מטענים... כל כוח שרוצה להיכנס רגלית, רכוב או משוריין רוצה את הכלי הזה לפניו." ~ סרן רותם, לוי מ"פ צמ"ה, על ה־D9 במבצע צוק איתן (מקור)
 • "כשהפיר [של מנהרת טרור] נמצא בשטח בנוי ההתמודדות יותר מסובכת, אבל אתה פשוט מזיז את השטח הבנוי, ומגיע אליו כשהוא לא בשטח בנוי. זו בדיוק היכולת של הכלים האלה." ~ סרן רותם לוי, מ"פ צמ"ה, על ה־D9 במבצע צוק איתן (מקור)
 • "לא נראה לי שיש הרס שאנחנו עושים שהוא לא מתוך מניע של להגן על עצמנו, לשמור על עצמנו או למנוע מהכוחות שלנו להיפגע, וזאת החשיבה שצריכה להיות." ~ סרן רותם לוי, מ"פ צמ"ה, על ה־D9 במבצע צוק איתן (מקור)
 • הדי-9, שמכונה גם "דובי", הוא אחד מהכלים המרכזיים בו משתמשים מפעילי הצמ"ה. היום, לאחר מבצע "צוק-איתן", אין חייל שלא מכיר את הכלי הזה. לפני מעבר של כל רכב שהוא ברצועת עזה, צריך לעבור די-9 כדי לוודא שלא מונחים מטענים בשטח. אם אכן מונחים, הם מתפוצצים עליו, דבר שבכלל לא מפריע לכלי המפלצתי." ~ יאן מאיר, חטיבת דובר צה"ל (מקור)
 • "בלעדי הדובי אף אחד לא זז סנטימטר." ~ רס"ל עוז עזרא (מקור)
 • "טנק ונגמ"ש לא שווים כלום בלעדיו. הדי-9 הולך ראשון, הדי-9 מוביל ראשון, כולם מחכים רק לך שתגיד שסיימת ושהכוח יוכל ללכת קדימה." ~ רס"ל עוז עזרא (מקור)
 • כל מי שהיה במבצע הבין מה זה צמ"ה. די-9 – אי אפשר לעצור אותו. זה גרם לאנשים להבין את החשיבות של פלוגות הצמ"ה." ~ סמ"ר סלה (מקור)
 • "עליתי לשמור בקומה העליונה ולידי התיישב מפקד היחידה, כשהוא מעביר פקודות למפעיל דחפור הדי-9. הוא דאג לשטח את כל סביבת הבית, הפרדס שהיה נעלם כלא היה. נדהמתי לגלות איך הדחפור מרים בית חד קומתי והופך אותו על הגג." ~ סמ"ר דולב אוחיון (מקור)
 • "יש כמה שכונות שהפכנו לארגזי חול, אלו בתים שהרסנו רק לאחר שהתברר שחמאס משתמש בהם ופועל מהם ולא הייתה ברירה אחרת. [...] כל העבודה שלנו נעשתה לאחר שהיה מודיעין וזיהוי. היו מקרים שבהם מצאנו במקום בעלי חיים ושחררנו אותם כדי לא לפגוע בהם." ~ מפעיל D9 במבצע צוק איתן (מקור)

מלחמת חרבות ברזל

עמוד ראשי
דף ציטוטים מורחב – מלחמת חרבות ברזל
דחפורי D9 משוריינים פורצים ציר במלחמת חרבות ברזל.
 • "על הקרקע, בצה"ל מפעילים בחזית קודם כל את ה-D9 כדי לפרוץ דרכים ולקלף את האספלט שתחתיו עלולים להיות מטענים. בצה"ל נוקטים בזהירות רבה כדי שהכוחות לא ייפגעו וכדי לאפשר להם התקדמות כמה שיותר בטוחה. לכן, מצד אחד, עובדים חזק מאוד ועם המון כוח אש, ומצד שני פועלים לאט וזהיר לטובת שמירה על הכוחות. אפשר לקרוא לזה – 'התקדמות בקצב ה-D9' – מה שקובע את קצב ההתקדמות של הכוחות בשטח זה ה-D9 שמפנה לטובתם את השטח." ~ ניר דבורי, חדשות 12 (מקור)
 • "עם תחילת המלחמה בעזה, בחיל ההנדסה של צה"ל הוחלט על גיוס נרחב של נהגי דחפור ומנהלי עבודה ותיקים ומנוסים ממערך המילואים, שיאיישו בצמדים דחפורי D9, המתגברים את אוגדות הלוחמים המתמרנות בשטח הרצועה. הדחפורים מתקדמים בראש המחנה, סוללים צירים חדשים ללוחמים, מסלקים מהדרך את מטעני החבלה והמוקשים, בונים סוללות עפר בשטח כדי להגן על הכוחות, הורסים מבנים ממולכדים או מקומות מסתור למחבלים, ומשמידים פתחי מנהרות. במידת הצורך, הם אף יסתערו על מחבלים שמסתתרים במבנים, ובעת חילופי האש הם משמשים מחסה ללוחמים." ~ אמיר בוחבוט, "כוח המחץ": על דחפורי ה-D9 במלחמת חרבות ברזל (מקור)
 • "כל נהג דחפור ומנהל עבודה שיושב לצדו, יודעים שהם המטרה הראשונה לחוליות הנ"ט של חמאס. הראשונים להיתקל במארבים וירי מנשק קל, מטענים או מוקשים. אז מה גורם להם לנוע קדימה? האחריות כלפי הלוחמים מאחוריהם, הביטחון שלהם במיגון של הכלי העוצמתי, והעובדה שלצידם עומדת עוצמת אש בכל רגע, מהאוויר ומהקרקע, שמגינה עליהם." ~ קצין בכיר בפיקוד הדרום, "כוח המחץ": על דחפורי ה-D9 במלחמת חרבות ברזל (מקור)
 • "נהג הדחפור דוחף את האדמה עם הכף בחוכמה, במטרה לגרום למטען החבלה להתפוצץ לפניו, ומבלי לפגוע בדחפור. כששומעים את הפיצוצים מבינים, שהדחפור עושה עבודה מעולה. ירו עליהם עשרות טילי נ"ט במהלך הפעולה בקרקע, ופתחו עליהם באש מנשק קל. הנהג ומנהל העבודה הם חיילים מאוד אמיצים. בעיניי הם גיבורים, מאוד מיומנים, מאוד חדים, והתרומה שלהם לקרב היבשה מובהקת. לכן הביקוש שלהם תמיד בעלייה. הלוואי והיו לנו יותר. הם כוח המחץ שלנו". ~ קצין בכיר בפיקוד הדרום, "כוח המחץ": על דחפורי ה-D9 במלחמת חרבות ברזל (מקור)
 • "יש לנו עוצמה גדולה והיא נותנת ביטחון לכוחות שאיתנו. אנחנו הרבה יותר מחוד החנית. אנחנו רצים ראשונים קדימה, פורצים את הדרך לכוחות שמאחורינו ומוודאים שאין בה מכשולים ומטענים. אם צריך לפתוח פתח במבנה חשוד, לטהר ציר ממולכד כדי לשמור על ביטחון כוחותינו – אנחנו עושים את זה בעבורם". ~ רס"ן צחי, מ"פ צמ"ה 614 (מקור)
 • "המטרה שלנו היא להעביר את לוחמי השריון והחי"ר בבטחה ליעד כמה שיותר מהר עם כמה שפחות אבדות. גם אם מדובר בבית שיש לנו מודיעין שהוא ממולכד או מדובר במחבלים שיורים ללא הפסקה - אנחנו נגיע עם הדחפורים ונפרק את המבנה, גם אם זה אומר להפיל את הבית עליהם." ~ רס"ר ניב, מפעיל צמ"ה ומנהל עבודה בחיל ההנדסה הקרבית (מקור)
 • "הדחפור הוא כבד מאוד, חזק, נוסע בכל תוואי שטח, ועמיד. הוא יכול לגרור כל כלי שנתקע." ~ סא"ל ר', קצין ההנדסה של אוגדה 162 (מקור)
 • "מאז החלה הפעולה הקרקעית החמאס מוכה מכות קשות. הלוחמים שלנו הולכים ומתקדמים, מבצעים משימות בהצלחה רבה - ונמצאים בלב העיר עזה. המחבלים במרתפים מתחת לבית החולים שיפא שבעזה שומעים היטב את רעם שרשראות הטנקים, את הדחפורים שנוגחים [ונוגסים] בשטח, ורועדים מפחד." ~ יואב גלנט, שר הביטחון, 9 בנובמבר 2023 (מקור)
 • "מערך הציוד המכני-הנדסי של צה"ל ופיקוד הדרום ומערך דחפורי ה-D9 הפכו למלכי שדה הקרב בעזה ולמושא הערצה של מפקדים ולוחמים. תרומתם לביטחון כוחותינו וללוחמה גבוהה ביותר. המפעילים מובילים את הטור בדחפור אימתני וממוגן, ומובילים את כוחות השריון, ההנדסה והחי"ר. הם חדורי אמונה בצדקת המלחמה הזאת, מסכנים את עצמם וזוכים לתהילה שכמוה לא הייתה בעבר." ~ תא"ל (מיל') אבי בניהו (לשעבר דובר צה"ל), מעריב סופהשבוע, 24 בנובמבר 2023
 • "ה-D9 הוא באמת המשאב שהכי רוצים אותו בחיל היבשה. ה-D9ים עובדים מסביב לשעון, הצוותים לא מדוממים מנוע, אלא אם כן הם צריכים לטפל בכלי, אלא פשוט מתחלפים ועובדים ברצף. הם בחזית הקרב כל הזמן, בחזית הכוחות, מתמודדים גם עם איום המטענים בצורה מופתית, גם עם איום הנ"ט שיורים עליהם והם עומדים בכך בכבוד, וההגנה של החי"ר והשריון עליהם. והם משמידים גם מבנים, גם חושפים את הפירים, עבודה למופת. צריך לומר שזה בהחלט מרשים עד כמה ה-D9 מוביל את הצבא." ~ סא"ל (מיל') יונתן גולדפוס, פודקאסט מערכות: הנדסת מלחמה - פעילות חיל ההנדסה הקרבית ב"חרבות ברזל" (מקור)
 • "[המראיין: ולהפעיל D9 זה לא עניין של מה בכך?] לא, פשוט זה לא. ה-D9 מופעל על ידי מפקד ומפעיל. ככל שהם עובדים יותר הם מיומנים יותר גם ביכולות של יום ולילה. אנחנו משתדלים להגן עליהם, אנשים איכותיים, משתדלים לתת להם את כל הכלים במגוון רחב של קרקע ומתארי אויב. אבל בהחלט ככל שהם מתאמנים יותר, ככל שהם צוברים את הניסיון בלחימה, היעילות שלהם עולה. וצריך באמת להוריד את הכובע בפני אותם מפעילים אמיצים שמובילים את הכוחות." –סא"ל (מיל') יונתן גולדפוס, פודקאסט מערכות: הנדסת מלחמה - פעילות חיל ההנדסה הקרבית ב"חרבות ברזל" (מקור)

בתרבות ובשיח הציבורי

 • "על בג"ץ צריך להרים כף של טרקטור D-9." ~ חבר הכנסת מוטי יוגב בעקבות החלטת בג"ץ להרוס את בתי דריינוף בבית אל, 29 ביולי 2015 (מקור)
 • "את ה־D9 צריך להפנות במטאפורה אבל לא במטאפורה בשביל להגן על יישובי הצפון ולבנות את הגליל ואת ארץ ישראל." ~ חבר הכנסת מוטי יוגב אחרי מינוי 4 שופטים לבית המשפט העליון בפברואר 2017, בהם תושב ההתנחלות דולב (מקור)
 • "איילת שקד היא ה־D9 של מוטי יוגב." ~ מספר פוסטים של מפלגת מרצ בפייסבוק, כולל תמונה של שקד עם הכיתוב "D9"
 • "מוטי יוגב אמר D9, שקד היא הנהגת." ~ מרב מיכאלי, 2018 (מקור)

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: דחפור די-9