ויקיציטוט:ויקיציטוט צעד אחר צעד/3

מתוך ויקיציטוט, מאגר הציטוטים החופשי.

קישורים

קישורים פנימיים, כלומר קישורים שמקשרים לערכים נוספים בוויקיציטוט, משפרים מאוד את נוחות השימוש בוויקיציטוט קישורים אלו מאפשרים לקרוא מידע נוסף אודות נושאים הקשורים לערך.

איפה כדאי לקשר?

כדי ללמוד איפה כדאי ליצור קישורים מומלץ לבקר בערכים המומלצים וללמוד מהסגנון שלהם. במקרה של ספק באשר לנחיצות קישור, שאלו את עצמכם האם הקישור עשוי להועיל לקורא המצוי.

איך יוצרים קישור?

כדי ליצור קישור ממילה לערך בעל שם זהה למילה יש להוסיף סוגריים מרובעים כפולים משני צדי המילה. כך [[אנציקלופדיה]] יהפוך לקישור לערך אנציקלופדיה.

אך מה לעשות כשרוצים שהקישור יקשר לשם ערך שונה ממילת הקישור? ניתן לפתור בעיה זו באמצעות הוספת הסימן | בקישור שיפריד בין שם הערך למילת הקישור. כך למשל [[האומות המאוחדות|האו"ם]] יציג את המילה "האו"ם" שתקשר לערך האומות המאוחדות, כך: האו"ם.

לעתים קיימים מספר ערכים בעלי שם דומה, למשל: נשר (מטוס קרב) ונשר (עיר). אם ברורה הכוונה, ניתן להשתמש בטריק פשוט שחוסך את כתיבת כל הקישור מחדש: פשוט כתבו את הקישור לערך והוסיפו את הסימן "|" בסופו. כל הטקסט שבסוגריים לא יוצג. למשל [[נשר (עיר)|]] יהפוך למילת הקישור "נשר" שתקשר לנשר (עיר), כך: נשר.

קישורים חיצוניים

קישורים לאתרים מחוץ לוויקיציטוט מופיעים ברוב המוחלט של המקרים תחת הכותרת קישורים חיצוניים בסוף הערך. בדרך כלל יש להימנע מקישורים לאתרים חיצוניים באמצע הערך.

הצורה הפשוטה ביותר ליצירת קישור חיצוני היא להוסיף את כתובת אתר האינטרנט (URL) שאליה ברצונכם לקשר. למשל לכתובת http://he.wikipedia.org המערכת תוסיף קישור באופן אוטומטי. עם זאת, צורה זו אינה מקובלת כל כך, היות שהתוצאה אינה יפה לעין, ובקישור אין הסבר מעבר לכתובת.

שיטה מקובלת יותר היא באמצעות הוספת כתובת האינטרנט אליה רוצים לקשר, ולאחריה רווח ותיאור הכתובת, כשכל זה (הכתובת והתיאור שלה) מוכנסים בין סוגריים מרובעים. לדוגמה:

[http://he.wikipedia.org ויקיציטוט העברית]
והתוצאה: ויקיציטוט העברית

הערות שוליים

הערות שוליים הן מידע שאמור להרחיב לנו את המידע על מה שאנחנו קוראים, בין אם באמצעות מידע מפורט יותר, בין באמצעות מקורות למידע, וכדומה.
את הערות נהוג לקשר בצורה כזאת {{הערה|כאן נכתוב את הטקסט}} התוצאה שתתקבל היא:[1]. בכדי לראות את הערת השוליים נוסיף בסוף הדף (תחת כותרת הערות שוליים) {{הערות שוליים}} התוצאה שתתקבל היא:
  1. ^ כאן נכתוב את הטקסט

קטגוריות

אם החלטתם להיות נועזים וליצור ערך חדש, חשוב לצרף אותו לקטגוריות רלוונטיות - זוהי הדרך הטובה ביותר להבטיח שהערך לא "ילך לאיבוד" במרחבי ויקיציטוט. קטגוריה מוסיפים בסוף הערך באופן הבא: [[קטגוריה:שם הקטגוריה]]. ניתן, ואף רצוי, לצרף ערך לקטגוריות אחדות, בלז פסקל, למשל, שייך לקטגוריות "פיזיקאים", "מתמטיקאים" ו"פילוסופים". דרך פשוטה היא להוסיף קטגוריות לפי ערך דומה. עוד על קטגוריות בקישורים להסברים המפורטים.

קישורים אדומים

כשלא קיים עדיין ערך, יוצג קישור בצבע אדום במקום בצבע כחול. קישור אדום הוא לא רע, כי ויקיציטוט כל הזמן גדלה ונכתבים ערכים חדשים. אם תרצו, תוכלו ללחוץ על הקישור האדום, שיוביל אתכם לדף העריכה המוכר, ולכתוב את הערך בעצמכם (זכרו לבדוק לפני כן שלא קיים כבר ערך בנושא). מידע נוסף על כתיבת ערכים בפרק הבא...

קישורי בינוויקי

קישורי בינוויקי משמשים לקישור ערך חדש לערכים מקבילים בשפות אחרות. על הדרך לעשות זאת ראו עזרה:בינוויקי.